topleft
topright
Jazyk/Language:
OM7KW QSL card 100%
via the bureau or direct
Ing. Stevo Lasab
námestie Slobody 3
960 01 Zvolen
SLOVAK REPUBLIC

Výpočet vzdialeností

Vlastný lokátor

Lokátor protistaniceQRB:
Azimut:
Antény Tlačiť E-mail

VKV Antény

Na VKV pásma som vybavený myslím si pomerne slušne.
Na 2m som si postavil 3ks 8el DK7ZB a v garáži mi zavadzajú ďalšie 3ks 17el F9FT. Dve z nich mám len v zápožičke. Čo sa týka 70cm pásma, naň som si postavil dve 16el DK7ZB. Prvý raz som ich sfázované použil na PD2007 a chodili parádne. Pri IARU UHF 2007 som ich však porovnával s jednou 23el DK7ZB požičanou od Mirčiho OM7AMA a 23el počúvala o triedu lepšie ako dvojča. Keďže Mirči si dáva na pásmach akosi pauzu mám ju teraz od neho požičanú. Posledne som si postavil 4el DK7ZB na 6m pásmo. Toto pásmo je teraz v lete, v čase ESiek pomerne slušne zaplnené a hlavne nie je tam také rušenie ako na KV. Ostatné VKV pásma nechodím, nakoľko nemám zariadenie. V lete 2008 ste ma síce mohli počuť v Mikrovlnnom závode, ale to som bol hosťom u Juraja OM3WJF.


VKV antény OM7KW


KV Antény

KV antény ešte musím doriešiť. Ideálna by bola jedna dobrá anténa na všetky KV pásma. Rotátor, čo mám na streche je maličký, ledva utiahne VKV. Takže žiadne Yagi, hoci priestorovo by vošli, zatiaľ neprichádzajú do úvahy. Zrejme asi natiahnem len nejakú drôtovú anténu. Susedia v paneláku by to dáko prežili. Zatiaľ mám len dipól na 80m a CB polvlnný vertikál používam na 10m.
Novinkou je zapožičaný trojbander na 20-15-10m ZY-33, ktorý však ešte len pokúšam naladiť.

Novinky
Trojbanderu ZY-33 som sa venoval od jari, ale naladiť ho do SSB segmentu sa mi nepodarilo, anténa ako tak rezonuje na 20m, ostatné pásme je to horšie. Ukazuje to na problémy s niektorým trapom a na to si fakt s mojími meráčikmi netrúfam.

V septembri som sa stal šťastným majiteľom iného trojbanderu. Od Pala OM3CND som kúpil zánovný model TH3JRS. Okamžite putoval na chalupu, kde som ho mesiac dva testoval. Testy dopadli fájn a tak je anténa už doma na streche. Je ale len 3m nad plechovou strechou, čo je zúfale málo a povedzme taký spiderbeam na 20m stožiari chodí skutočne lepšie, no čo už.

Tribander som predal a DXujem výlučne na chalupe na Michalkovej. Doma zostal iba šikmý dipól na 80m.

Aktualizované 7.1.2016

 

Podmienky šírenia

Krátke vlny

30-d?ový cyklus slnečnej aktivity


27-d?ová predpoveď (Červená = Ap, Modrá = Flux)

Veľmi krátke vlny
E-sporadik Es status
Aurora Es status
Odporúčame: OM0A | www.cq.sk | Ubytovanie Tatranská Lomnica | Lacné ubytovanie Vysoké Tatry
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates