1.subregionál 2012

Na víkend som mal ohlásených na chalupu niekoľko návštev, plánoval som ísť hlavne ARRL DX a možno aj 2m VKV, ale nakoniec bolo všetko naopak.

 

Na chalupu som dorazil v piatok po hokeji. Okolo polnoci som si rozložil nádobíčko a začal prelaďovať spodné pásma s anténou natočenou na USA. 40m nič, ale na 80m na 3,799MHz šiel v obrovskej sile K6AAX/VY2. Povedal som si fájn pôjde to aj na 80ke. Hneď ako začal kontest sa mi podarili dvaja Amíci, ale šlo to dáko čudne. LEDky na banddekoderi hrali ako farebná hudba…ale kuknem sa na to ráno, urobil som potom niekoľko QSO na 40m a šiel som späť. Ráno totiž bolo tretie kolo SSB ligy.

Ráno budíček 6:25, reku pôjdem kuknúť 80kovú anténu, či sa niečo nestalo, cez týžde�? totiž dosť fúkalo. Slniečko krásne hrialo. Prídem pod stožiar, červené južné rameno dipólu v poriadku, ALE kde je druhé rameno…kua kde je????

Vybral som sa teda ku stromu kde je fixované. Napínacie PKáčko som našiel. Išiel som po �?om na druhý koniec a nakoniec som našiel aj druhé rameno zafúkané v snehu. Čo teraz, bolo 6:40 o 7:00 začína závod. Bolo potrebné sa okamžite rozhodnúť. Keďže oprava by trvala veľmi dlho, schmatol som okamžite transceiver, notebook naložil do auta a fičal domov do Zvolena. Doma som síce stihol teda obísť celý závod, ale šlo to nahovno…ARRL, dáky Poľský pretek a do toho SSB liga. No otras, vôbec som si to neužil. Signály všetky dáke veľmi slabé a všetko som ťahal z 9S rušenia, toť výhody QTH v strede Zvolena :-))) Výsledok 104 QSO – bieda.


1.SUBREG 2012

Okolo desiatej som dorazil opäť na chalupu a pustili sme sa do výrubu starých stromov, ktoré zavadzali na ceste. Do obeda sme viacmenej skončili a tak som sa mohol venovať ARRL SSB. Urobil som ale iba pár QSO na 20m, pretože presne o 13:00, tak ako bolo dopredu dohodnuté dorazil z B.Bystrice Milan OM7KA. S Milanom sme trochu počas týžd�?a skypovali a slovo dalo slovo a Milan ma došiel pozrieť.

Milan je na vozíku a tak prv než sme ho dostali do chaty som mu trochu ukázal stožiar s anténami z cesty ponad chalupu. Vyzeral, že sa mu páčilo, tak neviem…dúfam, že sa ti páčilo Mi�?o…Následne sme sa vybrali kontestúvať do domu!!!


1.SUBREG 2012

Urobili sme niekoľko spojení, ale akosi to nešlo a tak sme sa viac rozprávali čo a jak. Nakoniec z Milana vypadlo, že dnes je 1.subregionál a že či hore nemám nejakú VKV anténu, že by rád skúsil aj nejaký VKV pretek. Vraj v živote VKV nešiel. Tak to reku rýchlo napravíme. Zhodou okolností som čírou náhodou z garáže na auto pribalil 8el DK7ZB práve kvôli subregu. Lenže začali aj prvé problémy. Najprv som zistil, že som dole zabudol spojovacie šrouby, lebo anténa má predsa 4m a je skonštruovaná z dvoch kusov. Ale dáke šrouby som na chalupe našiel. Druhý, ale o to väčší problém bol, že som dole zabudol aj úchyty k rahnu a nemali sme ako na čo tú anténu postaviť.

Keďže som ale chcel Milanovi spraviť radosť, dostal som šialený nápad ako sa závodu predsalen zúčastniť. Poskladal som anténu dokopy, vyliezol na 3m rebrík, koniec antény nasmeroval na OK2, začiatok antény položil na rebrík a natiahol RG58ku do domu :-))


1.SUBREG 2012

Zapli sme teda ICOM 706MKIIG a začali ladiť ešte pred začiatkom subregu. Milan urobil maďara a OM3KGW. Najkrajšie na tom bolo, že tí čo nás robili, ani len netušili na akú špeci “EME” anténu vlastne ideme. Onedlho na to, som mu doniesol aj prázdne papiere, reku keď už pôjde pretek, patrilo by sa poslať aj denník a rovno som si zapol notebook s Atalantou Locatorom a otvoril denník aj ja ako OM3KWZ. Na jese�? v Poprade totiž na VKV fóre bola prezentovaná myšlienka, otvoriť kategóriu do 100W-2m aj pre multi kategóriu. Tak som túto myšlienku chcel trošku spropagovať. Fungovali sme systémom, niečo spravil Mi�?o, niečo ja. Odbiehal som na ulicu píliť, rúbať, ukladať drevo a následne k Mi�?ovi dnu do domu. Na to, že anténa bola 3m nad zemou, nerotovateľná, otočená na Moravu, sa nám podarilo celkom dosť Maďarov :-))))


1.SUBREG 2012

Medzitým prišla ďalšia ohlásená návšteva Vlado OM1AJV. Mi�?o vysielal a ja som Vladovi šiel všetko poukazovať do záhrady. Dosť sme tiež debatovali, ale krátko na to dostal telefonát, tak sme sa rozlúčili a Vlado musel rýchlo naspäť domov.

VKV nás držalo dosť dlho až sme premeškali podmienky na 20+15m na USA a tak ďalšie pokusy sekať W/VE stanice sme zamietli. Potom si Milan chcel vyskúšať 160ku. Reku teraz podvečer, v pohode skús. Naladil si tam dákych dvoch grékov a keďže niekoľko rokov študoval v Grécku urobil s nimi spojenie. Nakoniec ich tam bolo viac a podľa m�?a sa dosť čudovali, že im Slovák odpovedá po grécky…

Okolo pol ôsmej sme Milana vyviezli späť na ulicu, nasadol do auta a dúfam, že plný zážitkov sa odobral domov. Ja som ešte porobil pár spojení na 2m a uložil sa pred TV, kde som chcel pozerať Harryho Pottera, ale vydržal som iba 30 minút…

Ráno ma to VKV chytilo ešte viac až natoľko, že som dal dole stožiar, vrchnú HB9CV som dal dole (aj chodí na h…o), jeho upinák som použil na 2m DK7ZB a postavil ju na vrchol stožiara. Potom som vytiahol hore aj celý stožiar čím sa anténa dostala do výšky asi 16-17m nad zemou. Ale čo bolo dôležitejšie….anténa už bola rotovateľná!!!!

Všetky riady (rotátor, stanicu, zdroj, notebook, nabíjačku) som si vytiahol na priedomie, kde pálilo slnko a začal konetestovať. Čuduj sa svete, zrazu už išli aj Poliaci, aj dlhší Maďari, aj Chorváti a aj Slovinci. Tak som sa zabával volaním, že som ani nepostrehol a vydržal sa opaľovať, hm teda kontestovať až do 15h! Popri tom sa zvuk vysielačiek zapáčil aj našej mačke a začala byť dotieravá a chcela sa hladkať presne pred displayom stanice…

Nakoniec som to zabalil so skóre 42 QSO a dákych 6590km, veď posúďte sami. Veľa staníc som sa nedovolal, ale to pre m�?a nebolo vôbec ale vôbec dôležité…ja som sa celý víkend veľmi dobre zabavil.


1.SUBREG 2012

Ďalší pekný víkend za nami. Čakajú nás voľby, v sobotu OMAC, tak Vás všetkých vyzývam, ozvite sa mi!! a choďte voliť. Kohokoľvek ale choďte !!!!

73 Števo OM7KW

Poteší, ak sa o tento článok podelíte alebo ho oceníte:
error