1101 spojení v CQ WW RTTY 2014 a možno aj ďalší slovenský rekord!

CQ WW RTTY 2014

Ďalším z vrcholov KV sezóny bol nesporne CQ WW RTTY kontest, v ktorom sa mi tentokrát mimoriadne zadarilo.

 

Minulý rok som CQWW RTTY nešiel nakoľko som bol chorý. Neviem čím to je, ale aj na tento víkend na mňa niečo liezlo. Medzičasom sme však vo vysielacej izbe nainštalovali novú piecku a tak zima nehrozila. Preto som sa rozhodol i keď cez malú virózu kontest ísť.

Veľký hendikep mám však v podobe stanice. FT-1000MP je síce po oprave, ale oprava vydržala iba hodinu. Stanica od 20m dáva iba 25W. Preto som plánoval použiť aj PA tak, aby von šlo deklarovaných 100W out.

Pred týždňom doznal zmeny 40m vertikál. Tenučké radiály, ktoré sme v lete omylom pokosili :-))) som nahradil hrubšími 1,5mm medenými a škaluľka bola kompletne vyčistená – výsledok 49+j0 ohm!

Problémom som sa ale nevyhol. Nefunguje relé box a tak je mimo prevádzky, čo znamená, že na 80m musím používať 80kový delta loop, ktorý je však naladený do SSB segmentu a v digi časti pásma má PSV 3,85!

Do tohto preteku som nešiel so žiadnymi cieľmi. Propozície dovoľujú vysielať v podstate plných 48 hodín. Chcel by som ale vidieť singlistu, ktorý by tých 48 hodín dal 🙂

Plánoval som začať presne o druhej ráno, ale zase únava urobila svoje a začínal som až ráno okolo 6:30. Stáva sa to už klasikou pri CQ WW, asi jesenná únava.

Sobota bola slabá, veľmi slabá. Miestami sa nebolo kde dovolať. Pár krát som to aj vzdal a šiel na hríby, či povoziť sa na motorke. Čakal som chudobné dopoludnie, ale ani poobede sa to nejak nerozbehlo, ani na NA. Tak som nezvyčajne skoro (o 19h) preladil na 40m. Zapol F1 a šiel na výzvu. Táto čas preteku v podstate rozhodla o tom, že budem vôbec pokračovať. 40ka sypala prekrásne, nové radiály bolo cítiť. Sobotný večer som končil na 80ke a do postele som si ľahýnal o 0:30 so skóre 513 spojení.

Nedeľa bola od začiatku lepšia. Začínal som po 7h. Ľahšie sa dovolávalo, aj na výzvu to sem tam sypalo. Poobede som však zistil divnú vec. Šiel som na výzvu na 20m a pravidelne ma volali stanice zozadu! Točil som na Taliansko a volali ma Japonci a RA9, UA0ky. Zvrtol som na Rumunsko a volali ma Američania!?! Čo sa to deje? pýtal som sa sám seba. Volal som na násobič CR3A a nie a nie ho urobiť. Zo srandy som ho skúsil zavolať via LP a okamžite bol v logu. Začínal som tušiť, prečo som sa nevedel v sobotu nikde dovolať. Tušil som, že anténa je opačne. Bol som ju skontrolovať, ale bola v poriadku. Aspoň som si to vtedy narýchlo myslel.

Tribanderom od chrbta som teda dokončil nedeľu na 20m. Keby som vedel, že mám točiť od chrbta mal by som oveľa viac spojení. Večerom sa čoraz bližšie približovala méta 1000 QSO a tentokrát to vyzeralo, že ju aj reálne dosiahnem a tak som sa rozhodol vydržať do samého konca závodu. Dokonca aj posledné rejty sa držali okolo 30ky, čo je spojenie každú druhú minútu – perfektné.

Pôvodne som po dosiahnutí 1000 QSO chcel ísť domov. Tisícku som trhol presne o 23:00 s HG1S na 80m. Následne som to šiel predýchať na vzduch a keďže bolo v izbe ako v saune rozhodli sme sa s otcom vydržať na chate až do rána a ráno ísť odtiaľ do práce. To znamenalo, že pokiaľ vydržím, pôjdem až do konca závodu. Vydržal som to a presne o 2h ráno sa ukončil CQ WW so 1101 spojeniami.


CQ WW RTTY 2014

CQ WW je dosť o násobičoch a mne na Michalkovej niektoré smery vôbec nechodia, takže hodnotiť výsledok je značne predčasné, ALE … počet spojení je dosť smerodajný. Po preteku som zistil, že doterajší slovenský rekord drží Viliam OM0AAO z roku 2013, keď za 953 spojení vtedy získal 741.897 bodov. Určite budem mať v logu chyby, ale vnútorne cítim, že aj po zoškrtaní, by to na nový slovenský rekord mohlo vydať.

Týždeň po preteku sme s hrôzou zistili, že po poslednej oprave tribanderu, sme opačne osadili reflektor a direktor, čiže anténa je zložená vlastne opačne. Tým je záhada volania od chrbta vyriešená a anténa bude musieť ísť opäť dolu 🙂


CQ WW RTTY 2014

Skúsme si CQ WW RTTY 2014 podrobnejšie rozobrať štatisticky po jednotlivých pásmach. Použité sú grafy z programu Athena, za ktoré opäť veľmi pekne ďakujem Viliamovi OM0AAO.


CQ WW RTTY 2014

80m – Jedným slovom – Veru nič moc. Keďže relé box nefunguje, nemohol som použiť invertované Véčko posadené do digi segmentu, ale SSB delta loop. Stále musel vrčať ATU. Ale aj tak sa hádam dalo urobiť viac ako 114QSO. Odpoveďou prečo je v logu len 114 QSO, sú nočné pauzy na spánok.


CQ WW RTTY 2014

40m – Jedným slovom – Vynikajúci výsledok. Ťažko si to vysvetliť, ale po WPX RTTY sa aj v WW RTTY stala najlepším pásmom 40ka! Na jar to bolo 316 a teraz až 484QSO. Pripisujem to hlavne sobote, keď som sa nevedel nikde dovolať na iných pásmach a začal som dusiť 40ku. Tiež si myslím, že som zvolil na 40m celkom dobré časy, keď to proste sype!


CQ WW RTTY 2014

20m – Jedným slovom – Spokojnosť, ale… Všetky pásma od 20m boli poznačené zle zloženou anténou a dovolávaniu sa od chrbta. Aj tak je však s výsledkom spokojnosť. Katastrofálnu sobotu vylepšila výborná nedeľa, keď to výborne šlo aj na výzvu.


CQ WW RTTY 2014

15m – Jedným slovom – Dalo sa aj viac. Nakoľko som točil vlastne Yagi naopak citeľne v logu chýbajú stanice z NA a tým pádom aj W/VE štáty, hlavne zo západného pobrežia. Takisto bola nedeľa výrazne lepšia ako sobota, ale to už je údelom LOW POWER staníc.


CQ WW RTTY 2014

10m – Jedným slovom – Prach a bieda. Od chrbta sa podarilo len pár spojení. Veľa staníc som aj počul, ale keďže dovolávanie bolo zdĺhavé vždy som odtiaľ radšej utekal preč. Inými slovami, 10m bol len stratou času.

Zatiaľ čo po WPX RTTY som mal zmiešané pocity, teraz mám pocity výborné. Celkovo som bol v éteri podľa štatistiky N1MM spolu 35 hodín, čo je síce dosť, ale propozície povoľovali 48. Čiže úloha č.1 na budúci rok znie – vydržať podstatne dlhšie.

Nakoľko som mal spomínané problémy s tribanderom a 80m, si dovolím verejne vyhlásiť, že prekonanie tohto výsledku je len otázkou času! Pri vyladenej 80m anténe, dobrej anténe na 20/15/10m a rovnakých podmienkach by som to pri 40h prevádzky videl na cca 1500 QSO a o túto métu sa budem pokúšať budúci rok!

Dopočutia 73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokDeň rekordov VHF 2014
Ďalší článokOceánia DX SSB 2014