2.subreg 2015 od Mozoľovcov aj s IC-746

2.subreg 2015

Do novej VKV sezóny som nastúpil aj s „novou“ zbraňou !!!

Minulý rok som učinil rozhodnutie predať Icom 706 MK2G. Predal som ju za dobrú cenu a utŕžené prachy som plánoval použiť na kúpu rádia, ktoré má KV+6m+2m a v merku som mal IC-7400 resp. IC-746.

V marci sa nám s Vilom OM00AO podarilo na eBay vyhrať jednu IC-746ku z Nemecka a práve tá mala mať v prvý májový víkend Slovenskú premiéru. Keďže hlásili na nič počasie, rozhodol som sa anténu postaviť už v predstihu v piatok. Ako súťažné QTH som vybral tradične osadu Mozoľovci nad Michalkovou, kúsok od chaty. Za pol hodinky v silnom vetre sme traja postavili 8el DK7ZB na 10m magirus a pobrali sme sa domov.

V sobotu po hokeji Slovensko-Dánsko som naklusal na kótu a presne s úderom 16-tej hodiny som sa dal do kontestovania. Išiel som volať prvú stanicu a čo to? Stanica neprepínala z príjmu na vysielanie. Proste vkuse len prijímala. Všetko najprv vyzeralo tak, ako keby bol pokazený TRX na 2m. Ťukal a šťukal som do všetkých menu tlačítok, ktorým som ešte z čias IC-706 rozumel. Už som bol presvedčený, že som kúpil mačku vo vreci. Bol som rozhodnutý ísť domov a druhý subreg predčasne odpískať. Keďže som ale podobne ako F1-kári potreboval „nazbierať“ data, koho na kóte počujem, začal som si viesť poslucháčsky denník. Za prvú hodinu v ňom bolo 56 staníc !!! To by znamenalo, že plán urobiť 100 spojení, by sa pri funkčnej stanici mal podariť. V tom som naladil OM3PA, čosi som stlačil v menu a už „to konečne vysielalo“. Z mankom 1h 18min som sa teda pustil do reálneho závodenia.

Hneď po desiatich minútach závodu potešil I5PVA/6 (749km), ktorý bol dlho predlho najdlhším spojením. S funkčnou IC-746kou sa dovolávalo oproti IC-706ke výborne. Akurát YU,9A stanice to mali zvrtnuté úplne inde a tam bolo potrebné byť trpezlivejší. Závod pekne ubiehal a nezvyčajne skoro sa začali objavovať aj prvé OK1 a DL stanice. Počas celého závodu som však bojoval s vysokým QRM presne do smeru OK1/DL. Vďaka nemu som určite prišiel o niekoľko pekných a hlavne dlhých spojení, ale čo už. Na kóte som vydržal do 22:30, keď som už nikoho nového na pásme nevedel nájsť. Asi všetci už pípali na telegrafe. Sobotu končím so skóre 79 spojení, posledné spojenie DA0FF (696km). Následne som odišiel vyspať sa do chaty.

Keďže nešlo o žiadne rekordy, ale zavysielať si iba pre radosť, nedával som si na ráno ani žiadny budík. Zobudil som sa okolo 8h a už 8:18 do logu pribudlo prvé nedeľné spojenie OK2KYZ. Od čísla 80 do 99 to šlo celkom fájn, ale urobiť to sté spojenie sa akosi nedarilo. Nikde nikto nový. Tak som zapol ON4KST čet a pár spojení som si doprial aj via sked. Ku koncu sa podarilo aj pár dlhších skedov z IZ3VTH (615km), ale hlavne I5MZY/4, ktorý sa z 753km stal nakoniec mojim najdlhším spojením ODX. Viac Vám asi napovie mapka spojení.


2.subreg 2015

Končil som o 2h skôr kvôli hokeju, ale s výsledkom som nad mieru spokojný. Na VKV je cítiť rozdiel medzi 50W a 100W. Podmienky hodnotím ako výborné. Troch talianov som od Mozoľovcov ešte nikdy nespravil. Celkom potešila aktivita z YU,9A a S5. Naopak sklamaním bol počet SP a OK staníc, kde asi všetci čumeli na hokej.

Do budúceho závodu budem ale takmer určite meniť kótu. S takýmto QRM sa proste nedá solídne závodiť. Budem sa obzerať sa nejakom kopci s 360° rozhľadom, kde nie je okolo žiadny vyšší kopec a hlavne nesmie tam byť žiadny iný vysielač. Žiadna BTSka, žiadny vykrývač, žiadne iné antény…iba „moje“. Dopočutia na dákom prevádzkovom aktíve alebo Poľnom dni!

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokOK/OM DX SSB 2015 kontest
Ďalší článokMemoriál Ondreja Oravca 144MHz