2.subregionál 2018 alebo zabudnuté mäso na guľáš

2.SUBREG_2018

2.subregionálny kontest sme odbehli po dlhšom čase opäť ako klubová stanica spolu s našimi priateľmi z Liptova ako OM4C.

Liptovskej partii v poslednej chvíli vybuchol prenájom obľúbenej chaty a tak sme ako sa hovorí spojili sily. Bol som celkom rád, že chalani prídu, aspoň nebudeme na kopci zase iba dvaja. Čomu som sa ale tešil ešte viac bol fakt, že Igor OM6CI deklaroval, že chce ísť na výsledok a preto donesie aj koncový stupeň. Konečne odskúšame koľko je tento kopec schopný „vydať“.

Stretli sme sa ako tradične na pumpe a cez Podzámčok, Dobrú Nivu, Sásu a Senohrad sme dorazili na Čierťaž. Najprv sme spoločne postavili stan, kde budeme vysielať a potom sa každá partia dala do stavby svojich antén. Mali sme totiž v pláne porovnať moju sústavu 2x8el DK7ZB na 8m stožiari s ich sústavou 2x8el YU7EF na 12m stožiari.

Náhle zvoní Cyrovi mobil. Je to mama a oznamuje nám prúser ako Brno. Zabudli sme doma mäso na guľáš! Keďže do Zvolena bolo ďaleko, rozhodli sme sa zbehnúť na Bzovík a keďže tam nič nemali nakoniec sme náhradné mäso kúpili až v Krupine. Za hodinku sme ale boli späť a mohli sme pokračovať v stavaní. Ešte že som nepil. Jediný!


2.SUBREG_2018

Za chvíľku však všetko stálo a mohli sme začať s testami. PSV bolo výborné a prakticky rovnaké na oboch sústavách. Všade bolo pod 1,2:1 a tak mohli prísť testy s protistanicami. Skúšali sme spojenie do Chorvátska a v testoch jasne vyhrali antény YU7EF, na ktoré sme dostali o 3S viac ako pri DK7ZB. Detto s českou stanicou. Holt všade Nká konektory a hlavne hrubý neviem koľko cólový prívodný koax s menším útlmom sa jasne prejavili. Padlo teda rozhodnutie, že vysielať budeme na YU7EF a DK7ZB bude čisto iba záloha.


2.SUBREG_2018

Keďže sme mali postavený stan, vysielacie pracovisko bolo v ňom. Rádiovoz tentokrát slúžil výlučne ako „spací vozeň“ 🙂


2.SUBREG_2018

Paralelne s našimi testami a nastavovaním setupu sa „majsterguľáš“ Cyro pustil do svojho setupu a začal variť guľášik. Slnko pálilo ako na Tureckej riviére a na rad prišlo aj osviežovanie sa studenou vodou ako pri dovolenke, a to sme boli v 622m nad morom.


2.SUBREG_2018

Takto vypadal náš setup FT-991, staručký rotátor, koncový stupeň, dva notebooky a päť „medzikusov“ medzi stoličkou a mikrofónom resp. kľúčom.


2.SUBREG_2018

K závodu asi toľkoto. Všetko fungovalo celý závod na jedničku s hviezdičkou. Nič sa nepokazilo a nič nespadlo. Tesne po rozbehnutí závodu prišla prvá návšteva, ktorá však so sebou priniesla aj pravú letnú búrku. Preto sme radšej neriskovali a koax odpojili. Srandou bolo, že búrka bola iba nad nami, nikde inde v dosahu našich antén….škoda.

Napriek 700W stanice nepribúdali v takom tempe ako som očakával. Mám skúsenosti ako to šlape odtiaľto na 100W a teraz to nebol až taký veľký markantný rozdiel. Proste pribúdalo to pomenej ako som čakal. Všetko ale fungovalo a výborne slúžil aj cekvič. Podvečer sme zapli aj tretí noťas s hokejovým prenosom, neviem ako u ostatných ale u mňa vyhral kontest a výzvoval som ďalej a jedným okom sledoval prenos.

S SSB šichtou som končil tesne po jednej v noci, mali sme vtedy cca 170 spojení a na rad prišlo CW. Niektorí zarytí telegrafisti ale nedorazili a tak sme toho na CW až tak veľa nespravili a podľa Ivana a Miloša bolo na CW pusto.

Pokračovalo sa v nedeľu ráno. Spojenia pribúdali už pomenej, ale pribúdali kontinuálne. Celkom pekne šli skedy, takmer všetko, čo sa dohodlo, skončilo aj v logu. Igorových 250 spojení sme nakoniec nedali, ale nikto to nepovažoval za neúspech. Jednoducho aktivita na 2.subregu nie je taká ako pri Poľnom Dni resp. VHF konteste.

Nakoniec teda 237 spojení s jedným dablom, približne 82.000b, priemer 344km/QSO a ODX I1BPU 867km. V logu máme: 54xOK, 41xOM, 18xYU, 17xDL, 17xHG, 17xYO, 15xSP, 14xI, 13x9A, 12xS5, 8xOE, 5xLZ, 4xUR, 1xE7 a 1xHB9. Ja som spokojný veru málokedy a ani teraz som nebol, lebo som chcel 100.000bodov. K tým sme sa teda ani nepriblížili, Igor chcel 250 spojení, tam nám chýbalo už len pár. Končili sme o hodinu skôr a tak by sme ešte možno 5-6 spojení dali ale na 250 to tiež nebolo. Napriek tomu všetkému ale prevládala spokojnosť.


2.SUBREG_2018

Mapka spojení je tentokrát iba jedna. Dôvodom bolo, že všetko, čo sme počuli sme aj urobili. Chodili všetky smery s výnimkou severovýchodu, kde tradične nie je veľká aktivita. Čakal som pekné DXy z juhu, ale okrem Bulharov a Rumunov z tohoto smeru diaľky nešli. Nakrátko sme započuli zrejme SV2DCD ale zo spojenia nakoniec nebolo nič. Ako takmer vždy odtiaľto nám nie veľmi dobre chodia Nemci, ale vďaka aj za to čo sme urobili. Tradične výborne šli Srbi a Taliani. Tento smer je s takmer priamou viditeľnosťou a tak, kto odpovedal na KST sa nakoniec spojenia dočkal. Potešili Rumuni a bolo by ich ešte viac, keby z toho smeru nebolo po celom 2m pásme rušenie od HA6W. Najhoršie to bolo v noci keď cekvili CW, to boli kliksy po celučičkom pásme. Bože osvieť ich, nech si už ten setup dajú do poriadku!!!

To by bolo v krátkosti všetko. Ďakujeme všetkým za zavolanie a tešíme sa nebudúce!

OM4C: OM6CI, OM6IB, OM6MH, OM7KW a SWL Cyro

 

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článok1.subregionál 2018 story
Ďalší článokVKV poľný deň 2018 na Smrekovici