Ako sa vodilo na mikrovlnách

Dávnejší zámer skúsiť mikrovlny sa mi tohto roku konečne splnil. Mikrovlnné preteky som odbehol spolu s Jurajom OM3WJF z jeho chaty pod Poľanou v JN98QO asi 650m. Na chatu sme dorazili asi okolo 13h a piánko tempom sme začali stavať komplet setup na 2m (9el PA0MS), 70cm (14el home made) a 23cm (22el F9FT).

 


Za jemného dáždika sme to všetko dali na 10m stožiar vykotvili a 15h sme si už pripili, aby sa vlny lepšie vlnili. Závod sa začal v pohode a takmer okamžite som zo 70ky stiahol HG6V a urobil s ním QSO na 23ke. Po �?om okamžite ďalšie QSO s HG6EN. Ďalšie spojenia s HA5KDQ a HA6W nevyšli. Potom som musel súrne preč a vrátili som sa až pred desiatou večer. Tak som sa presunul na 2m a začal vyhľadávať potencionálnych mikrovlnkárov. Ozval sa Ivan OM5UM a tak sme to dlho skúšali, na CW išiel parádne no na SSB asi ťuk. Skúšal sme to asi 3x. Nakoniec som na neho dával výzvy ja asi minútu, doladil si ma presne a QSO sa podarilo. Neskôr sa podaril sked s Paľom OM5CM, signál na SSB už bol slabší, ale v pohode čitateľný. Na ďalšie skedy nikto nereagoval a tak som začal s volaním CQ.

 

Presne o pol noci mi skoro uši roztrhol HA5KDQ, ktorý prišiel na výzvu. Nakoiec ostal so 120km ako ODX. Dodnes nechápem prečo to pred tým 2x nevyšlo. Ako posledný v logu pribudol HA6W, s ktorým to však trvalo tiež trošku dlhšie nakoľko uchádzal skoro o 2kHz. Po mojej otázke to bolo jasné, šiel cez transvertor. Skúšal som cekviť asi do pol druhej, ale akosi bez úspechu. Zachytil som len slabučké CW signály smerom z OK. Veľa som si sľuboval od chatu ON4KST, no internet vôbec nešiel a tak som ani nemal s kým ďalej skúšať. Zaľahol som spať. Skúšal som to opäť ráno o 5h, ale s rovnakými výsledkami. Pár CW signálov a stanice, ktoré som už v logu mal. Keďže vo Zvolene prebiehali Majstrovstvá sveta v hokejbale musel som sa ráno vrátiť naspäť.

 

Resumé.
Cieľ aspo�? 10 QSO na 23cm sa nepodarilo splniť, ale na prvý krát to myslím nie je až také zlé. Juraj ma dopredu ubezpečoval, že to nie je kóta na nejaké extra výsledky. Aj s tým málom som však spokojný, keď to porovnám s minulým rokom z Kráľovej Hole. Vtedy sme neurobili ani jediné spojenie. Mapka spojení jasne hovorí kam je táto kóta otvorená. Aktívne stanice s mikrovlnami na Slovensku končia niekde pri Kremnici a tak čakať, že to bude na náš smer niekto točiť a volať „CQ CONTEST“ je asi len zbožné želanie. Jedno je však isté, koho sme počuli, toho sme spravili. Čiže spolu nakoniec 573km na 23ke, 473km na 70cm a 3591km na 2m. To všetko asi za 4h prevádzky. Už teraz sa na Vás teším v poľnom dni na 2m a 70cm.

Predchádzajúci článokMikrovlnný závod
Ďalší článokAfrika či Karibik na VKV, prečo nie?