ARRL RTTY

ARRL RTTY 2011 RESULT

Nový rok 2011 zaklopal na dvere a ako prvý poriadny kontest som si naplánoval ARRL RTTY Round Up.

 

Najprv som dosť uvažoval, či tento pretek vôbec pôjdem, lebo ako tradične vznikla kolízia termínov. V tom istom čase sa v nedeľu v Žarnovici konal AUTOSLIDE 2011, na ktorý som sa dlhšie chystal. Akosi to za m�?a ale vyriešila „vyššia moc“, bol som akýsi prechladnutý a tak som sa rozhodol pre HAM pretek.

V poslednom RTTY závode som zistil, že vo výsledku je veľmi veľmi cítiť absenciu 40m pásma a tak som v piatok večer už po tme natiahol z balkóna na balkón šikmý polvlnný dipól na 40ku. Tým som odstránil v podstate posledný hendicap = bol som QRV konečne na všetkých pásmach.

Závod začínal trochu netradične, o 19:00h a začal som ho presne načas, akurát že prvých 11 minút som sa nevedel na 40ke nikoho dovolať. Po akýchsi desiatich povinných spojeniach som to radšej preladil na 80ku a valil na výzvu, aby som trochu podvihol dosť chabý „rate“. Bolo to už lepšie, ale aj tak v rámci zachovania vyššieho ratu som bol nútený aj vyhľadávať a striedavo meniť 80ku so 40kou v zhruba tak polhodinových intervaloch. Za prvú hodinu som mal 30 a za prvé dve hodiny 61 QSO. To je každé 2minúty jedno QSO, na Low Power kategóriu to nebolo zlé – so štartom som bol spokojný.

Rovnakým spôsobom som dokončil sobotu a vypínal TRX o jednej ráno v nedeľu, hodinové raty okolo 40ky hodili do prvej nútenej prestávky spolu 213 QSO. Zaľahol som spať s budíkom na 5:30, reku skúsim dáky Karibik na 40ke :))

Samozrejme som nevstal hneď, najprv sa museli rozlepiť oči … atď, ale oplatilo sa, hneď druhé ranné QSO boli P49X paráda. Za ním som však na 40ke naladil jedinú stanicu!!! a tak som skúsil 80ku a tam opäť na prvé zavolanie P49X a za ním W4RM, i keď 6:42 vypínam stanicu, lebo už všetko mám a na výzvu to nejde – s radosťou konštatujem, že privstať sa naozaj oplatilo.

Pokračoval som od 8:15 a už konečne na 20ke. Docela to šlo, rate opäť okolo 30, ale úprimne som čakal viac ako 4 japoncov. Ďalej som pokračoval striedaním 15ky a 20ky. 15ka nič moc, skutočne viac menej len kvôli násobičom. 7Z1SJ, ZS2EZ však boli na dlhé hodiny jedinými násobičmi. Proste nič iné som nenašiel. Niekedy som len tak narýchlo preletel aj 40ku, ale tam bolo nových staníc skutočne ako šafránu, neoplatilo sa tam trčať a mí�?ať si zbytočne zmeny pásiem. Takmer celé doobedie som presedel na 20ke a robil čo sa dalo. 15ku som preletel viac menej len kvôli násobičom, staníc som tam počul máličko.

Nedeľa 12h, stav 319 QSO a po dlhej dobe násobič – TF3AM, po �?om E21YP, KP4KE a na 15ke HI3TEJ a LV5V. Najlepšou stanicou kontestu boli však pre m�?a P49X, okrem 10m som ich urobil všade, všade na prvé zavolanie a všade všetko pobrali na prvý raz a nebolo nutné im nič opakovať – paráda. Nooooo, bola tu síce ešte jedna stanica a tú som spravil úplne na všetkých pásmach, ALE tou bola kolektívka OM3KWZ asi 100m odo m�?a :- ) To, že som ich urobil na všetkých pásmach sa mi stalo prvý krát.

Poobede som sa tešil na ďalšie násobiče, na americké štáty. Na 20ke sa podarilo tieto: NY,TN,NC,MA,NJ,IL,MO,WI,MN,GA,WV,PA,IN,CO,AZ,TX,NV,KY….a na 15ke OH a CT. Presedel som pri 20ke teda skoro celý de�?, ale žiadne zázraky sa pri SFI=80 nedali očakávať. 15ka sa zavrela o 16h a 20ka o 19:30, tým pádom čaro závodu v podstate skončilo. Z ostatných 130QSO do konca kontestu som urobil už iba tri násobiče (ER3DX, RA2FB, EA6AZ) a to mi toho chýbalo dosť (OE,CT,EI,GU,4O,Z3…).

Večer som už trávil výlučne na 80ke. Zapol som Autorepeat CQ a v pauzách si vypísal všetky potrebné QSL lístky. Tým som v podstate zabil dve muchy jednou ranou, nezaspal som od nudy a odbavil QSL agendu, ktorá je dosť náročná na čas.


ARRL RTTY 2011 RESULT

Zhodnotenie
Závod ako taký sa mi páčil, chcel som ku koncu trhnúť 600 spojení, ale už v podstate nebolo s kým. Nevadí aspo�? mám nabudúce čo prekonávať.

Rád by som ku koncu vyzdvihol zvyšujúci sa počet OM staníc v závode. Ja som urobil týchto:
OM1VA, OM3KNS, OM3KWZ, OM3TLE, OM3TPN, OM4EX, OM6RK, OM7OM, OM8LA a azda najlepšie to šlo Tiborovi OM3RM, ktorý mi ako jediný dával vždy vyššie čísla.

Ďakujem teda ešte raz všetkým za spojenia a dopočutia v ďalších RTTY závodoch. Veľmi sa teším na februárový CQ WW WPX RTTY, keď sa ozveme ako OM0A, konečne aj v Digi konteste !!!

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokVianočné stretnutie v klube OM3KWZ
Ďalší článokCQ WPX RTTY