CQ WPX CW s OM3KWZ z Michalkovej

CQ WPX CW 2012

Tak a máme to za sebou. Prvý KV telegrafný závod s partiou zvolenského rádioklubu je minulosťou, prečítajte si story, z pohľadu človeka, ktorý morseovke neholduje.

Rozhodnutie ísť nejaký CW pretek padlo niekedy v marci na schôdzi v klube z dvoch dôvodov. Prvým bolo znižovanie nákladov na chod budovy (elektrika a plyn) a druhým túžba vypadnúť z rádioklubu a otestovať vybudované vysielacie stanovište na Michalkovej. Kontestové jadro OM3KWZ ihneď súhlasilo a dátum sme stanovili na posledný májový víkend, keď sa mala konať telegrafná časť CQ WPX kontestu.

Ako čas ubiehal dolaďovali sa detail za detailom. Nakoľko na Michalkovej zatiaľ nie je poriadna anténa na 10m pásmo, chlapi navrhli postaviť tribander, ktorý je v klube pod povalou. Po marcovej SSB časti CQ WPX vznikla požiadavka nejakej prijímacej antény na spodné pásma. Najprv sme premýšľali nad overeným beveragom, ale Laco OM7RC s Julom OM7AA nakoniec prišli s akousi „holandskou“ modifikáciou K9AY a tak v klube začali prípravy.

Nakoľko na mieste, kde sme plánovali postaviť K9AY narástla vysoká tráva, pobral som sa hore na Michalkovú už v utorok pred pretekom. Vytiahol som starú osvedčenú drevenú kosu a vykosil potrebný kríž 9x9m a tiež miesto kde umiestnime tribander. Po hodinke som bol hotový, ale keďže som si debil nezobral rukavice, ľavú ruku mi zdobil mozoľ…holt rádioamatérske preteky je tvrdá robota :-)))

Samotné stavanie antén začalo vo štvrtok po robote. Zišli sme sa piati Laco, Julo, Miro OM7LM a ja s otcom. S odstupom času konštatujem, že sme šikuľky, nakoľko za 2h stál tribander na 20,15 a 10m na ulici naladený a my sme odchádzali domov.


CQ WPX CW 2012

Pokračovali sme v piatok na obed. Hneď po príchode sme sa pustili do stavby K9AY. Teda viacmennej sa len gibicoval. Odpratal som pokosené seno a vypomáhal, keď bolo treba.


CQ WPX CW 2012

Anténa sa skladá zo štyroch ramien, ich smerovanie sme zvolili na SV, SZ, JV a JZ. Ako nosnú konštrukciu sme použili 10m laminátový teleskop.


CQ WPX CW 2012

Anténa bola postavená pomerne rýchlo. Natiahli sme koax a čakali sme na večer, keď sa mali počas preteku konať prvé testy.


CQ WPX CW 2012

Podvečer sa chlopi vrhli na káblovačku, update N1MM a všeliakých databáz. Keď všetko fungovalo niekto si ľahol spať, niekto robil spojenia na 160ke a niekto pozeral farmu 🙂


CQ WPX CW 2012

Človek by ani neveril koľko káblov je nutné natiahnuť a zapojiť, aby sa uskutočnilo bezdrôtové spojenie.


CQ WPX CW 2012

Tak a všetko je hotové. Pracovisko zapojené. Vľavo prepínačka prijímacej antény K9AY, FT-1000MP s rotátorom, monitor, kľúc, klávesnica a PC.


CQ WPX CW 2012

Pohľad na anténnu farmičku. Vľavo v pozadí na 17m stožiari odvrchu 2el 15m, 2el 20/40m, Inv.V 80m a Inv.V 160m. Vpravo v stromoch ukrytá K9AY RX 80/160m a úplne vľavo tribander 20-15-10m v 8m.


CQ WPX CW 2012
Julo OM7AA v akcii…

CQ WPX CW 2012

Laci OM7RC v akcii…


CQ WPX CW 2012
Miro OM7LM v akcii…


CQ WPX CW 2012

gastro kútik…


CQ WPX CW 2012

Počas voľna si to jednotliví operátori rozdali v pingpongu. Víťazom miniturnaja sa stal OM7KW, ktorému sa dokázal postaviť zoči voči iba OM7LM…


CQ WPX CW 2012

Výsledok je v klube hodnotení veľmi pozitívne, nakoľko QTH v meste nedáva reálnu možnosť nejako sa bodovo posunúť a vždy sa motáme niekde okolo 2-2,1 milióna bodov. Tu to bolo diametrálne iné. Mali sme slušnú anténu výbavu, navyše oproti klubu ju nebolo treba prácne stále dolaďovať a naviac bolo rotovateľná. Výhodou sa tiež ukázala vhodnosť mať jednu anténu nízku povedzme na Áziu a druhú vysoko na Ameriku. Inými slovami počtom spojení sme prekonali SSB časť z marca, kde sa však valilo 700W a bodovo skončila zase lepšie o máličko SSB časť asi 40.000b. Inými slovami výrazne prevládala spokojnosť.


CQ WPX CW 2012

Dopočutia, najbližšie máme naplánovaný IARU HF v júli.

73 Števo OM7KW / OM3KWZ

Predchádzajúci článokZavolajte nás v CQ WPX CW
Ďalší článokVKV Poľný deň 2012