CQ WPX RTTY 2009

Score CQ WPX RTTY 2009

Krátka story o tom, ako som sa ja, zaritý „fónista“ dostal k prevádzke RTTY. Všetko sa to celé zomlelo úplnou náhodou…

 

V sobotu 14.februára doobeda som sa úplnou náhodou vybral pozrieť do nášho zvolenského rádioklubu OM3KWZ. Hneď pri dverách ma privítal Julo OM7AA a na otázku, či v klube niekto je odpovedal pohotovo, že je dnuká „plný klub“.

Vôjdem dnu a hneď za dverami v plnom nasadení sedel za mašinkou Miro OM7LM. V ďalšej „gastro“ a „relax“ miestnosti Laco OM7RC. Chlopi mi hneď vysvetlili čo sa vlastne deje, že je v plnom prúde CQ WPX RTTY a keďže som mal kopec času sadol som si hneď vedľa operátora.
Hľadiac na monitor, prechodne na klávesnicu a TRX som sa pomaličky dostával do deja. Ako sa ladí, ako sa vlastne robí QSO, ako sa zaloguje, čo sa vymie�?a atď. Po čase som zase zistil aký rozdiel je v hľadaní staníc a vo volaní výzvy…a ako som tam tak sedel padla otázka, že či si nechcem k staničke sadnúť??? Pohotovo som najprv odvetil, rezolútne ANI NIE, ale po pár minútach som nakoniec neodolal. Moje prvé spojenia išli samozrejme pomaličky. Nakoľko okrem SSB žiadnu inú prevádzku nechodím, najväčšie problémy po presnom naladení stanice mi robilo rozpoznať, kto je volajúci výzvu a kto je reagujúci na výzvu. Chcelo to však len trochu cviku a potom to už celkom išlo. Celkom sa mi to zapáčilo. OM3KWZ štartoval v kategórii MS s výkonom LP a preto ma úplne fascinovalo ako ľahko som sa dovolával. Takmer všetky spojenia šli na prvé resp. druhé zavolanie. Chlopom určite padlo vhod aj prestriedanie. Ísť predsa 48h preteky v trojici je docela fuška.

Okolo 17h som sa rozlúčil, keďže ma volali pracovné záležitosti, ale medzi dverami som utrúsil, že sa dnes možno ešte vrátim. Tak sa aj stalo a okolo 23h som bol spať a po nejakom čase opäť prestriedal kolegov. Skóre bolo cca 950.000b. Keďže si rád dávam méty, povedal som si, že by bolo pekné potiahnuť to a prekonať milión. Tak sa aj stalo. Vydržal som pri tom do 2:45 a nad ránom som sa vybral domov vyspať.

O 9h som odohral hokejbalový zápas proti Krupine, strelil dva góly, potom na hodinku zase do roboty, ale o 14h som bol zase v klube. Pri dverách ma privítal Julo s cigaretkou a so slovami, že si k tomu môžem rovno sadnúť…
Tak som si sadol a po čase som si vyskúšal aj krátky pile up, ktorý sa na m�?a strhol…bolo to pekné. Po chvíli som pokoril ďalšiu peknú métu a to 1000QSO. Opäť sme sa prestriedali, ja som si odbehol ku starkej na návštevu a o hodinku som sa zase vrátil. Poslednú métu, a to prekonať minuloročných 1.890.000b sa mi však už nepodarilo a okolo ôsmej som už musel domov.

Aj tak to bol pekný víkend…pekný pretek…opäť som sa naučil niečo nové.

 


Score CQ WPX RTTY 2009
tu sú predbežné výsledky
 

Minuloročný výsledok sa nakoniec podarilo prekonať. Ja osobne som podľa štatistiky urobil 137 QSO. Medzi nimi bolo niekoľko pekných ako: VK, VQ9, A7, JA, 4X, TF a VE.

Na záver konštatovanie. Pokiaľ bude čas a príležitosť, rád si RRTY preteky vyskúšam aj v budúcnosti.

Nakoniec to Julo zaklincoval výrokom, že: ešte sa naučíš morzeovku a budeš ozajstný rádioamatér

Ja len dodávam, že pravý rádioamatér nebudem asi nikdy, nakoľko mám priateľku, som do nej stále zamilovaný. Minule totiž v klube padol výrok, že pravý rádioamatér, je len ten, kto nemá ženu, manželku, frajerku ale len stanicu a les antén :-))))).

Dopočutia v 1.subregionáli a v CQ WPX SSB.

Števo OM7KW

Predchádzajúci článokSSB liga, pozvánka a štatistiky
Ďalší článokMoje najbližšie plány