CQ WPX RTTY 2018 z domu

CQ WPX_RTTY_2018

Rok sa stretol s rokom a opäť tu bol február, čas RTTY WPX-u. Tentokrát som ho odbehol úplne sám a z domu, keďže rádioklub je momentálne nefunkčný…

 

Opäť nadišiel čas chrípkovej epidémie. Čas, kedy vieme, že je zima, pretože konečne sneží. A v neposlednom rade aj čas, kedy sa každoročne koná obľúbený CQ WPY RTTY kontest.

Delta loop v rádioklube je roztrhnutý a čaká na opravu, preto žiadna kolektívna klubová akcia v podstate ani neprichádzala do úvahy, preto som už dlhšie bol rozhodnutý, že pôjdem kategóriu Single a z domu. Podmienky šírenia sú síce na vrchných pásmach mizerné, ale keďže doma tam ani nemám anténu, beriem to skôr ako výhodu, nie ako nevýhodu. Počas celého závodu som používal 83m delta loop vo výške tretieho poschodia.

Tradične som chcel začať o jednej v noci, ale nebol som na to pripravený. Bol som totiž neskutočne unavený a tak som sa rozhodol prvú noc úplne vypustiť. Začal som teda až v sobotu ráno po OMAC závode a pre mňa dosť netradične na 40m. Postupne, keď mi rate klesal som preladil na 20m. Sem tam som hodil očkom aj na 15m, ale tam som ja mal len šum. Všude všeho na 15m za sobotu jediné spojenie do YB. Kombináciou 20m a 40m som prečkal až pokým sa zotmelo a ja som sa pobral na zimák zahrať si s partiou hokej.

Po príchode domov som si najprv naplánoval poriadne si ísť oddýchnuť do vane, ale predsa som pred tým najprv zapol rádio. Tak na chvíľku… O chvíľku pozriem na hodinky a tam že 23:55. Kontest ma tak pohltil, že pre mňa čas, akoby prestal existovať a 4h ubehli poviem Vám neviem ani ako. Pohltilo ma to hlavne preto, že som sa posadil na 80m a keďže som tam z prvej noci nemal ani jedno spojenie, každý ma volal. No a choďte do vane, keď máte miestami rate 120, že? Končím okolo pol jednej. Mám 479 spojení, čo nie je na pol závodu nič moc. Keďže ale v nedeľu mám na WPX viac času, som pokojný, doženiem to.

V nedeľu začínam až o 7:15. Bože prečo mi počas pretekov chutí tak spať. Inokedy sa už o šiestej prehadzujem v posteli a neviem zaspať.

Rýchlo robím niekoľko málo 6-bodových spojení na 80m a 40m. Ráno o ôsmej pokusne ladím 20m, že či tam už náhodou niečo nebude a robím hneď tri Ruské stanice spoza Uralu za tri body. Keďže viac nič, vraciam sa na 40m a hádžem výzvu za výzvou. Vďaka dobrému tempu sa hodinu mám čo obracať. Jeden z najlepších momentov preteku. O 9:15 s malou dušičkou prelaďujem 15m, že či už aj tam náhodou niečo nebude. A opäť ako predtým na 20m robím pár staníc a dosť. Čo je ale zaujímavé, robím ich pomerne dosť rýchlo, na prvé či druhé zavolanie. Po 15m rovnakým spôsobom preletím 20m, ale po piatich spojeniach mám opäť všetko a tak nasleduje opäť návrat na 40m. 40ka býva nevyčerpateľnou studňou EU násobičov, ale aj tých je iba konečné množstvo a tak spojenia síce pribúdajú, no násobičov už pomenej. Neustále poškuľujem po 15m, ale iba sem tam sa tam vyskytne niečo, čo nemám. Na 20m je to podstatne lepšie. Škoda, že mi to na 20m nejde na výzvu, no so 100W je to na 20m ťažké. Ale dovolávanie ide celkom fájn. Neustále striedam nasledovné. Preletím 1-2x 15/20m, porobím, čo sa dá a výzvujem na 40m. Takýmto spôsobom fungujem celú nedeľu až do 16:15. Potom odchádzam na extraligový hokej, kde mám ďalšie povinnosti. Priebežných 712 spojení dáva nádej, že tých 800, pri hektickom závere aj 850 spojení by sa nakoniec mohlo poradiť.

Po návrate zo zimáku o 20h opäť pokračujem. Nič iné ako 80m už v podstate nefunguje a tak výzvujem do nemoty. Cekviacich staníc je až toľko, že sa ťahajú až po 3,618! Miestami sa vydarí šnúra 4-5 staníc, ale inak je už poznať, že niektorí už závod ukončili. Ja tých 30hodín vkuse ani nedám…nevydalo mi to. Ku koncu ešte prebehnem 40m, ale závod končím dvojhodinou šnúrou na 3,608. 841 spojení je v logu, ale po odčítaní dablov je ich o pár menej


CQ WPX_RTTY_2018

835 spojení je vzhľadom na to, že som netlačil na pílu veľmi dobrý výsledok. Celkovo som bol QRV 25h43min. Keby že som dal tých 30h, mohlo to byť nakoniec cca 920 spojení a možno by som atakoval aj Slovenský rekord v kategórii SAAB Low Power…Lenže keby, boli by sme v nebi…

Každopádne ja som so svojim výsledkom nad mieru spokojný. Viem, kde sú rezervy sa zlepšiť. Viem tiež, že budúci WPX už nebude kolidovať s Olympiádou a na hokej môžem tiež na jeden zápas delegovať miesto mňa niekoho iného. Možností ako sa zlepšiť je habadej. Podmienky asi nezlepším, inú anténu v meste tiež asi ťažko natiahnem, takže jediným možným zlepšením, je dať plných 30h a prekopať taktiku. Obetovať jednu noc a porobiť, čo najviac 6-bodových spojení.


CQ WPX_RTTY_2018
hodinové raty

V tejto štatistike pekne vidno, ako som vypustil prvú noc. Rovnako kedy som mal hokejovú pauzu v sobotu medzi 17-20h a tiež aj nedeľňajší extraligový hokejový zápas. Inak som sa ale stále snažil byť pri tom, avšak nesedieť iba a ladiť a dovolávať sa, ale hlavne robiť spojenia! Nešlo to na 15m a na 20m som už všetko mal, tak šup na 40m a rúbať výzvu…asi to bola moja taktika.


CQ WPX_RTTY_2018
štatistika spojení do kontinentov

Nejako je tej červenej veľa, že? Pri WPX to však nie je až tak dôležité, pretože medzi násobičom OM7 a VK9 nie je takmer žiadny rozdiel. Samozrejme spojenia mimo Európy sú lepšie bodované.

Tu sú možné odpovede, prečo iné kontinenty v logu chýbajú.
– slnečný tok počas kontestu bol okolo 70, čo neumožňovalo využívať vo väčšej miere pásma 15m a 10m
– obe noci som prespal a tak logicky chýbajú najmä W/VE hlavne na 40m, ktoré sa robia pomerne ľahko
– na 83m delta loop sa nejaké DXové spojenia robia veru dosť ťažko, ďakujem aj za tú Indonéziu a Nový Zéland

Ďakujem všetkým za zavolanie a teším sa na spojenia počas ďalších pretekov.

 

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokUpršaný deň rekordov VHF 2017
Ďalší článok1.subregionál 2018 story