CQ WPX RTTY

CQ WPX RTTY 2011 RESULT

Ďalším veľkým kontestom, ktorý som si vybral tento rok bol CQ WPX RTTY. Moje veľké plány však narušila chrípková sezóna.

 

Pôvodný zámer bol ísť z Tatier spoločne s OM0A, žiaľ moja choroba tieto plány zahatala. Nakoniec podľa informácií z Tatier sa aj dobre stalo, lebo pod Lomničákom vyčí�?ala víchrica. Takže celý závod som odbehol z domáceho QTH, rovnako ako ARRL.

Ísť 48h pretek v kategórii SINGLE OP nie je žiadna sranda. I keď propozície dovoľujú v tejto kategórii iba 30h prevádzky aj tak bolo treba zvoliť istú taktiku.

WPX je môj jednoznačne najobľúbenejší pretek, má náboj až do konca závodu, nakoľko násobičom môže byť hocikto a v akýkoľvek čas. Taktika bola stanovená pre sobotu jedna a pre nedeľu druhá. V sobotu ráno vydolovať všetko, čo sa dá z 15m a aj cez de�? sa venovať výlučne vrchným pásmam, čo znamenalo ísť na „KVALITU“ teda násobiče. V nedeľu ráno sa venovať hlavne 40m a na vrchných volať viacmenej len to čo nemám v logu, čo znamenalo ísť na 40ke na „KVANTITU“ teda na počet spojení, ktoré už násobičmi asi nebudú.

Začal som v sobotu od začiatku a na 80+40m som do prvej prestávky mal po 3h prevádzky výborných 130QSO.

Sobotný budíček som mal na 6:45. O siedmej som narýchlo odbehol ďalšie kolo OM Activity Contestu a potom naspäť k RTTY. Začal som pár spojeniami na 20ke, ale akonáhle sa otvorila 15ka som sa preladil tam, s vidinou veľkého počtu japoncov a teda násobičov. Tých japoncov tam bolo ale pramálo, za to iných násobičov celkom dosť (UC0,4X20,RA9,RX0,VR2,VK3). Porobil som teda čo sa dalo a vrátil som sa naspäť na 20ku. Aj tam bolo násobičov pomerne dosť, ale oproti 15ke tam bolo aj dosť takých tých obyčajných spojení. Po polhodinke som ale zase musel vyskúšať 15ku, nakoľko niektoré násobiče by sa zajtra už nemuseli objaviť. 15ka síce bola ako tak otvorená, ale väčšina trčala ešte stále na 20ke, asi? Napriek tomu takmer každé QSO na 15ke bolo násobičom (ZL3, CT3, H2, E21, ST2, D44, 4Z5, S9DX). Pokračoval som hlavne na 20ke a na 15ku som odskakoval tak na 5-10minút na viac nemalo význam, nič nové som tam nepočul. Keď už som bol zúfalý a nič do logu nepribúdalo prepol som na 40ku.

Poobede to už bola zase o inom, otvoril sa výživný smer na južnú, ale hlavne na severnú Ameriku. Takmer každé QSO násobič a bodíky krásne naskakovali. Toto mi vydržalo do 17h, keď sa 15ka zatvorila. O hodinku neskôr sa zatvorila aj 20ka a tak som hodinku potrápil 40ku.

Následne na to som dostal radostný telefonát, že môjmu bratrancovi sa narodil prvý syn, tak som to musel ísť k nemu zapiť, nuž teda s mojou nedoliečenou chorobou som skôr robil šoféra otcovi…

O 4h som bol naspäť a pokračoval, najprv 40m a potom až do jednej 80ka. Na 80ke to išlo vynikajúco, aj s nízkym výkonom (LP=max 100W) som si to na výzvu výborne užil. Po jednej som preladil skúšobne na 40ku a potešila hlavne NEW ONE PJ4R (ostrov Bonaire v Karibiku). Pokračoval som zase na 80ke a druhú noc skončil o 3h ráno s priebežným skóre 505.

Pokračoval som v nedeľu od 8h. Najprv 40m, potom som narýchlo porobil, to čo som nemal na 20+15m a rýchlo naspäť a valil CQ WPX pokiaľ to šlo. Ako sa hovorí v prenosoch z formule 1: „Bol jeden z najlepších spintov v pretekoch“ (niečo ako najlepší úsek…). Skutočne to šlo výborne, až som nechcel veriť, že vysielam do drôtu, ktorý má PSV 2,8 !
Toto mi vydržalo do 11h. Vtedy sa objavila aj prvá stanica na 10m, ktorú som zreteľne bral A61BK, problém bol v tom, že on m�?a nebral vôbec. Ale neúnavne som to na neho skúšal. Keď ma nezobral, ladil som 20ku alebo 15ku a po minútke, kým on dorobil spojenie som sa vrátil. Stále bolo koho robiť aj na 15ke aj na 20ke, ba dokonca takmer pravidle to boli aj násobiče (ED7,SV4,2E0,VE7,AD1,P40,4K7…atď). O pol jednej som konečne trhol aj A61BK na 10m a po �?om som si dal pauzu na nedeľný obed, paralelne so sledovaním relácie O 5 minút 12 na STV1,…alebo to bolo sériovo, nie, nie, bolo to paralelne.

Do nutnej dávky politiky som opäť pokračoval na vrchných pásmach. Napriek spotom na clustri som na 10ke už nikoho iného nevidel. Za to 20+15m chodili stále celkom slušne. Ruské ale aj americké stanice prechádzali úplne v pohode a pomaličky ale isto zapĺ�?ali môj denník. Dal som si cieľ prekonať 1.300.000bodov a to sa zdalo ako veľmi reálne, preto som šiel stále bez prestávky na doraz a sledoval som pauzy, aby som bol nakoniec online presne 30hodín!!!

Vrchné pásma som trápil do 18h kedy som mal naplánovanú poslednú 2h pauzu (skóre 714QSO). Šiel som sa pozrieť do klubu, že prečo nikde nevidím OM3KWZ. Tak mi chlopi oznámili, že majú poruchu na zariadení a viac menej už môžu ísť len jedno pásmo a tak to zabalili…škoda.

Od 20h som sa vrhol na prekonanie vlastnej laťky. Venoval som sa takmer výlučne 80ke, na 40ke len pár QSO. Ako som už spomínal WPX kontest je napinák až do konca. Keď už máte 1.380.000b aj posledná hodina má šťavu, nakoľko body Vám naskakujú oveľa rýchlejšie a nebodaj ak zavolá násobič, tak ešte rýchlejšie. Ani som sa nenazdal a prekonal som v poslednej hodinke aj 1.400.000b. Ešte aj v poslednej hodine volali násobiče (UX0SX, OK6DJ, DJ3IW a SM7BHM). Posledné QSO s OK1KSL a bol koniec závodu. Nakoniec spolu 853QSO a moja spokojnosť. Tu je deklarovaný výsledok.


CQ WPX RTTY 2011 RESULT

S odstupom času hodnotím CQ WPX RTTY ako výborný pretek. Solídne šírenie, nič sa nepokazilo, všetko fungovalo ako má, nemal som počas celého závodu žiadne problémy a mimoriadne potešili aj dve NEW ONE (PJ4R a KL7WA).

Dopočutia a ďakujem všetkým čo ste ma zavolali. Teším sa na ďalšie spojenia a stretnutia.

73 Števo OM7KW