CQ WPX SSB 2010 s tímom OM0A

CQ WPX SSB 2010

CQ WW WPX SSB – začiatok KV sezóny 2010. Je tomu presne rok ako sa dala dokopy partia ľudí a prvý krát sa z Tatier ozvala ako OM0A. Čo sa u nás za rok zmenilo a ako sme si počínali tento rok?

 

Tohtoročnému CQ WPX kontesu už ako tradične predchádzali siahlodlhé prípravy. Siahlodlhé v našom ponímaní znamená, že v januári išiel mail o WPX 12 rádioamatérom. Na výzvu však zareagovali len dvaja. Čiže tím OM0A pre WPX 2010 sa skladal iba z troch ľudí (OM0AAO, OM6CI a OM7KW), čo však znamenalo zmenu kategórie z M2 na Mutli/Single v najlepšom, resp. zrušenie účasti v najhoršom prípade.

Naďalej sme ale hľadali a oslovovali ľudí a po čase sa náš tím rozrástol o Peťa OM6PR a Olivera MW0JRX, popradčana žijúceho dlhšie vo Walse. Tým sa počet „istých“ stanovil na 5 a to bolo opäť tak akurát pre kategóriu M/2. V závere príprav sa k nám pridal ešte Rado z Bardejova, Dano OM4AQP a zostavu doplnili domáci Gabo OM0AAG a Mišo OM0AAB. 9 ľudí by bolo dosť aj na M/M, ale už sme tak na rýchlo nechceli meniť setup a nemali by sme ani potrebný počet koncových stup�?ov, tak bolo stanovené po roku si opäť zopakovať kategóriu dvoch tranceivrov!

Veľa však nechýbalo a z WPX pre m�?a nemuselo byť nič. Totiž 2 týždne pred pretekmi som mal úraz na hokejbalovom zápase a tržnú ranu nad perou mi zašili troma štychmi. Kúsok vedľa a musel by som sa začať učiť morseovku:-))

Na Bielu Stopu do Tatranskej Lomnice som dorazil vo štvrtok v podvečer. Privítali ma Vilo, Igor, Peťo a Gabo. Mali toho postavené už celkom dosť. Vztýčená už stála 4el Yagi na 10m, vyzdvihnutý švrťvlnný vertikál na 40m a dokončovala sa 2el Yagi na 15m. Jej zdvihnutie sme ale predsa radšej nechali na piatok. Medzitým dorazil Rado a bol som ho naložiť na stanicu.


CQ WPX SSB 2010

Zbytok večera sme predebatovali pri pohárikoch. Vymýšľali sme taktiku, vyrábali šichtovnicu, prebarali rôzne možné vylepšenia do budúcnosti až sme to okolo jednej v noci zapichli. Mne sa však akosi zachcelo vysielať a tak som rozložil FT-1000MP a pripojil 40m vertikál. Síce som stihol urobiť len 4 QSO o to viac ma potešila new one s česky hovoriacim Lubošom z Ostrova Svätého Tomáša KP2AD. Skúšal som ešte Haiti, ale keďže som ráno potreboval byť fit ukončil som to a zaľahol.


CQ WPX SSB 2010

Piatok ráno nás Vysoké Tatry privítali krásnym slnečným počasím. Po dobrých ra�?ajkách sme sa pustili do antén. Najprv sme na borovicu na lanku rýchlo vytiahli invertované Véčko na 80m. Po �?om nasledovala DK7ZB Yagi na 15m, invertované Elko na 160m, lambda pol vertikál na 10m a beverage na 80m smer NA. Poobede dorazil Dano OM4AQP a trojica kuchárov Cyro, Jaro a Jano zo Zvolena. Posledným bodom piatkovej stavby antén bolo zdvihnutie stožiaru s rotátorom a s 2el Yagi pre 20m. Nakoľko šlo o pomerne zložitý úkon navyše za neustáleho silného vetra, mali sme čo robiť všetci siedmi ľudia. Zatiaľ čo my sme vonku skončili so stavbou antén vo vnútri už boli v plnom prúde práce na prípravu večere.


CQ WPX SSB 2010

Kuchárom pomáhať nebolo treba a tak sme sa dali do práce s výstavbou vysielacích pracovísk. RUN1 FT-1000MP bola pri krbe a mala k dispozícii 4 pásma 160, 80, 20 a 10m a Peťov koncový stupe�?. RUN2 oproti v izbe sa skladala z dvoch častí. 40m pásmo mal na starosti IC-756PROIII a dva koncové stupne do vertikálu a dipólu. 15m pásmo mala sledovať FT-1000MP. Podľa otvorenosti 15m pásma sa mali operátori na týchto dvoch pásmach umne striedať.


CQ WPX SSB 2010
RUN1

CQ WPX SSB 2010
RUN2

 

V podvečer dorazil aj Oliver. Krátko na to kuchári začali podávať večeru „Jágerák“, po ktorej si všetci aj prsty oblizovali.


CQ WPX SSB 2010

Závod rozbiehal Oli s Danom na RUN1 a Peťo s Igorom na RUN2. 80ka opäť nesklamala a šlapala perfektne za 2h 160 QSO, horšie to bolo na 40ke. Po 3h len chabých 38 spojení, a tak sme vysielanie do dvoch antén zmenili s plným výkonom do jednej a pripojili prepínač antén. Olivera som striedal ja s Radom a pokračovali sme na 80ke, neskôr keď rate upadol sme preladili aj na 160ku a ráno o piatej ráno už aj na 20ku. Po hodinovom oneskorení ma striedal Vilo, ja som šiel spať.


CQ WPX SSB 2010

Už dopredu som sa tešil na ranné otvorenie 15m. Počítal som, že začne okolo 6-7h, ale preladiť sa tam oplatilo až okolo 8h. Hong Kong, Thajsko, Japonsko, Čína, spojenia naskakovali síce trošku pomalšie, ale násobičov nám krásne pribúdalo. Začínalo to pripomínať poriadny pretek, nakoľko na druhom pracovisku sa na 20m krásne otvoril smer Austrália. Podvihnutie 20m Yagine očividne prospelo a vďaka Peťovmu novému PA sme mali druhé pásmo, kde sme si mohli „dovoliť ísť“ väčšiu časť závodu na výzvu. Pri jednotlivých pracoviskách sme sa pravidelne po dvojiciach striedali, ale šichtovnicu sme akosi prestali používať. Proste kto mal chuť, ten si za stanicu zasadol. Dokonca aj šéfkuchár cébéčkar Cyro Zvolen sa stal na chvíľu kontestmanom, keď vypomáhal Vilovi :-))


CQ WPX SSB 2010

Stabilnú liptovskú dvojičku vytvorili Igor s Peťom, ktorý sa starali o aktivitu najma na 40 a 15m pásme.


CQ WPX SSB 2010

Vilovi robil sparingpartnera najčastejšie Mišo OM0AAB alias „Boženka“, jediná žena v tíme OM0A. Všetci ostatní majú v svojich sufixoch iba mužské mená 🙂


CQ WPX SSB 2010

Asi najlepšie to na výzvu išlo Oliverovi. Predsa len nadobudnuté skúsenosti, počet odbehnutých kontestov a perfektná znalosť angličtiny urobili svoje.


CQ WPX SSB 2010

Samozrejme, že aj ostatní sa snažili. Viliam už tradične doloval spojenia na pásmach, ktoré už ostatní dávno opustili. Počas závodu sme trošku bojovali s QRM, ktoré sa nám z časti podarilo a z časti nepodarilo odstrániť. Viackrát sa menila stanica na RUN2, menili sme koncové stupne, proste tento závod sme možno viac ako bolo treba kombinovali. Ale odhliadnuc od týchto problémov, ktoré už vieme ako odstránime sme si závod celkom užívali. Pomaličky sme do tajov kontestingu zapracovali nové tváre Dana a Rada. Počas celej soboty sme tretím TRX sledovali 10m pásmo a čakali, či sa mu bude ráčiť otvoriť sa. Nejaké náznaky sa podarili zachytiť, ale celkovo to hodilo len 6 QSO a o druhej poobede bolo po funuse. Večer nás prišiel pozrieť náhodný okoloidúci Petr OK1FCJ a tak sme ho hneď posadili za 80ku, aby zvýšil rate!!! Šlo mu to ale tak dobre, že sme ho nakoniec museli odtiaľ vyhnať. Ešte raz sorry Petr!


CQ WPX SSB 2010

Za Petrom som zasadol za RUN1 ja a pokúsil sa ešte porobiť čo-to na 20ke, kým sa definitívne zatvorí. Veľa tam toho ale nebolo, potom ma opäť prestriedali a mohol som si skoro celú noc pospať. Celú noc to po mne ťahal Dano.

Z nedeľného rána si pamätám len akési hlasy z chodby a Danove slová:Kde spí Števo? Dano už bol tiež pekne vyšťavený a tak som o šiestej ráno zasadol opäť za 80ku. Hneď prvé dva spojenia boli prekrásne. Najprv Kajmanské Ostrovy ZF2AH a po nich Galapágy HC8GR. Rozbehlo sa to teda krásne. Nasledovalo pár američanov, ale keď sa minuli chytro som preladil na 20ku, s vervou CQ Asia a už to išlo ako po masle. Jeden rus za druhým. Pekný rate. Po čase som to skúsil aj na výzvu, ale nič moc. O izbu vedľa sedel Vilo a v túto rannú hodinu mu to na 40ke šlo tiež pekne. No a keď preladil na 15ku, násobiče začali po 24h opäť rapídne naskakovať vďaka kope japonských prefixov. Na toto som sa tešil. Škoda, že som vyfasoval iný čas na RUN2. Nevadí, venoval som sa v kľude 20ke a 9h sa podarili dokonca 2QSO na 10m. Hneď po nich nasledovala rošáda a s Oliverom a ostatnými sme sa presunuli pred budovu na tatranské ra�?ajky v prírode.


CQ WPX SSB 2010

Vonku opäť svietilo slniečko ako v júli a vítalo nás do nového rána. To, že chutilo mne bolo v pohode, veď som mal za sebou 3h šichtu, ale prečo sa tak rehnili ostatní, to neviem. Možno kvôli fotke alebo len tak kvôli srande?


CQ WPX SSB 2010

Celý de�? pokračoval v pohode. Klíďo píďo. Mne osobne sa stala zaujímavá vec. Okolo 16h som pokúsil o nemožné – nájsť si flek na 40ke a ísť na vývzu. Toto pásmo máme stále jedno z najslabších a zaostávali sme za ostatnými. Na počudovanie sa mi ale mimoriadne darilo. Za chvíľočku sa rate vyšplhal nad 100ku. Vilo prišiel do dverí, sadol si na zem, oprel sa o stenu, zatvoril oči a začal počúvať…Pekná šnúra spojení síce netrvala dlho, necelú hodinku prevažne európskych spojení, ale užil som si to. Bolo to totiž tretie pásmo kde som počas WPX 2010 zažil ozajstný pile-up a to je predsa snom každého rádioamatéra. Kvôli tomu tento šport vlastne pestujeme.


CQ WPX SSB 2010

To však ale zďaleka nebolo všetko. Asi najväčší zážitok WPX 2010 som zažil v nedeľu podvečer okolo 18h na 20m. Najprv som anténu z Anglicka zvrtol naspať na �?ziu a urobil DV1JM, 9V1YC a VK4KW. To ma tak posmelilo, že som si sadol na 14.185 a skúsil to na výzvu. Výsledkom bolo táto krásna šnúročka spojení: BX6AP, JI2ZEY, BD9AFM, BV4QC, DU1VLU, RU3UR, 9M6TO a YE0X. Keďže tieto riadky čítajú aj nerádioamatéri (ako som sa dopočul) vysvetlím:Taiwan, Japonsko, Čína, Filipíny, Rusko, Východná Malajzia a Indonézia. Neviem ako VY ostatní, ale ja si kontest predstavujem presne TAKTO !!!


CQ WPX SSB 2010

Zbytok kontestu bol rutinou. Na 80ke finišoval Oliver s Igorom a na 40ke smutný Gabo, lebo mu to už dáko nešlo. Pozitívom celého preteku ale bolo, že keďže mi nebolo umožnené rozbiehať závod :-)) urobil som aspo�? povestné posledné QSO závodu, iba 7s pred koncom s 4M5IR :-))) Teda aspo�? niečo !!! Podali sme si ruky, zapili výsledok a zaľahli spať s pocitom DOBRE vykonanej práce.

Ráno boli na programe dobré ra�?ajky a potom už len tradičné balenie antén a samozrejme nesmelo chýbať spoločné foto.


CQ WPX SSB 2010
Najvrchnejší rad: Gabo OM0AAG
Stredný rad zľava: Igor OM6CI, Števo OM7KW, Viliam OM0AAO
Spodný rad zľava: Oliver MW0JRX, Peter OM6PR, Dano OM4AQP, Rado, chýba Mišo OM0AAB-bol už v práci

Pokiaľ niekto ale čaká na vyhodnotenie závodu máme aj to. Pred závodom som avizoval cca 4,5 milióna bodov rozložených nasledovne:.
…160m 200QSO 420b
….80m 700QSO 1550b
….40m 800QSO 1960b
….20m 450QSO 835b
….15m 200QSO 500b
….10m .50QSO 60b
Spolu: 2400 QSO 5325b x 850WPX = 4.526.250 points

Teraz si spolu pozrime o koľko som sa sekol. No nie o veľa. Štatistika je prekrásna vec a je vidieť, že sa jej aj profesionálne venujem :-)))


Result CQ WPX SSB 2010

Važení toto bol CQ WPX 2010 s tímom OM0A, mojimi očami…písali články takisto ostatní (om0a.cq.sk, www.marallo.eu). Koľko ľudí toľko uhlov pohľadu. Ďakujem všetkým za pekné spojenia a tešíme sa na ďalšie. Nevedno síce kedy, ale určite čoskoro. 73 na všetkých priatelia !!!!


CQ WPX SSB 2010
73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokARRL DX SSB, EA PSK a BARTG RTTY
Ďalší článok2.subregionál v oddychovom štýle