CQ WPX SSB 2013

CQ WPX SSB 2013

Musím opäť len smutne konštatovať, že aj druhý WPX kontest sami nepodarilo odbehnúť podľa predstáv. Zatiaľ čo pri WPX RTTY ma skolila choroba, tento krát bolo hlavnou príčinou počasie a veľká snehová nádielka, ale poďme pekne po poriadku.

 

Obvykle chodievame WPX SSB ako kolektívka. Najprv ako OM0A z Tatranskej Lomnice a posledne už ako OM4C z Michalkovej. Tohto roku sa však všetko skomplikovalo, nakoľko dátum konania WPX pripadol na Veľkú Noc. Hneď začiatkom roku som kontaktoval všetkých členov tímu, ako hodláme s týmto problémom naložiť a po mailových odpovediach sme sa dohodli, že tohto roku spoločný WPX vypustíme. Keďže WPX je hlavne pre Európanov veľmi výhodný rozhodol som sa, že ho napriek Veľkej Noci nemienim vynechať. Všetko som mal naplánované, koncom marca už bude teplejšie, chatu rýchlo rozkúrim, odbehnem kontest a ešte v pondelok aj stihnem polievačku. Tak som začal s prípravami na „single“ akciu.

Najprv bolo potrebné si vybrať kategóriu. Nakoľko koncový stupeň nie je v najlepšie kondícii chcel som ísť rozhodne len 100W a lákalo ma, prepísať nejaký z OM rekordov. Takže som začal na WPX stránke študovať, slovenské rekordy v jednotlivých kategóriách. Niektoré kategórie (najmä 160m pásmo) nemali rekord vôbec. Tieto ma však absolútne nelákali, nakoľko som si chcel aj solídne zavysielať. Do všetkého mi však zasahoval sobotňajší hokej, ktorý mi tam vôbec nepasoval, ale musel som sa ho zúčastniť. Po viacerých úvahách som sa nakoniec rozhodol pre kategóriu všetky pásma SOSA LP, teda aj s clustrom. Prekonať Vojta OM8DD a jeho 852QSO sa mi zdalo ako dostatočne vysoko nastolenú laťku. Nastali prípravy a týždeň pred bolo všetko pripravené a nakáblované na pretek.

Nastal prvý problém. Ochorel otec aj s majiteľom chaty, čo síce nebolo prekážkou, ale predsa byť celú Veľkú Noc na chalupe sám sa mi vonkoncom nechcelo. Takže som kategóriu všetky pásma zmenil za pásmo 40m. Na začiatku týždňa sa však ponúkla priateľka, že veľmi rada so mnou na chatu pôjde. Naivne som si myslel, že problém je vyriešený a definitívne som dal vedieť ostatným, že teda opäť idem všetky pásma.


CQ WPX SSB 2013

Človek mieni, pán Boh mení. Piatkový ranný pohľad z okna však neveštil nič dobré. Všetci sme si mysleli, že je po zime, no vonku 25cm nového snehu. Čo teraz. Na chalupu snáď vyjdem, ale zrejme nikde nezaparkujem a hlavne priateľka Ajka sa vyjadrila, že keďže tak nasnežilo pre ňu nemá veľký význam vôbec ísť. No a mne sa hore do snehu samému tiež dva razy nechcelo ísť. Vtedy som sa rozhodol, že pôjdem len nejakú časť závodu a to z domu.

Piatok sme šli po hava do Očovej a mal som malú autonehodu. Tam sme sa s Ajkou predsa len dohodli, že aspoň na jeden deň na chalupu vybehneme. Ráno o 7h vyrazíme a podvečer sa vrátime dole na hokej.


CQ WPX SSB 2013

Tak sa aj stalo. V sobotu ráno sme vyrazili na Michalkovú. Všade haldy snehu, ale keďže bolo preorané vyšli sme bez problémov. Okamžite som zakúril v peci a zapol 40m. Ešte bolo dobre počuť NA stanice, ale v prvý deň a so 100W sa viac ako jedna nepodarila. Chcelo to prísť skôr. Pokračoval som a celkom dobre to šlo aj na výzvu. Popri tom som neúnavne klikal na všetky spoty a bez problémov tie spojenia aj robil. Potešil hlavne 4U1ITU, čo bol pre mňa nové pásmo (tzv. new slot).


CQ WPX SSB 2013

Na 100W to šlo vynikajúco a po prvej hodiny práce bolo v logu 51 spojení. V druhej hodinke 31 spojení a stovka padla o 10:47. Do 120 to šlo, ale potom ako keby utlo a nikde nikoho nového. Všetkých 40kových cekvičov som už mal a tak som popozeral aj po iných pásmach, či tak nie je niečo zaujímavé. Keďže nebolo dali sme si s Ajkou obed. Pokračovali sme po hodinke, ale nové kontestové spoty pribúdali rýchlosťou asi 4 spoty za hodinu! Inými slovami 40ka okolo obeda je aj vo WPXe totálna nuda. Povedal som si, že trhnem 150 spojení a pálim domov. V logu skončilo nakoniec 153QSO, vonku sme sa boli prejsť s havinom, porobili sme niekoľko pekných zimných fotiek a o tretej sme Michalkovú opustili s tým, že ja sám sa možno ešte večer alebo zajtra hore vrátim.


CQ WPX SSB 2013

CQ WPX SSB 2013

CQ WPX SSB 2013

CQ WPX SSB 2013

Večer po vyhratom zápase sa mi hore vôbec samému nechcelo a v sobotu sa mi opäť trochu vrátili zdravotné ťažkosti a tak som už žiadne ďalšie spojenie nepridal. Takže som poslal denník iba z necelými piatimi hodinami prevádzky a 153 spojeniami.


CQ WPX SSB 2013

Do uzávierky tohto článku som bol jediná OM stanica v kategórii SO Assis 40m Low Power a tak je veľká pravdepodobnosť, že to nakoniec predsa len bude slovenský rekord 🙂

S prianím, aby sa mi nasledujúci pretek konečne vydaril podľa mojich predstáv sa pre dnešok s Vami lúčim a dopočutia najbližšie v aprílovej SSB Lige a „OMÁČke“.

73 de OM7KW Števo

Predchádzajúci článokCQ 160m SSB 2013 alebo keď je v chalupe zima …
Ďalší článokVKV Poľný deň 2013 z chalupy