Po pol roku opäť nebránilo nič tomu, aby sa stretla partia OM4C a odbehli spoločne náš každoročný jarný obľúbený KV pretek…
Ešte než sa začnem venovať samotnému preteku, rád by som touto cestou pozdravil pravidelných čitateľov mojej web stránky, ktorý mi píšu a telefonujú, že sa im môj web páči a kedy že už bude konečne nový článok. Ďakujem za všetky Vaše ohlasy a ten čas na nový článok práve nastal.
Po októbrovom CQ WW sme sa opäť zišli na jarnom CQ WPX SSB konteste. Tentokrát síce trošku v oklieštenej zostave, nakoľko chýbali chorý Peter OM6PR a Laco OM7RC. Tím som teda tvoril Igor OM6CI, Dano OM4AQP, Pavel OK1PMA a ja.
Bol to práve Pavel, ktorý dorazil ako prvý a 6:50 sme sa zvítali na železničnej stanici. Naložili sme všetky potrebné veci a vydali sme sa na nákupy. Okolo 9h sme sa už hlásili domácemu pánovi Jančimu na Michalkovej. Zakúrili sme vo všetkých izbách, nanosili sme drevo ku každej peci a chalúpka sa pomaly ale isto začala vyhrievať.
S Pavlom sme sa pustili do práce, ktorej nebolo málo. Prerobili sme odpájanie 80m delta loopu rovno pri napájacej skrinke – kvôli odpájaniu pri búrke. Celkovo sme zvod skrátili asi o jeden 15m koax a jednu spojku, čiže by to malo chodiť možno o kúštičok lepšie. Ďalej sme pripojili a premerali 40m vertikál. PSV sa nám moc nepáčilo a tak sme celú skrinku zrevidovali, očistili po zime a aj radiály preletovali na novo. Nakoniec sme trochu predĺžili žiarič. PSV bolo menej ako 1:1,5 v celom SSB segmente a viac sme s tým už nehýbali. Tiež bolo nutné vyrobiť nové predlžovacie koaxy do chaty od dvoch prídavných antén. Pracoviská sme totiž tentokrát oproti CQ WW opäť mierne modifikovali a vyzerali nasledovne: RUN (izba): FT-1000MP + PA, 160m Inv.V, 80m delta loop, 40m vertikál, 20-15-10m 3el tribander a násobičové pracovisko MULT(kuchyňa): FT-897 + 80m delta loop, 40m vertikál, 15m 2el Yagi DK7ZB a 10m CB vertikál. Uvažovali sme totiž s tým, že ako európska stanica budeme mať dosah na veľké množstvo násobičov, ktoré ulovíme aj so 100W a jednoduchými anténami. Výsledky z roku 2012 totiž ukazovali, že keby sme na násobičovom pracovisku urobili v priemere 3 násobiče za hodinu, celkový výsledok by to zdvihlo o neuveriteľných 58%. Chlapi tomu najprv neverili, tak som sadol k PC a v exceli som im to názorne ukázal. 3QSO za hodinu je cca 120QSO za pretek a miesto 3 miliónov bodov budeme mať zrazu 4,7 milióna bodov. No a na tie 3 násobiče za hodinu sme si všetci trúfali, že ich spravíme.
Igor dorazil okolo 15h a s Petrovým koncovým stupňom, ale ešte predtým sme sa s Pavlom pustili do sieťovania N1MM. Po pravde videl som to x krát, ale robil som to prvý krát. PC s Win XP sa dali ale Win 8 nespolupracoval, tak sme použili iba dva počítače. Igor následne úspešne otestoval CAT prepojenie 897ky s mojim notebookom. Pár minút sme všetko otestovali a spokojne sme mohli konštatovať, že všetko funguje ako má. Neskôr sme zapojili koncový stupeň a po chvíli už bolo tiež všetko na svojom mieste a odskúšané.
Okolo 18h dorazil Dano a začali sme debatovať o taktike, stratégii, kto závod začne a urobili sme ako vždy šichtovnicu. Niektorí šli spať ako napríklad ja a ostatní ešte debatovali.
Závod som začal opäť ja na 80m, ale bolo tam akosi podozrivo voľno. Nikto sa na mňa netlačil, úplne v pohodičke som šiel celú hodinku na výzvu, kde nám to hodilo 100QSO. Potom som preletel 160ku až som spozoroval ako OM5XX na klástri spotuje Američana na 20m. Preladil som tam a neveril som vlastným ušiam. Bolo niečo po tretej ráno a bola tam prevádzka ako o tretej poobede. Skúsil som zavolať prvého Amíka a šlo to, postupne do logu pribúdali ďalší a ďalší. Toto som ja v noci na 20m prisahám ešte nezažil.

Striedal ma Dano a viac neviem, zaľahol som späť. Ráno sme čakali na fúru Japoncov na 15m, ale toto sa vôbec nekonalo. Oproti tomu sme viacerých Japoncov v rovnakom čase počuli výborne na CB vertikále na 10m pásme. Po preladení na 10m však Igor reportoval, že ich síce výborne počuje, ale nevie sa na nich vôbec dovolať a tak sa prelaďuje na nižšie pásma. Po asi hodine dvoch som ich následne porobil na svojej šichte. Všetko bolo akési posunuté a ťažko sme sa orientovali. V podstate sme boli odsúdení robiť, čo ponúkali spoty v band mape.

Sobota celkovo ubiehala v pohodičke. Podmienky sa zdali o mnoho lepšie ako sme boli zvyknutí. Inokedy hluché 10m pásmo bolo plné staníc a väčšinu času sme trávili práve na ňom. Po mojej doobednej šichte som skočil na 2h do lesa pripraviť trochu dreva na zimu, ale na obed som bol späť.
Poobede sa rozbehli aj prvé šnúry na výzvu na 20, 15 a nakoniec aj na 40m. Pri Pavlovej šichte okolo 15h sme toho využili a Igor, Dano a ja sme sa slávnostne vyobliekali. Na auto som nahodil Slovenské vlajky a hybaj autom do 50m vzdialenej volebnej miestnosti splniť si našu občiansku povinnosť a zvoliť si našu novú hlavu štátu. V mestskom úrade na Michalkovej najprv moc nechápali, kto sa to tam dotrepal, veď Michalková má 30 oprávnených voličov a všetci už skoro odvolili. Po vysvetlení, kto sme a čo tu robíme, už bolo všetko jasné, len stále nechápali, čo môže spájať profesora z Liptovského Mikuláša, inžiniera zo Zvolena a chalana z Dubnice či Považan, alebo kde to teraz Dano po svadbe býva…ale bolo vesele. Stretol som tam spolužiaka zo základnej školy. Nevideli sme sa 22 rokov!!! Následne sme pobehali okolie a po asi polhodinke sme sa vrátili naspäť dole do chaty.

Sobota ďalej prebiehala bezproblémovo, dokonca sme držali aj plán robenia násobičov v pracovisku v kuchyni. Bodíky pribúdali a náš plán 2000 spojení sa čoraz viac približoval realite.

Až na malé výnimky bezproblémové vysielanie skončilo v nedeľu ráno. Po naladení PA sa zrazu ozvalo nezvyčajné ticho, akoby niekto odpojil anténu. Hneď som vedel, že je to niečo vážnejšie. Premeral som všetky antény zo stožiara a všetky mali vysoké PSV, čo neveštilo veru nič dobré. Všetci tvrdo spali a tak som dobehol moju šichtu na 40m, kde máme samostatný koax a hneď potom sme sa s Danom dali do opráv. Prívodný koax bol v poriadku a tak musel celý stožiar dole.

To v našom prípade znamenalo ísť do lesa, odpojiť 160m rameno, stiahnuť dole celý stožiar a zložiť ho na zem. Následne sme uchom zistili, že dané relátka prepínajú. Meraním ďalej sme však zistili, že relé síce prepínajú, ale nespájajú nám príslušnú anténu ku koaxu z chalupy a tak išiel celý relé box dole.

Po otvorení relé boxu nás čakal nemilý pohľad na doslova roztavený plošák, koniec koncov úsudok si môžete urobiť každý sám. Prečo sa tak stalo, zatiaľ nevieme.

Museli sme však pokračovať a tak rozhodnutie padlo takmer okamžite. Vyradili sme relé box z vetvy a koax spojili s koaxom od tribndera. Tým sme boli ďalej QRV na 20-15-10m, ale prišli sme o 160ku.

S malým hendikepom sme teda pokračovali ďalej a do konca preteku sa už žiadne problémy nevyskytli. Latku 2000 spojení sme prekonali po 21h a tak všetko nad sme už brali ako nad rámec a v kľude sme si pozreli aj český hokej. Celý víkend bola otvorená veľmi dlho 20ka a na výzvu sme tam končili šnúrou W/VW staníc tuším po pol jednej v noci. Koniec dobehol Pavel na 80ke, zatiaľ čo ostatní členovia už spali. Nakoniec to hodilo až 2170 spojení a 4,222 milióna bodov, čo je pre tím OM4C zatiaľ klubovým rekordom.

A opäť sa dostávame ku štatistikám. Prvý graf nám ukazuje, že tentokrát sme sa držali a nemáme v podstate žiadne hluché miesta. Sekali sme aj v noci. Hlavne v noci sa nám totiž stávalo, že sme neboli v podstate schopní urobiť kdekoľvek spojenie. Teraz sú hodinové prírastky viac než kontinuálne. V priemere sme urobili 45 spojení za hodinu, s čím sme rovnako veľmi spokojní.

Druhý graf ukazuje, že naše QTH veru nie je žiadna sláva a v podstate okrem Európy nám to ide ešte kus na Severnú Ameriku a inak je to veru čistý boj o spojenie. V logu teda pochopiteľne jasne dominovali európske stanice.

Nasledovný graf ukazuje štatistiku dosiahnutých násobičov, ktoré rovnako pribúdali kontinuálne aj vďaka rozhodnutiu pridať pracovisko do kuchyne. Výpočtom bolo zistené, že bez staníc urobených v kuchyni, by sme skončili so skóre len 2049 QSO a 3.482.757 bodov !!!

Nakoniec sa dostávame ku štatistikám jednotlivých pásiem. Hneď na úvod treba povedať najdôležitejšie. Nebojím sa povedať, že to boli najlepšie podmienky za posledných možno 5 rokov!!!


80m – jedným slovom – málo staníc. Možno bolo chybou, že sme na tomto pásme v sobotu začínali, nakoľko paralelne vtedy chodila 20ka na NA, ale paradoxne práve vtedy sme urobili azda 50% všetkých 80m spojení. Nízky počet spojení bol spôsobený, že v noci sme sa miesto 80m venovali 20ke. 300QSO sa dalo, ale iba na úkor pásiem, ktoré šli lepšie, čiže štandardný výsledok.

40m – jedným slovom – máme rezervy. Tu sme stratili azda najviac. Spojenia aj do EU sú dobre bodované, napriek tomu sme sa venovali skôr 20m. 40m pásmo je veľmi úzke a hlavne pri SSB závodoch je tam proste tesno. Výsledok – každý sa na každého tlačí. Môžete tam ísť na výzvu aj hodinu, zrazu príde Talian či Rus naladí svoj kW koniec o kHz ad Vami, začne dávať výzvy a VY môžete meniť pásmo, lebo nespravíte už nič. Nikomu sa tam preto trčať moc nechcelo a tomu zodpovedá aj výsledok. Stále máme hendikep v podobe pokazenej Yagine.

20m – jedným slovom – paráda, ale… 20ka bola jednoznačne najchodivejším pásmom a i keď sme ju nemonitorovali 24h denne verím, že otvorená bola možno 19-20h! Obvykle sa 20ka zatvára okolo 19-20h, ako kedy, ale teraz chodila ešte aj o 3h ráno. Proste všetko bolo akési posunuté. Točili sme na UA9 a prichádzali K6ky. Zvrtli sme na W7 následne chodili RA9iny… Na 20ke to šlo perfektne na výzvu a užil si to asi každý operátor, zabudli sme však na to, že európske stanice sú tu iba za 1b a tak sme niekedy mali radšej prerušiť pile up a preladiť povedzme na 40m, kde je bodovanie raz tak veľké. Tak či onak, 20ka chodila. Chodila výborne a chodila veľmi dlho do noci.

15m – jedným slovom – štandard. Čo povedať k 15ke. Napriek výborným podmienkam je počet spojení takmer identický s rokom 2012. Máme však pri rovnakom počte spojení o 50 násobičov viac, teda bolo to podobne ako desina pásmo, kde sme sa zamerali nie na kvalitu, ale na kvantitu a šli sme po násobičoch. Opäť sa potvrdilo, že napr. ranní Japonci na 15m tu na Michalkovej oproti Tatrám absolútne nechodia. Teraz boli v rovnakom skôr už na 10m, ale tak či onak na 15m sa porobilo asi najviac násobičov v kuchyni. Čiže celkovo môžme byť spokojní.

10m – jedným slovom – predčila všetky naše očakávania. Ach kde sú tie časy, keď sme boli na desine radi za každé spojenie. Samozrejme, že ich nechcem vrátiť :-). Teraz sme prvé spojenie logovali už o 7:30 ráno a posledné o 18:30 večer. Čiže desina chodila v podstate pokiaľ svietilo slniečko celý deň. Bolo cítiť, že dlhodobo dobré podmienky na vrchných pásmach využilo viacero staníc a motali sa výlučne na 10 či 15m. Výsledok je vynikajúci a dúfam, že sa všetci predpovedači podmienok mýlia a 10m bude takto chodiť čo najdlhšie.
To by bolo asi tak z marcového CQWW WPXu všetko a už teraz sa teším na ďalší ročník. Najbližšie sa v éteri stretneme v sobotu 12. apríla, keď po rannom OMAC o 14h SEČ začína nultý ročník OK OM DX SSB kontestu. Dúfam, že tento dlho pripravovaný nový kontest podporíte svojou účasťou a rozdáte čo i len pár spojení. Ja som sa pre kategóriu ešte nerozhodol, ale vyzerá to na 80m alebo 80m+40m. Teším sa teda, že ma zavoláte, ale samozrejme nielen mňa ale aj ostatné OK OM kontestujúce stanice. 73 a dopočutia.
Za OM4C spísal Števo OM7KW