CQ WPX SSB 2015 alias Murphy kontest

WPX SSB 2015

Nerád to konštatujem, ale zdá sa, že nás navštívil pán Murphy. Čo sa mohlo, to sa pokazilo. QTH je v totálnom rozklade, ale poďme pekne po poriadku…

 

V hokejovom žargóne by sa povedalo, že radšej prehrať jeden krát 9:0, ako deväť krát 1:0. My si to preložíme do rádioamatérskej reči. Radšej nech sa pokazí všetko v jedných pretekoch, ako v každom preteku jedna vec.

Piatok

Ráno lialo ako z krhly. 6:51 dorazil rýchlik z Prahy a v ňom Pavel OK1PMA. Nasledovali raňajky u mňa doma a nákup v Tescu. Následne dážď ustal a vyrazili sme v dvojici na Michalkovú. Tam sme najprv zakúrili v peciach, zvítali sa s Janom a povykladali veci z auta. Po „príchodnom“ sme sa pustili do práce.

Dali sme dole stožiar. Premerali sme Inv.V na 80m, našli chybu v šroubíkoch, ktoré pripájali ramená k PL konektoru. Vyšmirgľovali sme ich a anténu tak opravili.

Na rad prišiel renovovaný relé box. Julo OM7AA ho v klube prerobil, odskúšal, premeral a tak mal mať vo WPX premiéru. Zavesili sme ho a prepískli sme všetky pásma, či po prepnutí stanice prepne aj relátko v relé boxe. Všetky pásma až na 15m fungovali, ale práve do 15m konektoru sme mali mať pripojený tribander. Keďže hľadanie príčiny, prečo relé neprepína sa mi zdalo časovo náročné, navrhol som prerobiť band dekóder. Prerobili sme ho tak, aby sme tribander pripojili do konektora pre 10m. PL-ko koaxu šlo do relé boxu akosi ťažko, no a vytiahnuť von už nešlo vôbec. Pri použití vyššej sily sa konektor koaxu rozpadol úplne. Museli sme zohnať iné hrubé PL-ko a natiahnuť 30m predlžovačky ku stožiaru. PLko v relé boxe sme trochu vyčistili a nový konektor koaxu šiel dnu už oveľa lepšie. Následne sme to všetko vyskúšali premerali. Ďalšia pol hodina v prdeli.

Stále máme v poruche 40m smerovku a keďže bola dole Pavel sa podujal prepísknuť trapy na žiariči. Jeden nepískal a tak je zrejme porucha práve v ňom, lebo ostatné pískajú a tak sme aj žiarič Yaginy zvesili dolu na zem (reflektor je dole už mesiace). Hore tak zostal iba boom Yagi s napájačom. Nakoniec šiel stožiar celý hore.

Zatiaľ, čo ho Pavel dvíhal, ja som šiel do lesa natiahnuť rameno 160ky. Keď som sa vrátil, Pavel mi oznámil, že rapkáč v stožiari už akosi nerapká a pri dvíhaní je potrebné stále držať kľuku, inak celý stožiar padne dole. Inými slovami – odišla brzda v dvíhačke. No super. Ešte že má stožiar aj mechanickú brzdu a pád celého stožiaru sme poistili tým, že sme zadrôtovali kľuku ku stožiaru.

Zavesili sme ramená 80m Inv.V a všetko premerali. Potom sme vytiahli z drevárne pomocnú 2el Dk7ZB Yagi na 15m pre násobičové pracovisko. Dali sme ju na 6m stožiar a postavili vo dvore. Natiahli koax a zmerali. PSV 3,5 hovorilo, že niečo nie je v poriadku. Nepáčil sa mi na nej PL konektor, ale keďže práve dorazili ostatní ako si sme sa na to vys…li. Naraz dorazili aj Igor OM6CI aj Peter OM6PR, ktorý mal cestou problémy s autom. Ihneď boli informovaní o problémoch a že je síce len poobede, ale že my máme s Pavlom už toho za sebou celkom dosť.

Pokračovalo sa vo vnútri. Doniesli sme dnu VN zdroj a koncový stupeň. Všetko pozapájali, natiahli 380V zapli. Zistili sme, že je ulomený kľúčik na VN zdroji, ale napriek tomu sa nám akosi podarilo zapnúť ho. Pri testovaní vyšlo najavo, že Peter doma zabudol merač výkonu. Ladenie PA bude teda trošku náročnejšie, oveľa náročnejšie.

Igor začal rozkladať zdroj a druhé rádio. Tentokrát to malo byť jeho Kenwood TS570D. Pokusne k nemu pripojili 15m Yagi. Následne dorazil Laco OM7RC a zatiaľ čo ja som sledoval hokej BB-NR oni sa pokúšali spojazdniť rádio, čo po niekoľkých hodinách vzdali. Rádio spojazdniť nevedia. Ani nepočúvalo a nakoniec ani nevysielalo. Laco sa ponúkol, že teda donesie svoje, ale až v sobotu ráno a pribalí k nemu aj tuner, v ktorom je merač PSV a výkonu.

Keďže už bolo veľa hodín a rozprúdila sa večná HAM debata, vytvorila sa tradičná šichtovnica a na sieťovanie pracoviska tak nezostalo čas. No a možno to sieťovanie nakoniec ani nebude potrebné, ak nebude druhé rádio. Debata prebiehala tak dlho, že sme takmer nestihli začiatok závodu. To, že treba aj vysielať, sme zistili len 9 minút pred začiatkom! Stihli sme to. Rozbiehal som to tradične ja, lebo každý sa nejako bojí alebo čo. No na jednej strane je to zodpovednosť, rozbehnúť to dobre, ale na druhej stane je treba povedať aj to, že ja to rozbieham rád :-). Striedal ma ako už tradične Pavel a ja som šiel spať.

Sobota

V sobotu ráno prišiel Laco so svojím Icomom 751 a tunerom. Po viacerých testoch vyhlásil, že anténa na dvore je na hovno a že ju nedokáže doladiť ani jeho Icom. Tak sme s Petrom šli na dvor. Dali sme dole Yagi, celú anténu premerali, ale všetko bolo OK, zmerali sme to s koaxom a PSV opäť 3,5. Následne sme premerali koax ale aj ten bol v poriadku. Potom mi svitlo, že v piatok sa mi nepáčil ten PL konektor. Tak som ho trošku vyčistil, oškrabal vrtákom a koax som pritiahol poriadne kombinačkami. PSV 1:1,1, chyba odstránená.

Zapojili sme do vysielacej cesty tuner, nakáblovali sme to a Laco sa pustil do sieťovania. Nevysielali sme, stále to nechcelo zosieťovať RUN pracovisko s Windowsom XP a MULTI pracovisko s Win7. Tak sme nový notebook s Win7 nahradili starým notebookom s rozsypaným displayom, ale s Win XP a o chvíľu už všetko šlapalo a mohli sme vysielať. Skoro hodinu sme ale stáli.

Na svoju sobotnú doobednú šichtu by som najradšej zabudol. Na vrchných pásmach som sa nevedel takmer nikam dovolať. Španielovi som musel číslo diktovať asi 10x. Japonec ma nepočul, Rus ma nepočul, seriem na to…a pustil som ďalšieho. Potom som odišiel na rodinnú oslavu. Moja starká totiž oslavovala 100 rokov!!! Naspäť na chalupu som dorazil večer o pol deviatej. Večer a noc prebiehali úplne v pohode. Spodné pásma fungovali tak ako mali.

Nedeľa

Nedeľná ranná šichta nezačala dobre. Nejak sa nám stále nezdal tribander. Premerali sme PSV tribandera spolu s relé boxom a merák ukázal nepekných 1:3,35. Stožiar musel opäť dole, pri jeho skladaní sme roztrhli jedno rameno 80ky. Odpojili sme relé box, koax od chaty zapojili do tribanderu a PSV hneď kleslo na 1:1,6. Opäť sme tak relé box vypojili z cesty a prišli tým o 160m pásmo. Mohli sme ale naďalej používať 20/15/10m. Tiež sa nám nezdali ani konektory koaxiálov pri spojke pod stožiarom a tak sme ich pre istotu oba preletovali. Keď už modernizujeme tak všetko! A aj starú spojku sme vymenili za úplne novú. Opäť sme ale zhruba necelú hodinu stáli.

Okolo obeda nás opustil Igor, ktorý musel predčasne domov, lebo ho čakala služobná cesta mimo Slovenska. Zvyšok kontestu sme museli odbehnúť v trojici. Ďalšia rana prišla poobede. Tribander mi zrazu stíchol a nepočul som takmer nič. Stožiar musel dole tretí krát. To, že sa pri jeho skladaní 160ka oprela o oko plota a roztrhla sa, bolo druhoradé. PSV tribanderu aj bez relé boxu bolo cez 3. Túto poruchu sme však už nedokázali odstrániť, žiadne merania nič nepreukázali, napájací PL konektor je v skrate a nevieme prečo. Stožiar sme teda nechali spustený a pokračovali sme len pásmami 15-40-80m.

Podvečer sme strávili dovolávaním sa na násobiče na 15m. S Pavlom sme pozerali na striedačku dva hokeje NR-BB a Třinec-Sparta. Peter sekal násobiče a Pavel mu chodil robiť ručný rotátor :-). Na násobičovom pracovisku sa robili násobiče na 80 a 40m. Keď 15ka definitívne zdochla preladili sme na 40m.

Zvyšok kontestu sme odbehli na 80m, kde sa to napriek končiacemu preteku celkom pekne rozbehlo. Chytil som takú výbornú frekvenciu, kde som nemal žiadne rušenie. Robil som šnúru spojení bez jediného spätného opýtania sa. Všetko šlo presne podľa mojich predstáv. Okolo pol noci som už ale mlel z posledného a Pavel ma musel vystriedať. Zatiaľ čo sme s Petrom obaja už spali Pavel odbehol zvyšné dve hodiny závodu. Celkové skóre znie 1588 spojení a 2,3 milión bodov.


WPX SSB 2015

K minuloročného rekordu 2170 spojení a 4,22 milióna bodov sme sa tentokrát nemohli ani len priblížiť. Murphyho návštevy nám kradli jedno spojenie za druhým a odhadom nám tak ukradol minimálne 500 spojení. Nebyť toho by sme určite atakovali minuloročný výsledok. Opravy a iné namáhavé činnosti nás oberali o drahocenný čas. Pekne to vidieť aj z nasledujúceho grafu hodinových počtov spojení.


WPX SSB 2015

Nasledujúci graf ukazuje rozloženie spojení po kontinentoch. Tentokrát nám „šli“ v podstate len spodné pásma a tomu zodpovedá aj graf. Ďalšie štatistiky v podstate nemajú veľmi zmysel.


WPX SSB 2015

Takže si to zhrnieme pekne po poriadku:
– roztrhnuté rameno 160ky
– roztrhnuté rameno 80m Inv.V
– 40m Yagi v stále v poruche
– tribander v poruche, použiteľný iba na 10m
– funkčné zostali iba 80m Delta loop a 40m vertikál

Čo bude ďalej sa musíme riadne zamyslieť. Trapované antény sa na kontestovanie neosvedčili a čo pôjde na stožiar hore to zatiaľ ani srnky netušia.

Pán Murphy ďakujeme pekne za Vašu návštevu, ale nabudúce prosím navštívte zase niekoho iného.

Tentokrát neviem ani len povedať kedy sa v éteri objavíme opäť, najprv musíme opraviť antény a potom sa uvidí. Blíži sa OK/OM DX SSB kontest, CQ WPX CW … ale ako som povedal, uvidíme!

73 za partiu OM4C spísal Števo OM7KW

Predchádzajúci článokARRLDX SSB 2015 story
Ďalší článokOK/OM DX SSB 2015 kontest