CQ WW 160m SSB 2012

CQ 160m SSB 2012

Anténu na tento pretek naťahujem zásadne deň pred pretekmi, v metrovom snehu a mraze. Inak tomu samozrejme nebolo ani tento rok.

Ako som už spomínal antény na 160ku je najlepšie stavať v zime, v snehu, alebo v snežení, alebo najlepšie v mrznúcom daždi ako v roku 2010…na to sa predsa nedá zabudnúť.


CQ 160m SSB 2012

Ako anténu som zvolil opäť polvlnný dipól so stredom vo výške zhruba 16m. Jedno rameno sme s otcom natiahli ešte vo štvrtok na protiľahlú brezu na autobusovej zastávke. Toto pravé rameno síce nie je vodorovno so zemou, mierne sa ku zemi prikláňa, ale na tých pár stupňov sa môžeme vy………ť, hlavná vec, že PSV vyhovuje. Viac sme vo štvrtok nestihli, odohnala nás tma.

Druhé rameno sme dokončili v piatok po práci. Vybehol som na protiľahlý kopec. Vyhladol som si strom, ku ktorému nebolo treba rebrík. Vyliezol som do koruny stromu a druhé rameno dipólu som pomocou PKáčka natiahol, ako dalo. Tiež to nebolo rovnobežné so zemou, ale to vôbec nevadí. PSV 1:1,1 presne v strede SSB segmentu a ATU drôt prispôsobí v úplne celom pásme.


CQ 160m SSB 2012

Dopredu som mal vybranú kategóriu SINGLE LOW POWER ASSISETED, nakoľko som potreboval odskúšať aj stabilitu internetového pripojenia pred blížiacim sa CQ WPX.

Na každý závod zvyknem prísť s novinkami. Tentokrát to bol automatický cekvič – šetrič hlasiviek. Bolo treba nastaviť pár vecí v N1MM denníku, ktorý používam, ale všetko nakoniec fachčalo. Akurát so stolového PC sa mi do nahratej výzvy dostával brum a tak som nakoniec šiel na notebooku. Tam fungovalo všetko ako má. Jediný problém robila nabíjačka, ktorá dosť rušila hlavne pri výzvach z cekviča, ale už som dostal rady ako na to, aby to nebrumelo.

Prvú noc som mal predsavzatie urobiť aspoň 100QSO a vysielať pokiaľ vydržím. Nakoniec som vydržal do 2:34 a spravil 103 QSO.


CQ 160m SSB 2012

V sobotu som pokračoval už okolo 17:30, šlo to krásne aj na výzvu, všetko fungovalo ako má. Kopec súťažiacich aj jeden (OM) dávali výzvy veselo aj v CW segmente a i keď ma tie násobiče mrzeli nevolal som tam. Bola to škoda, lebo napr. OD5NJ šiel perfektne. Druhú noc končím so skóre 224 QSO o 1:23 prvým spojením cez oceán s VY2ZM.

V nedeľu som začal až po hokeji o 19:40 a podarili sa ďalšie dve spojenia mimo Európu a to Cyprus 5B4AIF a Turecko YM7KA. Vydržal som nakoniec až do samého konca závodu a ukončil svoje zápolenie s 298QSO.


CQ 160m SSB 2012
Trošku štatistiky:

CQ 160m SSB 2012

CQ 160m SSB 2012

Jeden môj kolega raz prehlásil o 160ke pamätný výrok: 160ka je pásmo kde, nikto nikoho nepočuje! Ja by som to tak netvrdil, ono zrejme bez poriadnej antény to cez ten oceán neprejde. Ja by som tento pretek prirovnal k VKV subregu, cekvíš cekvíš a sem tam ťa niekto zavolá a si rád za každé QSO.

K môjmu skromnému setupu asi toľko, že všetko fungovalo, ale asi by to predsalen chcelo ešte nejakú smerovú prijímaciu anténu typu beverage alebo DHDL. Ide hlavne o to, odpíliť rušenie z nežiadúcich smerov. Keď chcem urobiť GW nepotrebudem predsa počúvať neustále ako cekví UU7J…

Trošku ma prekvapila účasť Slovákov, celkovo som počul iba 8 staníc, sedem som urobil. Kolektívky som tentokrát vôbec nepočul.
Dopočutia o týždeň v SSBLige, keď budem ostro testovať 80m dipól a v ARRL DX konteste!!!

Števo OM7KW

Predchádzajúci článokCQ WPX RTTY 2012 opäť na dvoch frontoch
Ďalší článok1.subregionál 2012