CQ WW DX z Tatier – krásna bodka za sezónou 2009

CQ WW DX SSB 2009

CQ WW DX SSB – vrchol sezóny, veľké plány, veľké prípravy a nakoniec pre nás aj veľký výsledok. Ale poďme si detailne prezrieť, ako to počas pretekov vypadalo v Tatranskej Lomnici u nás u OM0A.

 

Tohtoročnému CQ WW kontestu predchádzali veľké prípravy. Jednak sme plánovali štartovať v novej kategórii Mutli/Multi a jednak sme plánovali upgradovať 40m pásmo. Vertikál pre 40m pásmo mal nahradiť nový MOXON. Dva týždne pred pretekom však v Tatrách poriadne nasnežilo a to zahatalo naše plány na zabetónovanie stožiara a pätiek na kotvenie. Nuž čo prvá inovácia nám nevyšla.

Pre kategóriu M/M to však vyžadovalo cca 8 operátorov. Posledný týžde�? pred pretekom sme síce žhavili linky, ale aj tak nám z rôznych dôvodov účasť odmietli OM5PM, OM6PR, OM7AMA, OM7DD, OM6AT a OM7ANT. Počet operátorov sa ustálil na čísle 5 a to znamenalo, že si zopakujeme kategóriu Multi Two z CQ WPX.

Vo štvrtok sa v Tatrách stretli najprv Vilo OM0AAO s Gabom OM0AAG. Poobede som dorazil ja a hneď sme sa dali do stavby vertikálu na 40ku. Potom dorazil Igor OM6ACI a pokračovali sme stavbou invertovaného Véčka na 80ku a invertovaného Elka na 160ku.

 


CQ WW DX SSB 2009
 

Do večera stáli teda všetky tri antény na spodné pásma a začali sme skladať aj 2el DK7ZB na 20m. Potom dorazil aj posledný operátor – Mišo OM0AAB. Večer sme začali so zostavovaním vysielacích pracovísk. Vilove FT-1000MP bolo určené na pracovisko s 160+40+15m. Na druhé pracovisko pri krbe (80+20+10m) bol pôvodne určený Igorov IC-756PROIII, ale pri testoch s N1MM sa zistilo, že log spolu s TRX nebol stabilný. Aj na toto sme však boli našťastie pripravení a ďalší pokus s mojou tisíckou už dopadol lepšie a tak sme nakoniec celý závod odbehli na dvoch FT-1000MP. Mišo sa večer vrátil domov, lebo musel ráno do práce. Okolo pol noci sme spokojní zaľahli spať.

 


CQ WW DX SSB 2009
 

V piatok ráno pri ra�?ajkách sme všetci svorne tvrdili, že sme akosi nemohli zaspať. Igor sa začal venovať vareniu guľášu a my s Vilom a Gabom do stavby antén. Pomôcť prišiel aj Janko OM8LA. Najprv šla hore 2el Yagina na 20m a potom rovnaká 2el DK7ZB na 15m. Čo sa týka pásma 10m, predpokladali sme, že otvorené nebude a tak sme postavili len lambda pol vertikál President Black Pirate. Vilo síce doma má overenú 4el Yagi, ale čas a energiu na jej stavbu sme radšej presunuli na stavbu Beveragu na 80ku – smer USA. Okolo 17h bolo všetko hotové a venovali sme sa vysielacím pracoviskám a výrobe šichtovnice. Popri tom som sa venoval aj sledovaniu pásiem a zistil, že krásne chodí 15ka, čoho dôsledkom boli 3 „new one“ C56YK, YI1RZ a ZS1OIN.

 


CQ WW DX SSB 2009
 

V predvečer závodu sme začali vtipkovať a vymysleli sme tipovaciu súťaž o presný počet spojení na každom pásme. Pri tom sme si užili kopec srandy. V ďalších závodoch v tom budeme určite pokračovať. Príjemne to uvoľnilo napätú atmosféru pred začiatkom. Pred samotným štartom sme si ešte ľahli spať, nakoľko sme vedeli, že počas budúcich 48 hodín toho veľa nenaspíme.

Začiatok závodu sme začali ja a Gabo. Ja na 80ke a „Gustáv“ na 160ke a 40ke. Po trojhodinovej šichte som odovzdával mike Igorovi presne po 200 spojeniach. Celkom pekný štart. Gaba striedal zase Vilo a viac si nepamätám, lebo som šiel spať. Počas môjho spánku sa však začali diať veci. Vilo už o pol siedmej preladil na 15ku a šup ho prvé spojenie VK6NC. Zakrátko na to nasledovali YB1C, 9M2TO, 9M8Z, VK7ZE. To sme fakt nečakali a poukazovalo to na dobré podmienky, už od rána. Okolo pol ôsmej ráno sa roztrhlo vrece s Japoncami, či na 15ke, či na 20ke.

Zobudil som sa pred deviatou a šiel navštíviť pracoviská, aby mi ra�?ajky lepšie chutili. A že chutili, spojeníčka pekne pribúdali. Gabo s úžasnou ľahkosťou sekal jedného japončíka a za druhým. Spýtal som sa, že či si všimli koľko veľa je Čí�?anov….vraj áno vyše miliardy 🙂

Ďalšie striedanie bolo o 10h. Ja som prišiel na 15m a Vilo opäť ako prvý skúsil 10m. Chlap mal zase šťastnú ruku a tretie QSO bol opäť protinožec VK4MA. O izbu vedľa som práve ja robil ďalší pacifik WH2DHX. Šírenie teda bolo výborné. Nové krajiny pribúdali pekným tempom, ale šokovalo ma spojenie s 3W1M, ktorý mi odpovedal ľúbozvučnou slovenčinou. Až potom som si spomenul, že vo Vietname by mal v tom čase byť Michal OM2DX. Oto Mária sa v pile upe pretáčalo celkom ľahko. Vilo sa veľmi snažil a vyťahoval z 10ky jeden násobič krajší ako druhý. Prevládala spokojnosť nakoľko vyzeralo, že 1000 QSO sa podarí splniť s predstihom. Tým šťastným bol Igor a zalogoval 4L0A. Po bezmála 15h prevádzky bolo teda tisíc v kešeni a pripili sme si.

Nakoľko niektorým nasledovala dlhšia pauza vyšli sme sa vyvetrať von a prezrieť terén, kde v budúcnosti má pribudnúť stožiar pre MOXON na 7MHz. Keďže som chcel pomôcť, rozhodol som sa, že začnem výkop jamy pre stožiar. Ostatní sa začali smiať, ale až do okamihu, kým som nezobral krompáč a lopatu. Neverili mi. Po pár minútach sa pridal aj Gabo a diera mala pol metra. Na druhý de�? sme ju dokončili a je pripravená na betónovanie.

V podvečer zasadol na 80ku Miško. Je to jednoznačne naše najsilnejšie pásmo a i keď násobiče už boli vyzobané počet spojení to mal vynahradiť. Vystriehol dobrý čas a čistú frekvenciu a neskutočne sa mu spojenia hrnuli. Nestačil však zapisovať a tak spojili s Vilom sily. Mišo vysielal a Vilo mu logoval spojenia. Bol to veľmi pekný pohľad.

Ako sa dobre začalo tak sa dobre aj pokračovalo. Celú noc nám 80ka sypala, 40ka troška slabšie ale predsa. Pár pekných spojení pridala aj 160ka a tak sme prežili druhú noc. Známy prelaďovač pásiem Vilo robil nejaké spojenia aj na 20ke ešte okolo polnoci.

Na m�?a s Gabom vyšla šichta o jednej v noci. Vrhol som sa na 160ku a bolo neskutočné ako ľahko sa dovolávalo. Jedno, maximálne 2 pokusy a QSO bolo doma. To sa už na 20ke sekalo BD, VR2 a aj JT. Takpovediac nebolo slabej chvíľky. V polovici závodu sme mali 1562 QSO. Bolo už takmer jasné, že plán splníme. Po 3h prevádzky nás striedali Vilo a Igor.

 


CQ WW DX SSB 2009
 

Na rannú šichtu mal nastúpiť miesto Vila Mišo, ale kvôli posunu času a vyspelej technike sa o hodinu sekol tak Vilo musel presluhovať. Ja som si dal kvalitného šlofíka až do deviatej, keď som zasadol a naladil 10m. Ako mám koncesiu také stanice som tam počul prisahám bohu prvý raz. VR2YYW, VR2009EAG, BD7NWF, VR2ZQZ/p, VR2C, JA7NVF to všetko len na CBečkový vertikál! Začali sme spolu všetci banovať, že sme predsa len tú 4el Yagi nepostavili. Vilo sa preladil na 40m nakoľko sme zaostávali za plánom a začal na výzvu. Okolo 11h spravil aj 2000-ce QSO, čím sme splnili plán. Aj by sme si pripili no žiaľ nik nič nepriniesol 🙁

Zbytok pretekov sa niesol v pokojnom tempe a bez akéhokoľvek nahá�?ania. Každý si robil čo ho bavilo. Igora dovolávanie amíkov, m�?a dlhá šnúra spojení na 80ke, alebo 5 nových zemí na 40ke. Keďže bolo času a nešli sme na výsledok, urobil som si nejaké zeme aj na svoju volačku, ale to len z dôvodu, aby sme nemali veľa bodov a mali budúci rok čo prekonávať :-).
Medzi tým všetkým sa akosi dokončila aj jama na nový stožiar, čiže tento závod mal toľko pozitív, že to určite stálo za to. Samozrejme boli aj negatíva, ale málinko. Trošku nám haproval ovládač rotátoru na 20m Yagi, z času na čas vypadol net, ale to boli také maličkosti, ktoré nám nebránili v ďalšej prevádzke.

Večer sme sa rozlúčili s Miškom, neskoro večer s Gabom a ostali len traja, čo sme mali dovolenky. Naše zápolenie sme ukončili ja s Vilom. Finišoval som na 160ke a po 4h bez násobiču nás všetkých prekvapil hneď dvojitý multi 4L0A. O jednej sme to ukončili podali si ruky, zazálohovali logy a šli spať. Resumé 2619 QSO a niečo cez 1,9 milióna bodov.

 


CQ WW DX SSB 2009
 

Ráno pri ra�?ajkách sme debatovali, čo bolo dobre, čo ešte môžeme zlepšiť a čo pripravíme do budúcnosti. Balenie a rúcanie už máme nacvičené. Šlo to pomerne ľahko a rýchlo aj vďaka Jankovi OM8LA, ktorý nám opäť prišiel pomôcť, ba daroval každému aj tašku krumpľov!

O jedenástej nebolo po anténach ani chýru ani slychu. Veci sme odviezli k Vilovi domov a pobrali sa s Igorom domov. Posledné veci ponosil k Vilovi domov Janko na Pick upe.

 


Zhodnotenie

Celkový počet 2619 QSO znamená, že plán sme splnili na 131%, čo však tiež znamená, že sme plán značne podstrelili. Také šírenie asi nik z nás nečakal. Spokojnosť vládla tiež so setapmi. Logy ani jediný raz nezamrzli, nespadli, takisto obe FT-tisícky fungovali na jedničku. Jediné pásmo, na ktorom sme nesplnili plán bol 20m. Osobne to pripisujem problémom s rotátorom, Vilo zase nízkej polohe antény – vylepšíme oboje!

Partia – výborná, škoda že neprišli ostatní šoumeni, ktorých sme čakali. Zostava bola teda viac než ideálna, šichtovnica bola zostavovaná s citom po dohode a splnila takisto svoj účel. Odbehnúť takýto pretek v pätici je celkom fuška. Ja som sa však cítil príjemne vyťažený a po druhý krát v roku som si fakt dobre zavysielal.

Môj osobný pohľad na závod je nasledovný. Ani raz som neľutoval, že som týchto 5 dní venoval rádioamatérstvu. Buduje sa tu výborná partia a čas od času aj slušné kontestové pracovisko. Ja sa momentálne teraz nachádzam v stave, kedy by som si chcel podobné pracovisko so všetkými pásmami pevne vybudovať doma, resp. na chalupe. Preto beriem príležitosť stretnúť sa s kolegami aj ako inšpiráciu pre moje plány do budúcnosti. V neposlednom rade som začal zbierať DXCC a počas týchto piatich dní pribudlo do môjho hamšeku ďalších 17 new one!! Boli to Gambia, Irak, Juhoafrická rep., Japonsko, Guam Island, Sudán, Vietnam, Swazijsko, Egypt, Hong Kong, Fr.Saint Martin, St.Kitt & Nevis Islands, Argentína, Brazília, Chagos Islands, Fr.Guyana a Arménsko.

V poslednom rade chcem poďakovať za aktivitu slovenským staniciam. Opäť ste nesklamali, boli ste výborní a násobič OM nám nechýbal ani na jedinom pásme!

Ešte raz teda všetkým vďaka za spojenia a dovidenia na stretnutí v Tatranských Matliaroch.

73 DE OM7KW / OM0A

Predchádzajúci článokDeň rekordov UHF/SHF s OM6A
Ďalší článokNovinky z domácej kuchyne