CQ WW SSB 2010 – Story

CQ WW DX SSB 2010

Posledný októbrový víkend sa už po piaty krát stretla partia priateľov pod názvom OM0A. Tento krát sa nás zišlo spolu 9, čo je myslím najvyšší počet v histórii klubu.

Skupina domácich Vilo OM0AAO a Mišo OM0AAB začala so stavbou anténnej farmy už cez týžde�?. V stredu dorazila prvá posila Rado OM0AMR a pokračovali v trojici. Pred mojím štvrtkovým príchodom už stáli nasledovné antény: Beverage na 80m, 2el Yagi na 15m a Inv.L na 160m. Hneď po mojom príchode sme pokračovali stavbou antény pre 80m. S invertovaným Véčkom sme tento krát mali trošku problém. Napínacie horolezecké lanko, ktorým sme anténu mali na smrek vytiahnuť sa do kôry akosi zarezalo a anténu sme nedostali tak vysoko ako by sme chceli. Darmo sme sa na�? vešali celou silou. Keďže sme ho nechceli roztrhnúť, vrchol antény zostal asi 1-2m nižšie.

Večer pokračoval v družnej debate. Preberali sme všetky nové vylepšenia a inovácie. Ja som začal variť „Multi Two“ kapustnicu. Neskôr dorazil Dano OM4AQP a nakoniec aj Karči OM7AKM, toho času žijúci a pracujúci v Anglicku. Pôvodný plán zaľahnúť okolo 23h sa akosi nepodarilo uskutočniť, končili sme 2:47.


CQ WW DX SSB 2010

Ráno dorazil najprv Pavel OK1PMA a po �?om osvedčené liptovské duo Igor OM6CI a Peťo OM6PR. Po ra�?ajkách sme pokračovali stavbou ďalších antén. Zo stožiaru sme demontovali 20m Yagi, zatiaľ čo druhá partia vztyčovala 4el Yagi na 10m.


CQ WW DX SSB 2010

Pri skladaní 10m antény sa nám ale nejakým zlým pohybom podarilo zlomiť jeden prvok a tak sme s Mišom museli pendlovať medzi jeho garážou a Bielou Stopou. Ďalšie menšie úpravy musel podstúpiť aj nový stožiar pod anténou, ale nakoniec sa všetko podarilo. Dokonca som si aj nasadol na Mišovu novú mašinu. Dúfam, že na CQWPX 2011 si na nej aj trošku zajazdím Mišo!!!


CQ WW DX SSB 2010

Anténa 10m stála a na rad zostávala posledná anténna rošáda. Miesto na stožiari po starej 20m DK7ZB Yagi mala zaujať nová ECO 247 2el Yagi na 40/20m. Nakoľko sme ale počítali, že nám stavba a ladenie zaberie veľa času, dopriali sme si najprv výdatný obed v podobe kapustničky.


CQ WW DX SSB 2010

Po obedíku nás čakal asi najväčší oriešok stavby antén. Na 16m stožiar sme pridali nový rotátor a už spomínanú Yagi 20/40m. Ono to znie jednoducho, ale o to zložitejšie to šlo. Myslím teda celú zmontovanú Yagi najprv dopraviť na strechu budovy, po nej ju dostať ku stožiaru a potom hore na stožiar.


CQ WW DX SSB 2010

Keď už bola anténa v akej takej výške, pokračovali sme ladením. To ukázalo jediné. Anténa je fyzicky stavaná na 20m a ladí v �?om výborne. Prídavnými trapmi je prispôsobená na vysielanie v pásme 40m, ale tu je veľmi ostrá. PSV v celom SSB segmente nebolo pod 2. Nastavili sme prvky na kompromis a anténa sme dvíhali hore na stožiar do finálnej výšky.


CQ WW DX SSB 2010

Aj tak sa však stavanie pretiahlo a na tvorbu pracovísk nezostalo až tak veľa času, ako sme plánovali. Pri krbe sme vybudovali RUN1 (160+40+15m) a cez chodbu vedľa v izbe RUN2 (80+20+10m). Večer s kapustnicou sme si spríjemnili ako tradične tipovacou súťažou na počet spojení na jednotlivých pásmach a výrobou šichtovnice.

Tentokrát sme sa rozdelili do troch tímov. Prvý mal pod palcom Vilo OM0AAO+(OM0AAB,OM0AMR), druhý viedol Igor OM6CI+(OM6PR,OK1PMA) a ja som viedol posledný, v ktorom boli OM4AQP a OM7AKM.


CQ WW DX SSB 2010
 

O druhej v noci závod začal. I keď sme na RUN2 nezachytili voľnú frekvenciu, závod som začal neskutočným pileupom na 80m, čo je naše najsilnejšie pásmo. Na RUN1 sme začali netradične 40m s výziou na NA, ale naše očakávania sa vôbec nenaplnili. Na výzvu to vôbec nešlo, a tak sme začali vyhľadávať. Po hodine sme mali na 80ke 150 a na 40 20 QSO. Keďže na 40m bol rate mizerný, preladili sme na 160m, tam to už šlo o poznanie lepšie. 80ka naďalej sypala výborne. Po 3 hodinách bolo na programe prvé striedanie stráží. Stav 80m-270, 40m-30 a 160m-65QSO. Viac si nepamätám, nakoľko som zaľahol spať.


CQ WW DX SSB 2010

Môj team pokračoval ráno po ôsmej na RUN1. Tešil som sa na prvé ranné DXy na 15m. Faktom však zostáva, že mať šichtu po OM0AAO nie je veľká výhra, nakoľko aj teraz prvotné otvorenie 15ky vychytil on a vyzobal všetkých japoncov. Nám zostalo už len pokračovať s nižším ratom 🙁 , ale aj tak 15ka v ničom nezaostávala za 20kou. Spojení tam bolo skutočne dosť a zostala otvorená skoro celý de�?. Vilov tím dokonca zalogoval aj pár spojení na 10m, ale tak masívne otvorenie ako bolo pred rokom sa nekonalo, nepomohla ani 4el G0KSC.

Po šichte som vybehol von, bolo prekrásne. Slniečko hrialo, kľudne sa dalo byť len v krátkom tričku. Pofukoval len taký jemný fajný vetrík, proste pohôdka. Pokračovali sme na RUN2. Tu sa začali prvé problémy. Na jednom pracovisku sme z ničoho nič mali novembrový dátum a teda aj čas o hodinu dopredu. Tým pádom sme nevideli ani spojenia aké sa práve robia, lebo posledné sa zobrazovali iba novembrové spojenia.

Ďalší problémom bol ovládanie TRX z PC. CAT kábel od FT-1000MP nebol na sériový port ale USB. To niekedy spôsobilo, že N1MM logger zamrzol a museli sme PC reštartovať. Keď sa Vám to stane raz za hodinu, tak sa to ešte dá vydržať, ale keď to začne mrznúť každých 5 minút, začnete nadávať, kliať a hrešiť. Po čase sa pridal ďalší problém, niekto mi z obrazovky ukradol kurzor, proste z ničoho nič nefungovala nová PS2ková myš. Nahradil som ju mojou bezdrôtovou na báze 2,4GHz prenosu a čuduj sa svete problém sa do konca závodu už nezopakoval. Pri reštarte PC niekto miesto RUN2, klikol na RUN1 a tým sa nám celá sieť rozbila a začal nám lietať počet spojení a aj celkový počet bodov.

Mrznutie kompu pokračovalo, nik nevedel koľko je vlastne QSO, a tak som to už s nervami nevydržal. O 13h som s tým praštil, vytočený opustil pracovisko a závod vyhlásil za vopred stratený. Vilo ma síce opravil, že log spätne vieme opraviť, ale aj tak som mal nervy v kýbli. Problém za problémom, takto sa skutočne závodiť nedalo. Naše 3h snaženie = 24QSO na 20m. Musel som to ísť zajesť a zapiť. Keby som nebol tak ďaleko od domova, tak by som CQ WW bol v tú minútu určite ukončil. Nakoniec som unavený z noci zahájil protestný spánok.


CQ WW DX SSB 2010

Po 3h odpočinku som sa reštartoval aj ja a pokračoval som na RUN1. Po výbornej šnúre OM0AAO+OM0AAB na 40m, sme najprv preladili na 15ku. Poobedné otvorenie do NA,SA je v Tatrách cítil akosi pomenej a veľmi ťažko sa dovolávame. Tak sme porobili čo sa dalo a vrátili sa naspäť na 40m. Nebol to síce pile up, ale dalo sa. V čase, keď sa to skutočne rozbehlo nastali ďalšie problémy. Ako by som ich tento závod priťahoval. Z ničoho nič odišla klávesnica. Nedalo sa logovať, tak sme to zachra�?ovali písaním na papier. Po čase za aj druhé PC začalo samovoľne vypínať. To všetko v čase, keď volala jedna stanica za druhou. Zase to zachra�?oval papier. Spätné prepisovanie do logu ale problém neriešilo iba odďalovalo. Keď to padalo každých 5 minút vybuchol som počas závodu druhý krát. Toho už na m�?a bolo moc a šiel do postele druhý krát. Zachránil to Pavel, ktorý skočil kúpiť klobásky a tak sme si ich večer upiekli. Tým sme prišli aj na iné myšlienky, výrazne podporené pečaťou s názvom Fernet Božkov Citrus!


CQ WW DX SSB 2010

V podvečer sa začalo s odstra�?ovaním problémov. Na RUN2 sa Igorov koncový stupe�? nahradil Vilovým a na RUN1 sa PC napojilo z inej zásuvky a premiestnilo ďalej od VN zdroja koncáku. Tieto inovácie výrazne pomohli a všetko až do koncu závodu fungovalo ako má.

Podvečerná šichta na 80m bola opäť výborná. 80ka je pásmom kde úplne bez problémov dokážeme rozvinúť pile up so slušným ratom. Rovnako pokračovala partia po nás.

Nočná šichta o polnoci len potvrdila výborné podmienky na 160m, kde to síce na výzvu moc nešlo, ale zbierať spojenia nebol žiadny problém. Ďalšie šichty išli takmer bez problémov, vlastne celá nedeľa bola bezproblémová.

Vyvrcholením CQWW bola pre m�?a šichta od 10 do 13h. Počas týchto troch hodín šli na 15m takmer všetky kontinenty. Urobili sme spolu 70QSO z toho 10 do oblasti oceánie a čo si pamätám, vždy to bolo na prvé, maximálne druhé zavolanie. Proste paráda. Takto vysoký počet staníc od protinožcov nezvykneme mávať. Nezvyčajne dobre sa dovolávalo aj na európske stanice, hlavne EA. Na sobotné problémy som razom zabudol. Na RUN1 sa darilo podobne, síce nie až toľko QSO ako na 15m, ale otvorenie 10m sme opäť zachytili a niekoľko exotických násobičov (Botswana, Zimbabwe, Kuwait, Saud.Arábia, Kanárske a Seychelské Ostrovy) bolo v logu.

Pomaličky ale iste sa blížil koniec závodu. Všetko fungovalo, akurát sme stále mali jeden pretrvávajúci problém. Nevedeli sme koľko máme vlastne QSO a bodov. Logy neboli zosynchronizované. Na RUN1 bolo 2,2milióna bodov, ale na RUN2 iba 1,6. Ja som veril tomu vyššiemu číslu a v posledných hodinách som až tak moc netlačil na pílu z dôvodu, aby sme mali čo na budúci rok prekonávať.

Vynikajúci výsledok, asi najlepší na 40m dosiahli OM0AAO a OM0AAB v čase od 16-19h. 130QSO za tento čas je zatiaľ určite našim rekordom, škoda že pile up na 40m sa im podaril ako takmer ako jediným.

Dve posledné šichty pripadli aj môjmu tímu. Na RUN1 sme ďalej a ďalej posúvali rekordný počet QSO na 160m, dokonca asi 30minút vkuse aj solídne na výzvu. Nechápal som aké európske násobiče nás zrazu volali. Po závode som zistil prečo. Počet spotov OM0A na 160ke bol nezvyčajne vysoký.

Poslednú šichtu už mali v réžii novici, teda aspo�? v mojom tíme. Počas závodu určite načerpali veľa skúseností a už v pohode mohli vysielať sami. Takto nejako pretek skončil a my sme začali pri ôsmej flaške Fernetu hodnotiť tohtoročný CQWW. Zhodli sme sa na jednom. Budúcnosťou budú vrchné pásma, na ktorých máme dosť hendikep a tak sa nečakane začala finančná zbierka na novú anténu na 15m. Ďalšie možné reálne vylepšenie vidíme v druhom stožiari.

Závod skončil, ale výsledok nevieme. Konečné slovo bude mať Vilo pri spätnej repasácii logov. Ešte predtým nám však väčšine bolo jasné, že tak výborné podmienky ako boli minulý rok sa tohto roku nezopakovali. Škoda. Pripravený sme boli.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Prešlo pár dní a výsledok už vieme. Výsledok z minulého roku (1,9mil) sme neprekonali, ale počet spojení bol zhruba rovnaký.


CQ WW DX SSB 2010

Naproti nižšiemu počtu bodov sme si zaknihovali rekordné výsledky na všetkých spodných pásmach 160, 80 a 40m. Výsledok na 40m by bol ešte lepší, len sa musíme s Yagi naučiť lepšie narábať, prípadne ešte postavíme aj jednoduchý vertikál na Európu.


CQ WW DX SSB 2010

Z tejto fotky je zrejmé prečo sme mali tentokrát slabšie výsledky na všetkých vrchných pásmach. Antény boli veľmi nízko, nakoľko nemáme iné stožiare a boli aj dosť pri sebe, lebo sme už nemali toľko kvalitného koaxu. Nuž čo sa dá robiť, keď sa nedá „svietiť“…

Čo dodať na záver? Ďakujeme všetkým staniciam za zavolanie a tešíme sa ďalší závod.


CQ WW DX SSB 2010
Dopočutia…
OM0A : OM0AAO, OM0AAB, OM0AMR, OM4AQP, OM6CI, OM6PR, OM7AKM, OM7KW a OK1PMA
73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokBlíži sa vrchol KV sezóny CQ WW DX
Ďalší článokMarconi Memorial Contest s OM6A na Martinkách