Ako sa nám darilo/nedarilo a ako sme raz opäť ostali pred métou 2000 spojení…
Začnem takto, žiadne veľké prípravy sa na tohtoročný CQ WW pretek nekonali. Asi dva týždne pred pretekom som poslal mail a následne sa ozvali tí, čo mali chuť prísť. Keďže nám zo zostavy vypadol Dano OM4AQP museli sme zostavu doplniť Lacom OM7RC.
Celý týždeň pred pretekom som sledoval cluster a 90% spotom bolo z 10m resp. 12m. To je pre naše stanovisko rana pod pás, nakoľko na 10m hore nemáme žiadnu anténu. Tak sme si s Lacom sadli v stredu v klube a padlo rozhodnutie, že postavíme Lacov tribander 20/15/10m. Keďže ale nemáme k dispozícii veľký stožiar, dáme len niečo malé čo nájdeme. Jednoducho sme nemohli zostať bez 10metra, ktorý možno bude aj najlepším DX pásmom…
Tak sa aj stalo. Vo štvrtok večer sme naložili do môjho auta prvky tribanderu. Ráno som namontoval na auto záhradku a naložil ešte boom tribanderu a 5m stožiar. O 9h som vyzdvihol na stanici Pavla OK1PMA, ktorý dorazil z Prahy a spolu sme sa vydali na Michalkovú.
Na chatu sme dorazili ako prví, tesne po nás dorazil aj chatár Jano s Cyrom. S Pavlom sme sa okamžite pustili do skladania tribanderu. Za hodinku bol zložený a Jano s Cyrom nám ho pomohli zodvihnúť do vzduchu. Šlo to trochu s problémami, ale podarilo sa, ááááu moj malíček a Cyrove zápästie. Umiestnili sme ho na ulicu, žiaľ mali sme k dispozícii len malý 5m stožiar a hlavne bez rotátora 🙁

Okolo obeda dorazil Igor OM6CI a pokračovali sme. Igor doniesol anténny analyzér od VK5JST a dali sme sa do merania antén. Zistili sme, že 40m smerovka je úplne pokazená s PSV viac ako 5. Tiež sa nám nepáčila 160ka. Keďže 40ka bola nepoužiteľná rozhodli sme sa postaviť za domom 40kový vertikál na teleskop. Tam sme tiež zabili asi 1,5h nakoľko anténa nie a nie naladiť. Nakoniec po telefonáte s Viliamom OM0AAO sme našli chybu v krabičke, kde po rokoch nepoužívania vznikol jednoducho studenák a radiály mali zrazu 60ohmov. Okamžite sme to opravili, naštikali žiarič a PSV bolo razom 1,12 na 7.100MHz. Viac sme s tým nehýbali a vrhli sme sa na 160m.

Ja som bol v lese na strome a spúšťal jedno rameno, Pavel zase na breze na ulici a spúšťal druhé. Igor v strede pod stožiarom meral PSV. Následne sme žiarič asi 4x skracovali. Dotiahli sme to na 1,7 a museli sme skončiť, nakoľko sa som sa už ponáhľal dole do Zvolena na hokej.
Medzitým dorazil Peter OM6PR s koncovým stupňom a Laco OM7RC, ktorý sa vrhol na zosieťovanie logov. Vymysleli sme totiž, že v kuchyni spojazdníme násobičové pracovisko. Tam sme dali iba moju ICOM 706ku so 100W.
Po príchode z hokeja sme spojazdnili koncový stupeň, dali si pečené zemiaky s klobáskou a rozhodili sme šichty. Pretek som rozbiehal klasicky zase ja, lebo sa zase všetci akoby báli…Úvod nám opäť vyšiel a za prvé dve hodiny sa „vytelefonovalo“ na 80+160m 202 spojení a predával som štafetu Pavlovi.

Ten následne ráno Lacovi a ten Igorovi. Peter potiahol na 40ke, Igor zase na 20ke a potom opäť Peter na 15ke. Medzitým začali Cyro s Janom variť guľáš a v logu začali pribúdať aj prvé spojenia z násobičového pracoviska, najmä 40 a 10m.

O 10h som zasadol k RUN stanici opäť ja, 15ka krásne sypala, ale prvé spoty sa objavili už aj na 10m. Po preladení tam však skoro nič nebolo a tak by sme sa tam iba na 10 minút zašili. Čiže pokračovalo sa na 15m. Až okolo 11:30 bolo na 10m kopec násobičov a tak sme si na pár minút s Lacom prehodili RUN s MULTI pracoviskom, tak ako sme si to predtým odskúšali v klube. On šiel RUN na 40m so 100W a ja som sekal násobiče na 10m s koncovým stupňom. Po pár minútach sme to opäť vrátili naspäť a mňa striedal Pavel. Ten bagroval hlavne 20m, kde sa už začali objavovať prvé big gun americké stanice.
Dali sme si tú prácu a dali sa do merania 40m Yagi. Merania ukázali, že PSV je príliš vysoké a nedá sa do nej vysielať. Tak sme dali dolu celý stožiar. Premerali všetky zvody, koaxy, no nakoniec sme došli k záveru, že chyba je v anténe. Všetko ostatné totiž funguje ako švajčiarske hodinky.

Urobili sme generálku prívodov do balunu a anténa šla opäť hore, ale nič sa na 40m nezmenilo, anténa vykazuje PSV cez 5 a do toho určite vysielať nemôžme. Ešte sme štikli 0,5m so 160ky a všetky dipóly sme dali do vzduchu. Tým sme na 1,900MHz dosiahli 50+j0,čiže PSV 1:1,00, paráda, aspoň niečo sa podarilo.
Unavení sme sadli ku stolu na Cyrov guľášik. Za RUN pokračoval Laco, ktorý striedavo skákal po 10 a 20m. O pol štvrtej som za RUN zasadol opäť ja a po preladení na 20m sa spustil pile up, aký sme už skutočne dávno nemali. Začalo to Japoncami, pokračovalo to EU stanicami a okolo 16h sa to preklopilo na severnú Ameriku a robila sa šnúra staníc do Kalifornie. Taký pile up ja osobne nepamätám, miestami to boli aj 4 spojenia do minúty. Rate v tomto čase neklesol pod 200, maximum dosiahol 386!!! a výsledkom bolo 131 spojení za hodinu, čo bolo v tohtoročnom CQWW maximum.
O 17:30 ma striedal Peter, ktorý pokračoval systémom S&P. Stále bola otvorená 15ka do NA a Laco v kuchyni pridával EU násobiče z 40m. Následne pokračoval Igor, ktorý aj napriek viróze, ktorá ho v piatok chytili zabojoval. Po Igorovi šiel na rad Pavel, ktorý ku koncu rozbehol peknú šnúru staníc na 40m, v ktorej pokračoval celú hodinu Igor a prihodil do logu ďalších 50 spojení.

Celý deň sme nechcene ignorovali 10m, ktorý nám v sobotu, ale že absolútne nešiel. Zbytok večera sme si spríjemnili partičkou pokru.
O 23h zasadol za RUN opäť „známy telefonista“ obľubujúci 80ku a frekvencia 3,728MHz, ktorá v piatkovej noci hodila za hodinu 122 spojení opäť nesklamala. Tento krát nám za hoďku hodila 117. Druhú hodinu svojej služby, som sa už viacej venoval aj 160m a keďže som prišiel o frekvenciu musel som ladiť a prevádzku značne poznačilo. 50 spojení za hodinku je však výsledok z tých lepších. O jednej ma striedal Pavel.
Ten pokračoval striedavo 40 a 160m. Noci máme veľmi slabé. Keby niekto prevzal moje telefonovanie, rád by som nabudúce vyvrátil mýty, že tam nie je koho robiť. Tak či onak, hodinové raty nám klesli z 50 na 16, 22, 18, 20, 15…
Ako tak sa to rozbehlo ráno, keď zasadol k RUN Peťo. Na 80m okrem troch Amíkov urobil aj dva dvojité násobiče D4C a TF3SG.
Ráno nás nečakane musel opustiť Igor, ktorého zložila viróza. Rozlúčili sme sa s ním a po otvorení brány sa nám naskytol nemilý pohľad.

Cez noc nevydržalo jedno z kotevných lán a tribander by nebyť plota ľahol na zem. Rýchlo sme opravili lano a anténa šla opäť do vzduchu. To sme mali v logu 1300 spojení. Ráno sa to celkom dobre rozbehlo a spojenia na východ sa hrnuli o čosi rýchlejšie ako v sobotu. Za tri hodiny som spravil 150 spojení a odovzdával štafetový kolík Pavlovi. Zatiaľ čo ja som sledoval F1 v TV, okolo 10h sa konečne podarila aj prvá šnúra staníc na 10m. Keďže na 20m sme už všetko dôležité mali zo soboty, venovali sme sa cez deň zásadne 15 a 10m. Veľmi veľa sme si sľubovali od násobičového pracoviska, ale prax ukázala, že stanica MULT bez koncového stupňa je takmer zbytočná, nakoľko so 100W sa dovoláva veľmi ťažko. Za celý pretek sa tam urobilo presne 32 spojení, to je strašne málo.

Peter mi mal odovzdávať no mal nechutných 1599 spojení, tak som ho požiadal, aby urobil ešte jedno. Zaumienili sme si 2000 spojení, do ktorých nám ale ešte hrozne veľa chýbalo. Nazdávali sme sa ale, že by sa mohol zopakovať pile up na Ameriku aký bol v sobotu a tým by sa všetko vyriešilo. Teraz však prišlo niečo iné. 10m bol plný staníc z NA. Niektoré siahali až po 29,200MHz, no tribander ladil perfektne aj tam a tak nebol problém robiť systémom S&P za minútu aj 3-4 Amíkov. Rate sa týmto systémom vyšplhal až po 200! Všetko na prvé – druhé zavolanie, proste paráda. Malo to len jediný zádrhel, neboli to násobiče. Toto trvalo až do 17h, potom som opäť zasadol pred TV, tento krát hokej. Opustil nás Laco, ktorý musel domov a pretek sme dobehli už len v trojici.
Po návrate z hokeja som zistil, že žiadny pile up so soboty sa neopakoval a ani sa opakovať zrejme nebude, nakoľko pásma razom neuveriteľne zmĺkli. Do 2000 nám chýbalo asi 200 spojení a začal som tušiť, že ani tento krát 2000 nedáme. Akoby si všetci povedali, že je už po závode. Nahnevaný som pustil k stanici Petra a šiel opäť pozerať TV. O hodinku nám na chvíľu vypadla elektrika, to bolo radosti hľadať baterky a sviečky. Ešte, že ju o chvíľu opäť zapli, ale aj tak sme všetko museli zapínať odznova a zdržalo nás to.
Obdivoval som Petrovu trpezlivosť akou dovolával v podstate jednoduché násobiče, napriek tomu, že to nešlo neodišiel, kým ho nespravil. Spojenia síce pribúdali pomalšie, ale za to body rýchlejšie, ale cieľ 2 milióny bodov bol na míle vzdialený. Okolo 11h som už bol tak unavený, že keď som uvidel skóre 1850 QSO doslova bezmocný som vyhlásil, že dobojovať to musia už bezo mňa, lebo som tak unavený, že idem spať. Tak sa aj stalo, dobojovali to Peter s Pavlom.
Ranné prebudenie a pohľad na monitor, kde bolo 1921 spojení ma však príjemne prekvapil. Pavel ku koncu preteku naozaj zabral a na 80ke skoro dotelefonoval aj tých 2000. Chýbala asi hodinka a pol. No čo, možno nabudúce. Pobalil sme sa a dali chalupe zbohom. Poobede sme sa na chalupu vrátili, aby sme sundali tribander a pobalil koaxy.

Cieľ 2000 spojení sa nám opäť nepodarilo naplniť. Oproti roku 2012 máme spojení síce menej, ale bodov máme o trochu viacej, čo by som pripísal lepším podmienkam šírenia na vrchných pásmach.

Z grafu vidno výborné pile upy OM7KW na 80,20 a 10m. Ostatní odviedli svoj zlatý štandard. Očividný progres vidieť u OK1PMA. Škoda, že OM4C nemal v tomto preteku ešte jedného OM7KW…

160m – oproti roku 2012 máme iba polovicu spojení, ale treba povedať, že všetci sa bláznili na horných pásmach a dole bolo citeľne menej staníc. Chýbali nám niektoré potrebné násobiče: 5B, EA6, ER, HB0, IG9, IT9, LA, ON, OZ a SV. Kvôli jednému násobiču sme ale nechceli z iných pásiem odbiehať. Zabili by sme tam zbytočne 10minút. Po preteku sme sa však dozvedeli, že po násobič sa môže odbehnúť. Škoda, trhli by sme oveľa viacej násobičov.

80m – zalogovali sme na ňom najviac spojení, i keď na dosť rozladenú anténu. Vzhľadom na čas, ktorý sme tam strávili, je to špičkový výsledok. OM7KW aj v piatkovej noci aj v sobotnej noci vyvolal silné pile upy a ku koncu sa pochlapil aj OK1PMA.

40m – veľká škoda pokazenej smerovky, pod citeľne lepší výsledok sa podpísal hlavne fungujúci vertikál. Aj tak ale všetci cítime, že máme na 40ke veľké rezervy. Niektoré časy nám síce prihrávali veľa spojení, ale iba EU. Možno efektívnejšie by bolo vtedy použiť nejaké DX pásmo 15/10m. 40m je rachot, ktorý zrejme nik z nás nemá rád. Pásmo v podstate ovládol OM6PR.

20m – v sobotu sme na 20m dominovali a v podstate sme vybúchali skoro všetko. Už vyššie bol popísaný vynikajúci pile up OM7KW. Škoda, že sa nám podobné niečo nepodarilo aj v nedeľu. V nedeľu sa nám lepšie otvorili 15 a 10m a tak sme 20ku v podstate odflákli na úkor vrchných pásiem.

15m – zatiaľ čo minulý rok bola najlepším DX pásmom 20ka teraz to bola 15ka. Možno sa podpísal fakt, že sme mali dve antény. Jednu 2el vysoko a druhú 3el nízko nad zemou. Zatiaľ náš najlepší výsledok na 15m vôbec.

10m – v sobotu nám 10m moc nechodil. Ale urobilo sa niekoľko násobičov na vysutom pracovisku. Sobotný hendikep sa nám ako tak podarilo dohnať v nedeľu, kedy 10m u nás chodil citeľne lepšie. Kvantitu dohnal OM7KW v nedeľu poobede, škoda len, že to všetko boli spojenia do W/VE bez násobičov. Oproti roku 2012 máme skoro o 20 DXXC menej. Rapídne sa prejavil fakt, že tribander bol veľmi nízko. Nehovoriac o tom, že stále trpíme, že anténu nevieme rotovať na diaľku, chýba nám druhý rotátor. Máme rezervy.
ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE:
Plusy:
+ výborný kolektív, žiadne spory, ľudia si spolu opäť raz sadli
+ nič sa nepokazilo, nič sa nespálilo a nič sa nezlomilo
+ sledovanie podmienok pred kontestom a následné rozhodnutie stavať tribander na 10m
+ zistenie, že aj môj anténny analyzér meria správne
+ stabilný internet, konečne!
+ stabilné prepojenie TRX-PC, nový PC+nový prevodník RS232-USB zjavne pomohol
+ stavba 40m vertikálu
+ Laco OM7RC bol prínosom, jednak nám vykryl neúčasť Dana a po druhé nám zosieťoval N1MM a zapožičal druhý TRX
Mínusy:
– absencia 40m smerovky – beriem na seba, absencia meráku spôsobila, že sme to zistili neskoro, podobne 160ka, absencia meráku nám pridala piatkovú robotu s ladením dipólu
– QTH v doline s otvorením jedine na NA nám na CQWW pretek absolútne nesedí, potrebovali by sme „vidieť“ viac do AS,OC
– na tribanderi nám citeľne chýbal druhý rotátor a chýbala nám výška antény, prišli sme tým pádom a kopec násobičov
– v sobotu sme urobili jedno veľmi zlé rozhodnutie a to dať hore naspäť pokazenú 40m Yagi, keby sme totiž dali hore tribander výsledok by bol určite lepší, na to sme prišli ale až v pondelok pri skladaní antény s Lacom
Každopádne ďakujeme všetkým staniciam za zavolanie a tešíme sa na ďalší pretek, ktorý bude zrejme marcový CQ WPX SSB 2014.
S ostatnými dopočutia a dovidenia napr pri WAEDC RTTY, SSBL a ARRL 10m.
73 na všetkých, Števo OM7KW