CQWW SSB 2014 nakoniec v netradičnej kategórii

CQWWSSB 2014

Na CQWW SSB kontest sa najprv plánovala spoločná akcia pod OM4C, ale zasiahla vyššia moc a nakoniec som pretek odbehol sám a v úplne netradičnej kategórii…

 

Pôvodný zámer bol tak ako vždy – tímová akcia z Michalkovej pod OM4C. Proti však bolo niekoľko faktorov. Moja stanica je stále v poruche a nedáva plný výkon 100W, relé box je rovnako v poruche a to by prinieslo so sebou toľko problémov, ktoré sme pre krátkosť času nevedeli vyriešiť.

Netradične zareagoval Viliam OM0AAO, ponúkol svoje QTH a Oliverovi účasť. Podmienkou však bola povinná účasť aspoň 5-6 ľudí a uvažovali sme vzhľadom na dobré podmienky prepísať slovenský rekord v kategórii Multi/Multi. Smelé plány však veľmi rýchlo stroskotali. Igor musel ísť do Poľska, Dano je čerstvým „Tata“ a tak nás zostalo na tímovú akciu malý počet. Preto Vilo spoločnú akciu zrušil a dohodli sa, že Vilo pôjde 80m a Oliver 40m.

Takže karty boli rozdané. Každý ide sám za seba. Ja som sa vzhľadom na 25W z rádia rozhodol pre kategóriu SO AB Assisted QRP s tým, že ak bude v dosahu nejaká nová Zem, zapnem aj koncový stupeň a pokúsim sa ju uloviť.

Tak som aj začal a urobil pár QSO na 80m s 5W, dovolávanie šlo celkom v pohode žiadny problém, ale nejak ma to nebavilo a šiel som späť s tým, že to rozbalím naplno ráno.

Ráno som rovnako urobil pár spojení, ale potom sa objavil spot VK9LM a kontest šiel tak bokom. Tak ako som sa s nimi trápil mimo kontestu, tak som ich teraz „dal“ veľmi rýchlo. Následne sa objavila Západná Sahara S0S na 10m. Aj toho som urobil, síce mi to trvalo trošku dlhšie, ale DXCC číslo 278 bola predsalen doma. To už na klástri svietila ďalšia nová zem „Vianočný Ostrov“- VK9XSP. Vianočný Ostrov je pre mňa akosi zakliaty. Lovil som ho už asi 3 či 4 krát a vždy som ho počul iba veľmi slabo. Teraz Poliaci vysielajúci z Vianočného Ostrova hrali na 10m prekrásne, po 15 minútach boli rovnako v logu. A to aj napriek len 100W z koncáku.

Podmienky tento krát šíreniu priali a hlavne 10m hral prekrásne. Porobil som si niekoľko nových slotov ako: ZD8, PJ4, J7, J6, FY, P4, TG a HK. Keď už nebolo koho nového robiť ubral som na stanici výkon na 5W a skúšal to 10m pásme s QRP. Ku podivu sa mi darilo celkom pekne. Najmä Američania išli prekrásne a brali na prvé či druhé zavolanie. Neskutočné…Tak som sa rozhodol, že pôjdem QRP výlučne 10m pásmo. V sobotu som svoje ťaženie ukončil o 18h so skóre – 67 spojení.

Presne v tomto duchu som pokračoval aj v nedeľu ráno. Prvé spojenie A61ZX už o 6:36, potom RA0, RA9 a neskôr EU rusáci. Neskôr ako sa pásmo 10m otvorilo aj v Európe začala žatva. Veľmi dobre šli Španieli, sem tam Kanáry, sem tam Madeira, kde tu Cyprus, niekoľko krát Ceuta & Melila. Podarili sa však A6 (Spoj.Arab. Emiráty), A7 (Katar), 9K (Kuwait), 4L (Gruzínsko), PQ (Brazília) či CN (Maroko).

O 13:30 prvý nedeľný Američan a potom sa s nimi akoby roztrhlo vrece. Jeden za druhým pribúdali do logu. Šlo to vynikajúco. Pomaly ale iste mi však dochádzali aj sily a tak som sa rozhodol, že trhnem 200 spojení a zabalím to. Cieľ som poľahky splnil a dal ešte aj niečo naviac a zabalil to o 16:21 so skóre 206 spojení. To ešte šli Američania v plnom prúde, ale predsa len QRP SSB je trošku náročnejšie na hlasivky a to bolo po konteste aj poznať. Nakoniec ale prevládala nad únavou spokojnosť.


CQWWSSB 2014

Uvidíme, aké prídu logy, ale predbežne šiel túto kategóriu okrem mňa iba Aďo OM6AS a toho som porazil, takže ďalší tohtoročný OM rekord by mohol byť na svete. Neskromne budem tvrdiť, že tento zápis tam bude svietiť poriadne dlho, nakoľko takto dobré podmienky si ja už dosť rôčkov nepamätám. Pevne dúfam, že neboli posledné.

73 a dopočutia vo WAE RTTY

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokOM7KW víťazom svojej kategórie v IOTA konteste
Ďalší článokWAEDC RTTY 2014