CQWW SSB 2015 story na dvoch frontoch

CQ WW SSB 2015 RESULT

CQWW SSB mi podľa plánov veľmi nevyšiel, ale veď poďme pekne po poriadku že prečo…

 

Tohtoročný jesenný CQWW DX kontest sme neorganizovali spoločnú OM4C akciu. Tento krát nám pre zdravotné problémy vypadli z tímu Igor OM6CI a Laco OM7RC. Po vzájomnej komunikácii som teda premýšľal nad kategóriou, ktorú pôjdem. Keďže na všetky pásma som sa necítil, vyberal som nejakú kategóriu, kde by sa mohol podariť nejaký slovenský rekord. Jednoznačne som uvažoval o low power kategórii a problémy my tiež robilo internetové pripojenie. T-Mobile totiž v oblasti Michalkovej údajne znížil výkon a nielenže sa už nedá volať odkiaľ sa v minulosti dalo, ale už mi tam nefunguje ani mobilný internet. Zvažoval som teda veľa, ale vzhľadom na slabé podmienky šírenia som sa nakoniec rozhodol pre 20m pásmo. Na deklarovaný výsledok veril a nakoľko vrchné pásma počas týždňa nešli, uvažoval som, že väčšina ľudí sa bude motať hlavne na 15/20 metroch.

Začal som v sobotu ráno okolo 9h. Ako náhradu T-Mobile mobilného internetu som použil Orange, ktorý fungoval parádne. Mobil som použil ako wifi router a pripojil sa naň notebookom. Stolový PC som použiť nemohol, nakoľko nemá wifi prijímač. Net teda fungoval stabilne, horšie to už bolo s anténou. Tribander, ktorý som používal fungoval, ale dovolával som sa akosi poslabšie, ako som čakal. Pripisoval som to, ale sobotnému návalu big guns a zostával som kľudný. Robil som väčšinou EU stanice a spojenia pribúdali. Pomaly ale pribúdali. Akurát tie CQ zóny nepribúdali. Ako sa začalo pásmo otvárať aj na diaľkové spojenia začali problémy. Nešlo to, každý DX bol doslova boj a tak som sa začal sústreďovať na európske násobiče. Všetky problémy vyvrcholili pri pokuse o násobič OH0, ktorý som nemohol spraviť vyše 15 minút, hoci mi šiel 5/9+20dB. Pokusne som zmeral PSV 1,5 ale to bolo pri zapnutom tuneri. Vypol som ho a už som zistil, kde je pes zakopaný PSV cez 3 a TRX hlásil HI SWR. Pokusne som zmeral 15m s rovnakým výsledkom. Jediné pásmo, ktoré fungovalo bol 10m. Pokusne som tam urobil 3 spojenia a šlo to. Všetko to vyzeralo na problém s niektorým s trapom. Keďže som nemal chuť dávať celý stožiar dole a hľadať chybu, urobil som rozhodnutie odísť domov a nemrznúť v chalupe.

Plán B pred kontestom bola kategória 80m QRP Asisted. Po príchode domov som bol však znechutený a vonkoncom sa mi do závodenia nechcelo. V noci sa posúval čas a zobudil som sa o 5:00 a povedal som si, že to predsalen skúsim. Doma používal šikmý dipól vyladený do SSB segmentu a tak sa mi aj s 5W dovolávalo celkom dobre. Do 7h sa mi nakoniec podarilo 71 spojení.

Pokračoval som po návrate z hokeja okolo 20h. Keďže som mal kontestový deficit dokopal som to až do úplného konca. Veselo som dával výzvy aj po 1h, neuvedomujúc, že sa posúval čas. Ešte šťastie, že ma OK stanice na to upozornil. Nakoniec som to uzavrel so skóre 172 spojení, 42 DXCC zemí a 5 CQ zón.


CQ WW SSB 2015 RESULT

Tak toto bol môj nie celkom vydarený CQ WW DX kontest 2015. Výsledok tribander v poruche a možno nový slovenský rekord v QRP 80m Assisted kategórii. Mám z toho celého zmiešané pocity. Čaká nás veľa práce pri opravách antén….večný udeľ rádioamatéra.

73 Števo OM7KW

P.S.:

Cez týždeň som zorganizoval brigádu. Hore prišiel Laco, Cyro a ja. Celý stožiar aj s tribanderom sme dali dole a hneď prvý kontrolovaný trap na žiariči bol v poruche. Rozobrali sme ho, premerali a zistili sme, že skrutka na cievke trapu drôt síce držala, no kontakt nemala. Pritiahol som ju a všetko bolo opravené. Premerali sme to a všetko bolo OK. Čas opravy aj s vytiahnutím stožiara 30 minút. Ešte raz vďaka za pomoc páni…

Predchádzajúci článokCQ WW RTTY 2015 v netradičnej kategórii
Ďalší článokWAE RTTY 2015 story