Deň rekordov VHF 2014

DR VHF 2014

Po x rokoch som sa rozhodol opäť ozvať sa na dvojmetri s jediným cieľom – pobaviť sa.

Pôvodne boli oslovení aj členovia klubu, ale neodstavili sa a tak som sa po viacerých rokoch odmlky rozhodol ísť na svoju vlastnú značku.

V sobotu o 15h sme vyrazili na konečnú stanicu autobusu na Michalkovej. Táto osada zvaná Mozoľovci je cca 630-650mnm a okrem východu poskytuje takmer kruhový výhľad. Jediným problém je rušenie na smer OK1 z tamojšieho vysielača a tak som anténu tentokrát posunul o 5m na juh. Na kótu sme na aute priniesli už zmontovanú 8el DK7ZB Yagi a magirus.


DR VHF 2014

Anténa šla hore, pomáhali mi dvaja pomocníci otec a Jano. O 16h anténa stála a šiel som chlapov zaviesť dole na chatu. Dole som naložil ICOM 706 MK2G, 50Ah akumulátor a vybral som sa naspäť na kótu kontestovať. Vybral som rybársku stoličku a rozložil som si stanicu v kufri Oktávie. Písal som len na papier a už na začiatku ma prekvapilo koľko veľa toho reálne počujem.

Šlo to výborne, zmena miesta antény znamenala, že do OK1 som smeroval bez QRM od vysielača. Do 21h som dal 75 spojení a následne som šiel dole vyspať sa.

Pokračoval som ráno od siedmej. Opäť to šlo výborne aj na 50W a 8el sa dovolávalo výborne. Výnimkou boli len slabunké DL stanice a OK1 big guns v epicentre QRM. Inak si neviem vysvetliť prečo som OK7O, OL3Y,OL4A urobil a OK1KRY a OL7C neurobil. Ku podivu OL7C boli u mňa stabilne 57 až 59, ale spojenie sa ani po 40 násobnom zavolaní v rôznych časoch nepodarilo :-(. Čo už, čo sa nepodarilo na smer OK1 to vynahradili slovinské stanice a najmä v nedeľu poľské stanice. Toľko Poliakov som neporobil už ani nepamätám.

Trošku slabšiu aktivitu som zaznamenal u mňa z Chorvátska, Srbska a Rumunska, ale je tiež možné, že tieto smery z tejto kóty až tak nechodia. Bol som tu v podstate druhý krát a tak mi je ťažké porovnávať. Príjemne ma potešili, že som sa dovolal na IK5ZWU/6, ktorý sa s 749km stal nakoniec aj mojim najdlhším spojením. Počul som ešte niekoľko tiež vzdialených Nemcov, ale tí by tohto taliana aj tak neprekonali. Nakoniec som skončil okolo 12:30 a anténa šla opäť zložená dole na chatu.


DR VHF 2014

Ako sami vidíte nejaké diaľky tam nie sú, ale spojenia v logu sú takmer z každého smeru. Chýbali mi iba nejakí Rumuni, počul som niekoho z KN15, ale iba v spojení s niekým iným. To je hlavný dôvod prečo YO stanice v logu vždy chýbajú. Podľa mňa veľmi málo chodia na výzvu. Celkovo teda 132QSO, skoro 33k bodov a 749km ODX – ja som celkom spokojný. Na nejakých 9h prevádzky cez morzeovky to nie je zlé.

Celkom dobre som sa zabavil, počasie takisto prialo, pršalo len v noci, keď som spal, čiže skromne tvrdím o rok dopočutia.

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokIOTA 2014
Ďalší článok1101 spojení v CQ WW RTTY 2014 a možno aj ďalší slovenský rekord!