Deň rekordov VHF s OM6A na Martinkách

DR VHF 2009

IARU 1 VHF kontest, asi najlepší pretek na 2m. Tento rok ako súčasť tímu OM6A, ktorý ide svojimi prípravami a ambíciami jednoznačne na víťazstvo.

 

Tohtoročné VHFko sa malo niesť v súboji našej grupy OM6A s našimi južnými priateľmi OM8A. Už v piatok sa chlopov na Martinkách stretlo neúrekom. Veď postaviť všetko to, čo sme si zaumienili bude trochu trvať a každá ruka je dobrá. Tentokrát to mali byť 4 smery (8×3,4×7,1×16 a 1×16).

Ja som pre pracovné povinnosti dorazil až v sobotu doobeda. Chlapci ma hneď privítali nemilou správou, že v noci fúkal tak silný vietor, že najlepší anténny smer z poľného d�?a 4×7 našli ráno na zemi so zlomeným stožiarom. Museli sme teda alternovať a narýchlo upgradovať stožiar a zmontovať nový systém 2×9, ktorý sa počas závodu ukázal ako najlepší. Po zmotnovaní všetkého sme sa boli posilniť gulášikom. A že sa fakt vydaril nebolo absolútne žiadnych pochýb.

 


DR VHF 2009
 

Závod rozbiehal Norko OM6NM, neskôr Mišo OM6AR. Mojou úlohou bolo tento krát sledovať cluster a mať pod palcom ON4KST. Po čase sa však vyskytol problém s jedným anténnym relé a tak som sa dostal k miku aj ja. Práve v tom čase nás zavolal ODX celého preteku I1AXE za 1006km!! Neskôr sme jedným očkom pozerali futbal a popritom vysielali. Tak sa večer pominul a okolo 2h nás prišli vystriedať.
Ubytovanie bolo zabezpečené takisto na úrovni via „chata Kamienka“ alá Chopok, ale vždy je to lepšie ako ležať na kóte v čučoriedkach.

 


DR VHF 2009
 

Zatiaľčo v sobotu sme boli po celý čas v hmle a mlieku, nedeľa nás ráno privítala krásnym slnečným počasím. Škoda, že vydržalo len asi dve hodinky. Nedeľné vysielanie bol čisto čistý boj. Všetky signály zo západu akési slabé a utlmené. Takmer všetky spojenia som doťahoval dvojčaťom 2×9, nakoľko tá brala najmenej šumu z okolia. Docela slušne naskakovali stanice z juhozápadu. Pár pekných SM a OZ dotelelo aj so severu. Žiaľ nijaký duct sa nekonal a tak sme boli nútení bojovať. Stále sme si udržovali mierny náskok pred OM5M z Javoriny, ale na OM8A sme sa tentokrát akosi nechytali, neskôr vysvitlo prečo.

 


DR VHF 2009
 

Po rannej šichte vysielania ma vystriedal Norko a ja som sa s Paľom OM6AL pobral na čučoriedky. Keďže začalo drobno pršať moc som to nesilil a držal sa jedného Paľovho výroku. „Čo som otrok? 30 litríkov a idem domov“ :-)))

Koniec závodu: OM8A nám stále utekali o 40-50QSO a pred OM5M sme mali náskok 10-20QSO. Iná konkurencia fakticky nebola. Takže sme to nejako dobojovali a výsledok 694QSO a 262.000b nie je zlý, ale po odrátaní chýb z toho rekord určite nebude.

Po závode sme začali s demontážou všetkých antén a stožiarov. Po demontáži pevného smeru 8x3el sme zistili, že zo zlučovačov začali záhadne vytekať kvapky vody. Napriek tomu, že pri PD sme všetko riadne zapáskovali sa tam tá voda za 2 mesiace dáko dostla, kua kua. Príčina slabučkých DL staníc bola týmto zodpovedaná.

Mapka pokrytia je pekná, hlavne smerom na západ,juhozápad a juh. Ostatné smery nič svetoborné, i keď 3xLZ je tiež pekné. Skúšali sme aj PA4VHF, SV2DCD a LY3A ale skedy nevyšli. Nič to. To čo sa malo podariť sa podarilo, ostatné spojenia si nechávame na budúcu sezónu.

 


DR VHF 2009
 

Signál sme ale museli mať docela slušný, čoho dôkazom je aj pár otázok OD PA4VHF z chatu. Najprv sa spytovali „How many W and elements?“, potom zase „OM6A, do you have RX??“. Očividne nás brali a viackrát to na nás aj skúšali ale, naše špeciálne „zlučovače kvapiek“ nám toto pekné spojenie zatrhli, dostanú po riti :-(((

Dopočutia o mesiac pri dni rekordov UHF, kde si pre Vás pripravíme takisto niekoľko prekvapení. 73

Števo OM7KW

Predchádzajúci článokKonečne pokorená méta 100 DXCC !!!
Ďalší článokDeň rekordov UHF/SHF s OM6A