Deň rekordov VHF s takmer historickým výsledkom

IARU VHF 2016

Na deň rekordov VHF som po lete opäť navštívil našu obľúbenú Čierťaž. Lokalita nás opäť nesklamala a dosiahli sme takmer historický výsledok na 2m !

Veľmi dlho som nešiel žiadny HAM kontest a tak som sa na blížiaci VKV kontest skutočne veľmi tešil. V duchu som sa len modlil, aby v deň D nepršalo tak, ako minulý rok. Po príchode na „našu“ Čierťaž nás privítalo staré známe prostredie, akurát kukurica bola o meter a pol vyššia 🙂

IARU VHF 2016

Mali sme časovú rezervu a tak sme stihli popri stavbe klasického dvojčaťa 2x8el DK7ZB postaviť Cyrovi aj vertikál na CBéčko.

IARU VHF 2016

Na tento závod som nepripravil žiadne vylepšenie. Plánoval som vynechať ako napájanie TRX baterky a po rokoch priniesť na kopec centrálu. Žiaľ centrála roky nešla a potrebuje generálku, takže nezostalo nič iné len opäť pekne ísť klasicky na 12V baterky. Predsa sme ale nakoniec zrealizovali jednu novinku. Keďže nepoužívam elektrický rotátor so stupnicou, napadlo ma označiť si azimuty na kóte. Západ máme jasný, anténu staviame tak, aby nám stredný stĺp elektriky ukazoval západ. Na sever a juh sme zabili kotvu, na ktorú sme priviazali 2m kukuricu ! Na posledný výživný azimut – 240° na Talianov – sme umiestnili magirus s CBčkom. S týmito pomôckami sme nakoniec odbehli celý závod a „prírodná stupnica“ fungovala perfektne.

IARU VHF 2016

Samotný závod prebiehal tak krásne, aké krásne počasie sme mali. Ku podivu nebolo ani nebolo ani veľa QRM. Zato staníc bolo neúrekom. Keby že chcem ísť na výzvu, tak by som ani nenašiel miesto kde. Keďže som ale zo začiatku iba vyhľadával a volal, absolútne mi to nevadilo. Výborne išli takmer všetky smery, no možno východ klasicky kus slabšie, ale to vieme…Povedal som si, že vydržím v noci hore dovtedy, kým tam budú nové stanice a takto to skončilo. Spať som šiel o 2:30!

IARU VHF 2016

Cyro mi v aute ustlal niekoľko vrstiev a tak sa mi spalo výborne, ale o 7:00 som už bol opäť QRV. Vyšlo slniečko a museli sme na slnečník umiestniť ešte navyše aj plachtu, aby som na notebooku vôbec niečo videl…no proste zábava. V nedeľu som to už skúšal častejšie aj na výzvu, a tak došlo až k stavu, že všetky baterky na napájanie notebooku ostali vybité. Tak sme TRX napojili z baterky v mojej Oktávii a išli sme ďalej bez prestávky a bez problémov až do konca závodu.

IARU VHF 2016

Zhodnotenie závodu:
Tropo podmienky sa nám síce vyhli, ale my sme boli s podmienkami celkovo spokojní. Nechodilo to však tak dobre ako pri poľnom dni. Teraz som niekoľko talianov bral, ale oni mňa nebrali vôbec. Aj napriek tomu sme dosiahli historicky druhý najlepší single výsledok na 2m! Mapka je tentokrát skutočne zaujímavá. Pribudlo hlavne niekoľko zaujímavých JV spojení do Bulharska či Rumunska. Celkom dobrá aktivita bola v Poľsku a keďže JZ smer nešiel tak dobre mám prvýkrát v logu viac Poliakov ako Talianov! Rovnako pribudlo viacero dlhých Nemcov, no a Švajčiara som odtiaľto robil úplne prvý krát. Naopak z Rakúska to bola tentokrát bieda. Najlepším azimutom na výzvu naďalej ostávajú smery JZ-J-JV. Volať výzvu s 90W na iné smery je takmer zbytočné. Zhrniem to jedným slovom – spokojnosť!!!

2m map

Ako vidieť na mapke započutých spojení, najviac ma nepočuli Taliani, ale to sú proste diaľky, tak asi ako slabli baterky, tak mi slabol aj signál. Nabudúce už dúfam bude centrála a mapka bude prázdna.

2m map

Čo dodať na záver:
Hovoril som pred závodom, že všetko pod 200 QSO bude sklamaním, všetko nad 250 QSO bude dobré a nad 300 QSO bude vynikajúce. 260 QSO je teda podľa tohto kritéria viac než dobrý výsledok, ale pri priemere 332km/QSO to hodilo 86.000, čo je vynikajúci výsledok, ktorý predčil všetky moje očakávanie z tejto kóty. V denníku nakoniec máme: 58xOK, 40xOM, 21x9A, 21xHA, 21xSP, 20xYU, 19xDL, 19xS5, 11xYO, 9xI, 6xLZ, 5xE7, 5xOE, 3xUR, 1xHB9. ODX IK5AMB (814km) a za ním fakt tesne LZ9X (813km). Veľmi si cením napríklad spojenie so Števom I6/OM1TF. Na prvý raz to nevyšlo, no Števo bol trpezlivý a nakoniec sme to spolu „dali“. Celý kontest som sa fakt veľmi dobre bavil. Dostatok protistaníc a takmer žiadne QRM, teda ak nerátam pár HA staníc. VKV kontesting má proste stále svoje čaro. Som rád, že rádioamatérstvo je mojim koníčkom 🙂 !!!

 

Ďakujeme úplne všetkým staniciam, ktorí nám svojím zavolaním pomohli k takémuto peknému výsledku.

73 Števo OM7KW a SWL Cyro.

Predchádzajúci článokVKV poľný deň s OM4C opäť z Čerťaže
Ďalší článokCQ WPX RTTY 2017 na dvoch zvolenských frontoch