Hoci v lejakoch, ale máme prvých „sto tisíc“ bodov

DR_VHF_2018

Deň rekordov VHF sme dlho pripravovali a s odstupom času môžem povedať, že sme to pripravili dobre a pre mňa osobne to bola najúspešnejšia akcia roku!

Klasicky dlhé prípravy tentokrát neboli. Keďže všetci ťaháme povraz jedným smerom, pomaly ale isto sa dostávame do stavu, že každý vie, kedy sú preteky a tiež každý vie, čo má robiť. Čiže klasicky sme sa stretli vo Zvolene na pumpe, zbehli sme ešte po stoličky a vyrazili sme smer Podzámčok-Dobrá Niva-Sása-Sehohrad až na Čerťaž. Po príchode na kótu kvalitne pofukovalo. Prvý krát na tejto kóte sme mali aj oficiálne povolenie od tamojšieho Roľníckeho Družstva Dačom Lom, za čo by som im chcel poďakovať. Dohodu dodržali, kukuricu vyťažili cez týždeň a celý víkend sa tam ani neukázali.

Okamžite po zaparkovaní sme sa dali do stavby. Hostia z Liptova začali skladať vysielací stan a ja s Cyrkom sme poskladali prvú sústavu – moje 2x8el DK7ZB, ktoré počas poľného dňa prešli veľkou rekonštrukciou vďaka Radovi OM0AMR.

DR_VHF_2018

Šroubičky, račňa desiatka, trmeň, račňa trinástka, nový fázovací kábel a raz dva bolo všetko hotové…

DR_VHF_2018

Ešte kontrolné merania antény bez koaxu a s hrubým koaxom a sústava môže ísť hore. Prvý smer máme do hodiny hotový.

DR_VHF_2018

Zostáva už len zabiť do zeme dvíhačku a zodvihnúť to celé do vzduchu, nasadiť na rotátor a nastaviť správne sever…

DR_VHF_2018

Po ukotvení sme dokončili stan a mohli sme sa vrhnúť na druhú anténnu sústavu 2x8el YU1EF.

DR_VHF_2018

Keďže nás chlapov bolo dosť, aj táto stavba prebiehala pomerne rýchlo a v miernom vetríku sme to mali rýchlo hotové.

DR_VHF_2018

Pohľad na naše stanovište na Čierťaži od severovýchodu…

DR_VHF_2018

Pri stavbe sa vyskytol malý problém. Stožiar sme síce vzduchu dali, ale zabudli sme osadiť vrchné kotvy a tak sa musel jeden dobrovoľník vyštverať k okám a osadiť ich.

DR_VHF_2018

Tým dobrovoľníkom bol Robo…

DR_VHF_2018

Všetko je na svojom mieste, antény sú ukotvené a odmerané, ladí to a tak si môžeme dovoliť túto prvú fázu závodu trošku osláviť.

DR_VHF_2018

Pohľad na naše „stanové mestečko“ zo severozápadu…

DR_VHF_2018

No a pomaličky sa dostávame sa k druhému bodu závodu. Je potrebné nasýtiť hladené krky a preto sme sa pustili do varenia tradičného guľášu, bez ktorého si ja osobne už VKV závod azda ani neviem predstaviť.

DR_VHF_2018

Niekto krútil varechou, niekto pomáhal ftipmi … však to všetci poznáte…

DR_VHF_2018

Prípravu guľášu ale zastrešoval Cyrko, on si to všetko dirigoval, dokonca tentokrát vôbec nič nezabudol doma 🙂 🙂 :-).

DR_VHF_2018

Malý pohľad na vysielacie pracovisko: FT-991, logovacie PC, PA a četovacie PC…

Závod som tentokrát rozbiehal ja a od začiatku do chodilo skvele na výzvu. Chytil som si voľnú frekvenciu a výborne prichádzali stanice z juhu HA,YT, ba šokoval ma 4O. Čiernu horu som na 2m robil úplne prvý raz. Neskôr sme otočili na juhovýchod a začali volať rumunské stanice a sem tam zavolal aj nejaký bulhar. Nešli sme naraz do dvoch smerov, ale iba prepínali antény. Bolo zaujímavé, že na druhej sústave otočenej na OK/DL nezavolal nik – klasika z Čierťaže. Ísť CQ na OK/DL prvé tri hodiny je čistá strata času. Z ostatných smerov to ale stále sypalo krásne na výzvu. Neskôr do stanu pribudol druhý operátor, k četu si sadol Marcel OM0ATE a začal mi „do stáda naháňať ďalšie ovečky“ 🙂 … Spolupráca fungovala skutočne veľmi dobre a do ďalšieho závodu pripravujeme ďalšie vylepšenia, aby to bolo úplne stopercentné a komfortné. Prvá OK stanica je v logu až po 2h !!! Následne sme sa vytrápili s IK7UXU, ale prvý DX 867km bol v logu! To sme už ale zistili, že z juhu už taká „žatva“ asi pokračovať nebude, nakoľko sa na nás odtiaľ ženie búrka. Preto sme striedali smery OK/DL/SP a spojenia pribúdali ďalej. Už ale nie na výzvu, ale systémom SaP. Nevadí 🙂

Večer po 21h nás v úžasnej sile zavolal SX2B. S Grékmi niekedy skúšame skedy, ale ešte ani raz nám spojenie nevyšlo. Tentokrát tu bol 59 a dokonca na výzvu (850km)!

Prvé dve búrky nás iba tak štrajchli, ale tá večerná nás zasiahla v plnej sile až tak, že nám cez okno začalo pršať do stanu, na rádio a aj na koncák. Po úpravách to bolo v pohode, ale obrovské QRN a statika znemožňovali akúkoľvek prevádzku.

Ako cieľ sme si dali minimálne 100.000km a tak som stanovil cieľ na polnoc 60.000. Preto sme vysielali systémom búrka-nebúrka ideme ďalej. Nakoniec sme tých 60.000 trhli a keďže búrka trochu ustala, dali sme aj niečo naviac. Následne ale prišla búrka č.4 a pri tej som to už vzdal a prenechal to ostatným.

Z logu je ale zrejmé, že viac než tri hodiny sme kvôli búrke stáli. Až potom sa k slovu dostali telegrafisti. Teda vlastne Ivan OM6IB, tentokrát jediný telegrafista. Ráno pri kontrole denníka o 7h som uznal, že aj jemu sa celkom darilo a pridal cez noc cez 30 spojení. Inokedy sa telegrafisti vyhovárali, že nebolo koho robiť, tak tentokrát bolo a Ivan popridával veľmi pekné spojenia. Väčšinou zarytých telegrafistov, ktorí SSB vôbec nechodia.

 

DR_VHF_2018

Napriek nedeli spojenia naďalej nezvyčajne pekne pribúdali. Presne na obed prišlo najdlhšie spojenie závodu – IZ1ESM (897km). Pomaly ale isto sme sa blížili k magickej méte 100.000. Došlo to až tak ďaleko, že som do základného tábora vyslal správu, že je potrebné dať šampus chladiť. So sme mali asi 95.000km a vyhlásil som, že tých 20 spojení si aj nakreslím 🙂

DR_VHF_2018

Až prišiel čas a už sa šampáňo na znak našich historicky prvých „100.000“ otváralo…Naša prvá stotisícka. Viacerí tomu na začiatku závodu neverili, ale ja som tajne dúfal, že pri dobrých podmienkach to dáme. A dali sme…

DR_VHF_2018

Videl som tie usmiate tváre, ako sa úprimne radovali, že sme túto vysoko postavenú laťku nakoniec preskočili. Pokračovalo sa však ďalej. Nakoľko mávame 4-6% chybovosť na celkových 100.000 sme potrebovali spraviť aspoň 106.000 a tak sa vo vysielaní pokračovalo .

Keďže liptovská enkláva to má domov ďaleko, dve hodiny pred koncom sme sa spoločne dohodli, že zložíme ich antény a záver pretekov dokončíme už iba na moje antény. Tak sa aj stalo a týmto rozhodnutím sme domov mohli vyraziť domov o dobrú hodinku skôr.

Koniec závodu sa blížil, ale na pásme to tentokrát nezvyčajne žilo a spojenia kontinuálne pribúdali prakticky až do samého konca. Na konci pretekov nám to spolu hodilo niečo cez 113.000km !

Zhrnutie

Máme za sebou určite najlepšiu spoločnú akciu. Máme historicky najlepší výsledok na 2m. Čo je pozitívne, stále sa zlepšujeme a je vidieť záujem zlepšovať sa aj naďalej.

Trošku štatistiky tak ako vždy. Urobili sme spolu 316 spojení, priemer opäť cez 350 konkrétne 358,1km/spojenie a ODX pretekov IZ1ESM 897km. Urobili sme: 73xOK, 46xOM, 27xYU, 26xSP, 25xDL, 19xHA, 19xYO, 18xS5, 15x9A, 12xI, 10xLZ, 10xOE, 10xUR, 4xE7, 1xHB, 1xSV. Viac napovie mapka…

DR_VHF_2018

Urobili sme prakticky všetko, čo sme počuli a cieľ sme splnili na 113% !!

Toto je zrejme posledný VKV závod sezóny, nakoľko DR UHF/SHF vypúšťame. Pokiaľ však všetko pôjde podľa predstáv, pokúsime sa zúčastniť A1 MMC v novembri.

Ďakujeme všetkým za spojenia a dopočutia opäť na VKV.

OM4C: OM6CI, OM6IB, OM6MH, OM0ATE, OM7KW, Robo a Cyro.

73 Števo OM7KW / OM4C

Predchádzajúci článokVKV poľný deň 2018 na Smrekovici
Ďalší článokA1MMC u OM4C na Hutách