IARU HF z Vysokých Tatier ako OM0A

IARU HF Championship 2009 - result

Pôvodne sa mal kontestový tím OM0A zísť na IARU HF u mňa na chate na Michalkovej, ale všetko bolo nakoniec úplne ináč. Keďže Mišo OM0AAB predal auto, bolo nemožné celé množstvo materiálu doviesť do Zvolena a tak sme si viac menej zopakovali stavbu a celý setup ako v marci pri WPX s jediným rozdielom, že tentokrát nás bolo menej.

Stavbu antén začal Vilo OM0AAO s Mišom už vo štvrtok a do môjho príchodu postavili beverage na 80m, inv L na 160m a vertikál na 40m. Dorazil som v piatok o 14h a po privezení všetkých rárohov od Vila sme začali spolu s Mišom stavbou inv V na 80m. Keďže Mišo cez týžde�? opäť prestrelil lanko cez vysokú borovicu stavba bola o chvíľku hotová. Časom dorazil Igor OM6ACI a po daždi sme v štvorici pokračovali stavbou 2el DK7ZB Yagi na 20m. Večer sme strávili debatou o HAM aj neHAM veciach pri ohníku s klobásou na ražni. Najväčšia debata prebiehala ohľadom vytvorení nových výkonových kategórií vo VKV pretekoch, takisto sme preberali ako do budúcna zlepšiť naše pracovisko, atď. Keď sme prišli dnu, zistili sme že anténa ráno pôjde dolu, nakoľko PSV bolo úplne v prdeli…Neskoro v noci došla posila Gabo OM0AAG, zapili sme to a išli spať.

 

Sobotu ráno Igor odbehol pretek OM Activity a po ra�?ajkách sme odstránili poruchu na konektore 20m Yagi. Pokračovali sme stavbou 2el DK7ZB Yagi na 15m. Ako inak i tá musela dole, nakoľko konštruktér nedostatočne označil rysky pre dĺžky prvkov. Hneď na to sme odsúhlasili jednohlasne kúpu farebných klubových centrofixiek! Zatiaľ čo som s Vilom začal pripravovať PC pracoviská ostatok tímu pokračoval stavbou vertikálu na 10m. Mišo doniesol CBčkovú polku ale prečo inak i tá mala PSV nik nevie kde… Ladili sme tak, hen tak…no stále to neštimovalo. Nakoniec Gabo doniesol druhú CB polku. Z dvoch sme teda nakoniec zložili jednu funkčnú. Viac času sme museli venovať konfigurácií dvoch PC na ktorých nám bežali log a na druhom internet, ale aj to sa nám po chvíli podarilo…mohlo sa začať. Neskôr prišla CW posila Janko OM8LA. Vrelo sme ho privítali, nakoľko my ani jeden morzeovku nevieme.

 

Čo sa týka vysielacieho pracoviska sme mali k dispozícii dva TRX. Vilovo FT-1000kuMP ako hlavný TRX a Igorov IC-760ProIII ako odposluch ostatných pásiem. Kto chcel mohol si porobiť nejaké nové DXCC ak chcel, ale po pravde som ho využil len ja :-)))))

 

Nakoľko bolo pekne otvorené pásmo 15m a predpokladali sme, že v nedeľu to už tak byť nemusí začali sme na 15m. Nakrátko sme skúsili aj 10m, ale 15m bol výživnejší a tak sme sa po chvíľke vrátili. Pravidelne sme sa pri mikrofóne striedali. Zatiaľ čo jeden vysielal ostatní si opekali klobásky a tímový ftipkár Gabo vyprával ftipy. Po niektorých bol problém si sadnúť k majku �?�. Keď sa 15m zatvorila pokračovali sme na 20ke až do 22h. Potom sme preladili na 40ku a okolo polnoci sme na hodinku vyrabovali všetko čo bolo na 160ke. Ostatok noci sme strávili na 80m, čo je naše asi najsilnejšie pásmo. Potvrdilo sa to, urobili sme na �?om najviac spojení. Ja som vyfasoval šichtu o 3h30 a okrem 80m som prebehol po 10minútkach aj 40m a aj 20m a čo to porobil. Striedal ma Igor. Ráno chlapi vystihli pekný začiatok podmienok na 10 a 15m. Toľko spojení sme na 10m ozaj nečakali. A to sme anténu ani nechceli stavať, no trval som na to a vyplatilo sa! Na chvíľu sa prišiel ukázať aj Giedrius LY1FW, ktorý práve trávil dovolenku vo Vysokých Tatrách. Zotrval chvíľočku a za odmenu sme mu dovolili urobiť QSO so svojimi LY0HQ na 10m.

 

Ku koncu závodu sme začali rúcať 160ku a 80ku. Janko mal problémy s unikaním frekvencie a tak sme koniec závodu dobehli na SSB. Finišovali sa v peknom tempe, ale métu 1000QSO sa nám nakoniec nepodarilo pokoriť. Celkové skóre sa zastavilo na čísle 907.

 


IARU HF Championship 2009 - result

Počasie pekné, fajné, dobrá partia ľudí, program aj mimo vysielania ešte lepší ako pri WPX, najmä vďaka Gabovi. Len škoda, že organizátori nám nevytvorili našu obľúbenú kategóriu MULTI-TWO. Takto mohol vysielať vždy len jeden. Ale čo už, nevadí aj tak sa nám všetkým myslím páčilo a dohodli sme sa na ďalší kontest CQ WW v októbri.

Števo OM7KW

Predchádzajúci článokVKV poľný deň
Ďalší článokVydarený VKV Poľný deň s OM6A