IOTA 2013

IOTA 2013

Po roku som sa opäť zúčastnil obľúbeného IOTA kontestu z Michalkovej. Tentokrát som nemal veľa inej roboty a tak som sa tomu venoval poctivo, dokonca aj s vopred pripravenou stratégiou….

 

Na víkend hlásili peklo 36-38°C a tak som vyrazil do hôr na chalupu. V piatok som skontroloval antény a pripravil PC s logom. Dopredu som si vybral kategóriu len SSB Assisted (s clustrom) LP (max 100W) a max 12h prevádzky.

Stratégia bola nasledovná. Začiatok závodu vynechám, nakoľko sa budú medzi sebou mlátiť Big Guns a ja sa so 100W aj tak nikde na prvý raz nedovolám. Začnem len v sobotu večer, potiahnem do večera a zabojujem hlavne v nedeľu, keď už budú všetci oddychovať a ja sa budem dovolávať ľahšie.

Tak sa aj stalo. V sobotu ráno som s Ajkou vyrazil smer Beliansky Tajch a celý deň sa opekal. Vodička mala vraj 23,8°C, ale moc som tomu pri vstupe do nej neveril :-)) Okolo 18h sme to zabalili a o 19h som už bol pri stanici a pozeral po pásme, čo a ako.

Opäť sa vyskytol problém – internet T-Mobile opäť raz nefungoval. To mi však nevadilo, tak pôjdem kategóriu Non-Assisted. Začal som. Na 15ke to už viacmenej končilo, ale 20ka šla slušne až do neskorého večera (23h). Skúsil som neskôr aj 40m na výzvu, ale kvôli bodovaniu kontestu som to rýchlo zmenil na hľadanie. Predsa len ostrov je za 15b a hocijaká iná stanica len 2b. Večer som zakončil 7 spojeniami na 80ke a o polnoci zaľahol spať s tým, že v nedeľu vydržím až do konca závodu o 14h. V prvý deň to hodilo 126 spojení, čo nebolo zlé.

Pokračoval som presne podľa plánu o 7h ráno, zobudil som sa dokonca bez budíka, čo bolo neklamným znamením, že ma kontest bavil. Šlo to aj ráno, na 20ke šli dlhou cestou protinožci, ale trhol som iba VK2DX a na Nový Zéland som sa už nedobúchal. Na 40m šli posledné stanice z Ameriky, ale bol na ne taký nával, že by som čakaním iba strácal čas. Všade naokolo bolo kopec EU ostrovov, že som nestratil absolútne nič, ba naopak si myslím, že som týmto rozhodnutím iba získal.

Po čase som zistil, že sa z ničoho nič rozbehol aj net a keďže som nemal záujem o nejaké predné umiestnenia v kategórii Non-Assisted, pripojil som cluster a zmenil si kategóriu na Assisted a pokračoval. Spojenia síce pribúdali rýchlejšie, ale musím povedať, že prínos clustra som čakal väčší.

Na tomto mieste si neodpustím poznámku na „niektorých“ tiež kontestmanov. Rozmohol sa nám tu nový fenomén. Ľudia prestávajú dávať pri výzve svoje volačky. Po spojení dávajú sucho iba „QRZ?“ Že by sa za svoju volačku hanbili? Ale nie, je však na nich taký nával, že ju proste nedávajú. Kalkulujú totiž s tým, že všetci majú cluster a všetci ich volačku vedia, to je však veľký omyl. Volačka sa už podľa povoľovacích podmienok musí dávať. Pri dlhom dialógu tuším raz x minút. Boli však stanice, ktoré nedali volačku 10 minút! A to už je silná káva, páni. Raz bude kontest, kde cluster povolený nebude, alebo padne všetkým net a títo páni neurobia ani jedno spojenie. Čo dodať, hanba, hanba, hanba.

Naproti tomu nešvary z minulých rokov typu „Islands ONLY!!!“ som zaznamenal jediný jeden krát u stanice OH1TD. Čiže v tomto smere môžem tvrdiť, že všetci poslušne brali všetkých po poradí, žiadne zvýhodňovanie volajúcich IOTA staníc.

Podmienky mi je ťažko hodnotiť, nakoľko som robil prevažne EU stanice. 15ka sa otvorila až okolo 10h. 10m som nešiel nakoľko už nemám na chalupe Yagi anténu a tak som sa venoval hlavne 20m. Skončil som presne o 14h a utekal hneď sledovať štart F1 Hungaroringu.


IOTA 2013

Výsledok je myslím veľmi dobrý, teda aspoň ja som veľmi spokojný. Nebyť sobotného výpadku internetu bolo by toho podstatne podstatne viac, ale čo už. Nabudúce snáď bude lepšie 🙂

Kuriozitou bolo, že som mal presne toľko spojení ako minulý rok – 342. Vtedy som však šiel kategóriu HP24H (vysoký výkon a 24hodín). Dokonca podľa logu by som povedal, že vtedy boli aj lepšie podmienky, nakoľko som robil viacero ostrovov z južnej a severnej Ameriky. Tento rok to bola bieda, ale Európa mi to nahradila. Čiže o to je tohtoročný výsledok nielen lepší, ale pošlem aj log a uvidím, ako obstojím v konkurencii.


IOTA 2012
výsledok z roku 2012

Čo povedať na koniec. Ďakujem všetkým za spojenia. Teším sa na najbližší víkend 3.-4.augusta, keď plánujem ísť tri po sebe idúce kontesty. Najprv v sobotu ráno klasicky SSB Ligu na 80ke, potom o 14h plánujem EUHFC 160-10m a v nedeľu by som rád vybehol na kótu k Mozoľovcom a skúsil by som urobiť pár spojení v OM LOW POWER VHF konteste na 2m. Držte mi palce, prípadne zavolajte!!!

73 Števo OM7KW

DOPLNENIE: Tak nakoniec mi to v mojej kategórii SSB LP 12H hodilo krásne 2.miesto !!!


IOTA 2013
výsledky v mojej kategórii

Predchádzajúci článokVKV Poľný deň 2013 z chalupy
Ďalší článokEuropian HF Championship 2013 (EUHFC)