Konečne pokorená Afrika na VKV

Konečne je tu leto a s ním aj čas, kedy opäť kvačkám doma na stožiar VKV antény kvôli spojeniam via ES. Tak tomu bolo aj tento rok a že to stálo za to posúďte sami. Zatiaľ síce iba na 50MHz, ale aj tak stálo.

 

Mikrovlnný závod som tohto roku vypustil, nakoľko bez CW stavať antény kvôli šiestim spojeniam sa mi nezdá príliš efektívne. Skôr som cez týžde�? sledoval http://www.mmmonvhf.de/es.php a modlil sa, aby sa ESka objavila aj v našich oblastiach. Stále spoľahlivo funguje robot, ktorý zaregistrovaným účastníkom pošle mail o ESke a cez notifikáciu mi zase príde na mobil správa, že mám utekať ku stanici. Takisto ako minulý rok nás ale ESka na 2m akosi obchádza, tak som opäť nahodil na stožiar 4el DK7ZB Yagi na 50MHz. ES na 6m je docela stabilná a trvá niekedy aj pol d�?a.
V piatok 4.6. to boli iba 2QSO (TA3EL a SV8FMY), ale už v sobotu sa to pekne rozbehlo. Najprv SV9 a 9H a potom sa to zvrtlo úplne iným smerom ES1,6,7, OH3,5 a nakoniec aj LA6, 7, 9. Celkom pekný začiatok sezóny.

V nedeľu som si privstal a začalo to oveľa skôr prvé QSO o 10:24 s SV2DCD, ktorý sa pýtam, že kde sú OM stanice na 70MHz. Tak som mu vysvetľoval, že 4m pásmo bolo pre slovákov otvorené len nedávno a že kvôli nemu musia TÚSR požiadať o špeciálne povolenie.

Po Grécko to šlo na juh celkom dobre, ďalej sa mi podarili TA7Q, C4I, SV1BGR a SV5BYR. V tom čase bolo na pásme staníc docela dosť nakoľko prebiehal contest. Veľmi ma potešilo spojenie s Martinom IS0/DK7ZB, nakoľko používam viacero antén z jeho dielne. On ma zase pochválil, že som prvá OM stanica v jeho logu :-)).
Na clustri som videl, že sa to otvorilo aj na juhozápad a tak som anténu zvrtol a podaril sa Vincent EA6AM a po �?om naladil Duarta CT3HF. To by bola pre m�?a prvá Afrika v logu…a začal boj. Bol u m�?a docela pekne 55 a miestami až 57, ale cez hradbu EA staníc som sa akosi nemohol dovolať. Nakoniec sa ale QSO na moje počudovanie podarilo docela rýchlo a new one Madeira bola doma aj s ODX na 6m IM12OP 3427km.

Keďže to chodilo stále lepšie a lepšie ladil som ďalej. Ďalšia new one z Afriky, ktorá podarila bola Melilla. Pedro EA9IB z IM85NG. Dovolanie trvalo, tiež docela dlho pre neskutočne veľa Španielov, ale čo už, hlavné je že je v kešeni doma!!!

Keďže všetko zaujímavé, čo som počul, som už mal, začal som volať výzvu na 50.157MHz. Najprv zavolal EA3NJ, no po �?om zavolal Chano EA8UP z IL18CQ. Super ďalšia DXCC a keď som lokátor nabúchal do Atalanty bol z toho aj new ODX 3784km. Chana som pred časom robil na 40m, ale z tohto spojenia mám oveľa väčšiu radosť.

Nakoniec som de�? zakončil s EA6SA a EB5KAU. Celkové skóre 15QSO, nový svetadiel, 7 nových štvorcov a 3 nové zeme. Docela plodná nedieľka :-)))

Záujemcom o 6m pásmo dávam do pozornosti dátum 20.-21.6.2009, keď sa od 14-14>00 UTC koná IARU Region 1 50MHz contest. S Viliamom OM0AAO sa chystáme prvý krát zúčastniť. Tento krát však samostatne, každý sám. Ak máte chuť pridajte sa!! .

73 Števo OM7KW