Mimoriadne vydarený CQ WPX kontest, klobásové hody a hon na Bangladéš

CQ WPX SSB 2011

Posledný marcový víkend som opäť prijal pozvanie kontestového tímu OM0A a už po tretí krát sme sa spoločne zúčastnili CQ WPX SSB kontestu. Tentokrát sa nám darilo skutočne výborne.

 

Počas posledných dní pred závodom Viliam začal stavbou antén a vztýčil 4el Yagi G0KSC a vertikál na 40m. Pokračoval vo štvrtok popoludní spolu s Igorom OM6CI, ktorý dorazil do Lomnice ako prvý. Spolu postavili vertikál na 40ku a Inv.L na 160ku. Potom som dorazil ja a do večera sme ešte spoločne stihli dať na smrek Inv.V na 80ku a natiahnuť kábel do chatky. Večer sme strávili testovaním pracoviska RUN1, debatou a degustáciou slovenských „darov mora“.

 


CQ WPX SSB 2011

Ráno dorazili Pavel OK1PMA, Peter OM6PR a výpomoc Janko OM8LA. Po ra�?ajkách sme začali so stavbou ostatných antén.

 


CQ WPX SSB 2011

Ako prvú sme mali v pláne dať hore zbrusu novú 4el OK1CDJ Yagi na 15m, na ktorú od nás dostal Viliam „zakázku“ po nie moc vydarenom CQWW konteste. V pláne bolo zodvihnúť ju do asi 16m s použitím 3 lešenárskych rúr. Prax ale ukázala, že 3 rúry majú svoju váhu a posledná sa začala veľmi prehýbať a reálne sa to nedalo zodvihnúť ani ťahaním lán zo strechy budovy. Proste jednu rúru sme museli vypustiť a tak sa nám to nakoniec bez problémov podarilo zodvihnúť do asi 11m. Hneď sme vyskúšali PSV aj rotátor. Všetko bolo OK, ale po expedícii z Bangladéšu, na ktorú som poľoval ani chýru ani slychu.

 


CQ WPX SSB 2011

Pokračovali sme prijímacou anténou beverage na 80m. Stavba prebiehala za krásneho slnečného počasia a o stavbu som sa staral ja, Viliam a Pavel. Okolo obeda dorazil Dano OM4AQP.

Ako poslednú sme mali v harmonograme revíziu Yagi na 40/20m. Po víchrici v Tatrách totiž anténu zaseklo a nedalo sa s �?ou točiť. Medzitým dorazil posledný člen tímu Rado OM0AMR. Stožiar s anténou musel dole a po oprave opäť hore. Tieto úkony veľmi pracné, nakoľko oproti októbru, keď sme anténu inštalovali prvý krát, nám chýbali ľudia, hlavne mocný Karči. Nakoniec sme to ale všetko zvládli a anténu aj jemne doladili na 7,100MHz. Všetko bolo hotové ale pohľad na ľudí ukazoval, že aj jednotliví operátori sú poniektorí „hotoví“. Pobrali sme sa do chaty, zapiť to.

 


CQ WPX SSB 2011

Pracovisko RUN1 bolo viacmenej hotové s inováciou v podobe koncového stup�?a, ktorý si Igor čerstvo zadovážil. Ďalšou inováciou bolo rozdelenie jednotlivých pásiem. Pokusne sme teda prvýkrát nasadili na RUN1 80m+15m+10m +40m vertikál. Slnečný tok SFI bol okolo 115 a my sme si veľa sľubovali od dlhého otvorenia 15m. Vertikál na 40ku mal vykryť tzv. „hluchý čas“. Hlavný dôvod zmeny bol ale iný. Nechceli sme stavať Yagi na 20m. Za prvé na to nemáme poriadny stožiar, za druhé sme chceli ušetriť čas a za posledné Yagi na 20ku už na 16m stožiari predsa máme, akurát ju využívame na 40ku.

 


CQ WPX SSB 2011

Pri krbe vzniklo pracovisko RUN2 s Petrovým koncom a dvoma anténami pre pásma 160m+40m+20m. Inovácia na tomto pásme bola iba UPSka na PC. Zbytok večera sme si spríjemnili „darmi mora“, tvorbou šichtovnice a obľúbenou tipovacou súťažou.

 


CQ WPX SSB 2011

Závod som začínal na RUN1 ja a za necelé 2h na 80m sa podarilo už tradičných 200QSO. Na RUN2ke sa striedali Igor s Petrom. Na 160ke im to šlo výborne, ale po chvíľočke ich začali problémy s PC a tak si museli na chvíľočku dať pauzu. Po zapojení UPS sa už problémy s PC do konca závodu nevyskytli.

 


CQ WPX SSB 2011

Striedala ma dvojica Rado+Vilo, ja som pokračoval v závode v posteli. Ďalšiu šichtu som mal od 7h ráno. Prvých dvoch ranných japoncov na 15m si úplne nepochopiteľne dovolil urobiť Pavel už pred siedmou. Potom sa to na 15ke rozbehlo. Nová anténa ťahala výnikajúco. Japonsko, Čína, Mongolsko, Filipíny, Malajzia, India, Taiwan, Hong Kong, Austrália, Nový Zéland, Guam a Fiji. Bol to jeden z najkrajších momentov závodu a asi tak nejako si ja osobne predstavujem DXovanie.

Striedal ma Vilo a po krátkych ra�?ajkách som zasadol na RUN2. Vyzobkanú 20ku som zmenil na 40m a skúsil ísť na výzvu. Šlo to fantasticky. Yagi ťahala neskutočne a rate lietal vždy okolo stovky, čo u nás nebýva tak často zvykom. Vonku zatiaľ jemne nasnežilo a okolo obeda sa to začalo topiť. Keďže nedorazil gastro team mal som okrem iného aj šichtu v kuchyni a po nákupe som narýchlo uvaril niečo ako nedeľnú polievku. Po všetkých tých klobáskach, to bola myslím príjemná zmena. Igor vyhlásil, že polievka bola výborná a vraj sa môžem ženiť :-))

 


CQ WPX SSB 2011

Poobede sa pomerne slušne rozbehla 20ka a Vilo neúnavne dával CQ a šlo mu to. Keďže neobedoval vystriedal som ho. Šlo to rovnako veľmi dobre, po 80ke a 40ke to bolo už tretie pásmo, kde sme si mohli dovoliť ísť solídne aj na výzvu a to so slušným ratom. Na RUN1 to šlo tiež celkom fájn, spojení bolo oveľa menej, ale na 15ke a hlavne 10ke sme počítali viac s násobičmi. Napriek otvoreniu 10ky cez de�? sme však viac ako 20QSO nedokázali trhnúť….hmm čakali sme viac.

V podvečer som mal na pláne najprv ísť do Popradu na siedmy zápas semifinále extraligy proti Bystrici, ale šlo to tak dobre, že som ostal pri vysielacom tíme. Jedným očkom som však na nete zápas sledoval a keď Bystrica pred koncom druhej tretiny vyrovnala, vydali sme sa z Radom do „mesta“ nájsť krčmu, kde sledujú prenos. Nakoniec sme po peripetiách taký lokál našli a ďakujeme personálu gazdovskej reštaurácie, že nás prichýlili. Poprad to nakoniec zvládol, vyhral 6:4 a my sme sa pobrali naspäť. Medzitým ma začalo pobolievať hrdlo a cítil som, že je u m�?a po závode. Predsa som to ale ešte skúsil a zázraky urobil hruškový Cappy džús, ktorý mi hrdielko zázračne dal do poriadku.

Večer som bojoval na 80ke s „hruškou v ruke“ a dobojoval pri krbe na RUN2. Na prekvapenie aj na 160ke to na výzvu šlo, proste dalo sa…Výbornú sobotu sme ukončili so skóre 1770QSO, čo bolo viac než sme čakali.

Prvá nedeľná šichta mi začala o 6h posunutého času. Krásne boli prvé dva spojenia ZF1A-Kajmanské ostrovy a PJ2T-Ostrov Curacao v Karibiku. Striedavo som zobkal po 40m a 20m za zmienku stáli KH7X,KH6U,KH6MB-Hawaiské ostrovy, KL7RA-Aljaška a RI1ANC-Antarktída, ostatné krajiny sme už mali. Po prestriedaní o 8h som bol posadený k RUN1 a pokračoval na 40ke s vertikálom na frekvencii, ktorú „zohrieval“ predtým Rado. Pár minút to šlo, ale pohľad na hodinky jasne naznačoval, že je čas natočiť na Japonsko a skúsiť 21MHz. Toto bolo asi osvietením od samého najvyššieho. Začal som na výzvu na 21,192MHz a hneď prvý Japonec JR8AMF ma zaspotoval, čím mu dodatočne ďakujem. Čo sa však strhlo po tom, to som ešte v živote nezažil a popravde je to asi snom každého rádioamatéra-kontestmana. Pile up od Japonských staníc som si skúsil skutočne po prvýkrát v živote. JA3,JA6,JH7,JO4,JE2,JM1 nevedel som koho brať skôr. Po polhodinke sa rate vyšplhal na rekordných 255 a to som robil viacmenej výlučne Japonské stanice. Bol to skutočne zážitok, ktorý by som prial zažiť každému priaznivcovi rádiových vĺn. Trvalo to necelú hodinu, ale stálo to za to. Keďže RUN2 bola 20m, mohol som pokračovať na 40m a opäť na výzvu. Mali sme na to všetky predpoklady, perfektne vyladený vertikál, výkon, tak prečo nie. Opäť to chodilo, aj v čase keď RUN2 neurobila jediné QSO, mne sa podarilo na výzvu 15. Nemalo ale veľký praktický význam vo výzve pokračovať, lebo sa naplno otvorila 15ka a začala sa otvárať aj 10ka. Takže opäť zmena. Taktika týchto častých krátkodobých zmien pásiem nám veľmi dobre vychádzala, vlastne bola naším zámerom.

 


CQ WPX SSB 2011

V nedeľu doobeda som zažil ešte jeden prekrásny moment. Pri ladení 10m pásma som započul ako dáva výzvy Oliver VK8DX, ktorý ešte minulý WPX išiel s nami v tíme, no teraz sa presťahoval do Austrálie. Tak som ho ľúbozvučnou slovenčinou zavolal a po pár pokusoch som bol úspešný a Oliver „zavelil“ „Everybody stand by and Oto Mária Oto Mária, kto je tam?“ No kto asi, to sme my OM0A. Práve pri takýchto spojeniach si uvedomíte, aký je ten náš svet vlastne maličký. Parádička. Zvonku hneď dobehol Vilo, že koho to na vrchných pásmach volám cez de�? slovenčinou.

Ostatní operátori sa takisto činili a spojenia pekne pribúdali, pomaly sme prekonali skóre z roku 2010. Vonku bolo prekrásne slnečné počasie. Poobede odišiel Rado, ktorého čakali štátnice a my ostatní sme bojovali ďalej. V podvečer sme dorazili posledné klobásky a jaternice a pustili sme sa aj do „operátorských nápojov“, ktoré tentokrát akosi nešli na odbyt.

 


CQ WPX SSB 2011

Problém bol ale inde. Ja som bol tesne po chorobe. Vilo bol na antibiotikách, ale najmä hlavní degustátori tentokrát chýbali. Jeden je v Taliansku a druhý emigroval do Omegy.

Večer sme už šli uvoľnení a vedomí si dobrého výsledku, lebo 6 mimiónov bolo už doma… Neskorý večer to už išlo poslabšie. Ja som osobne som chcel veľmi trhnúť 1000 QSO na 40m alebo 200 QSO na 160m, žiaľ ani jedno sa mi nepodarilo, ale v tomto prípade nebolo vôbec dôležité. Výsledné skóre je zatiaľ naše najlepšie a teda historické.

 


CQ WPX SSB 2011

Ráno za príjemného jarného počasia sme portejblové antény zložili, rozobrali, podali si ruky, rozlúčili sa a pobrali sa do svojich domácich QTH.

Pomaličky sa dostávame k mojej obľúbenej štatistike. Tento krát sme urobili najviac staníc z Nemecka (298), nasledovalo Európske Rusko (253), Ukrajina (166), Taliansko (164). Američanov ako takmer vždy pomenej tento krát 142. Naproti tomu niektoré iné krajiny potešili. Napríklad 55x Japonsko, 33x Brazília, 17x Argentína, 14x Indonézia, 14x Austrália ale tiež 4x Hawai a 2x Fiji.

80m: Stále si držíme výborný výsledok, 50x Amerika je dôkazom, že beverage fungoval veľmi dobre.
40m: Čo sa týka pásma 40m, takýto výsledok nečakal asi nik. Nutné je ale povedať, že je to na škodu 15ky, na ktorej sa hlavne poobede ťažko dovolávalo a tak sa striedala práve s 40kou. Napriek tomu je bezmála 1000 QSO výborných. Podotkol by som azda len jeden fakt, že toto bol náš šiesty závod a prvý krát, čo sa týka počtu spojení nevyhralo 80m pásmo.
20m: Štandard, tentoraz bol počet QSO asi o 100QSO nižší ako minulý rok, ale je tomu podľa m�?a tak preto, lebo viacej času sa venovalo 40ke, kde má 2el Yagi predsa len väčší efekt ako 2el Yagi na 20m.
15m: Prínos novej 4el Yagi na vyššom stožiari je nesporný, bez diskusie to bol krok vpred a prínos 65% QSO a dvojnásobný počet násobičov oproti roku 2010 hovorí samo za seba. Na 15m sa určite tento krát dalo spraviť viac, ale výpočty ukazovali, že by to bolo zrejme kontraproduktívne, čo sa týka celkového výsledku. Stále máme rezervy.
10m: Ťažko hodnotiť, otvorené bolo oba dni iba určitú časť d�?a. Napriek tomu, keď sa pozriem na našu výbavu, je 85QSO celkom dobré číslo. Nutné je však povedať, že trčať na 10ke a bojovať o násobiče na to treba niekedy nervy a trpezlivosť.

Takže to bol CQ WPX SSB mojimi očami. Partia opäť skvelá, podmienky dobré, výsledok výborný. Čo do budúcna. V diskusiách sa objavili prvé úvahy o MULTI MULTI, tak ktovie, možno v októbri ak pán Boh dá si to vyskúšame.

Posledný odstavec by som chcel venovať ako už tradične aktivite slovenských staníc. Opäť Ste nás nenechali v „štichu“ a nechýbal nám ani jeden násobič. OM9 vynahradil OM55TV. Slovensko sme ulovili na každom pásme a celkovo sme urobil s OM 47QSO. Ešte raz Ďakujeme !!!

 

Jediné čo sa počas závodu nepodarilo, bola expedícia z Bangladešu…no nič, skúsim to z domu.

Dopočutia v ďalších závodoch.

73 Števo OM7KW
„Pile Up“ operátor OM0A

Predchádzajúci článokNovinky a prípravy na CQ WPX 2011
Ďalší článokZačala opäť sezóna ESiek