Poľný deň 2008 – konečne pretek ako má byť

Po nie moc vydarených predošlých pretekoch bol Poľný deň poslednou možnosťou ukázať čo vo mne vlastne je. Po 2.subregionáli som vyhlásil, že na kótu kde nie je 230V už nepôjdem a tak sa aj stalo. Prvý krát v histórii som nad kótou ani nerozmýšľal, bolo dopredu jasné, že pôjdem na Pánsky Diel nad B.Bystricou. Skôr som tento krát pridal iné veci. Najdôležitejšími novinkami boli koncový stupe�? a internet. Vzhľadom na to, že ciele, ktoré som si v tomto roku dopredu dával a nesplnil, som si teraz nedal ciele žiadne. Proste odvysielam čo sa bude dať a čo budem vládať.

V sobotu sme s priateľkou všetko naložili, samozrejme vrátane psa a vyrazili sme. V Sásovej sme ešte naložili kolegu Pekiho, ktorý nám pomohol stavať antény. Cesta hore bola dosť rozmočená, ale bez problémov sme vyšli. Najprv sme postavili 2m dvojča 2x8el DK7ZB na rotátor, natiahli šťavu a zapli rádio. Keďže prebiehal Poľný de�? mládeže, niektorým sme rozdali bodíky a pri výzvach sa nám potom ľahšie staval druhý stožiar. Na magirus sme naložili 17el F9FT na 2m a nad �?u 23el DK7ZB na 70cm.

 


Poľný de�? OM7KW

Hneď ako sme to dostavali začalo čo? Začalo pršať, ako vlastne pri každých VKV pretekoch. Schovali sme sa do auta a pozreli družicové snímky, čo sa to na nás valí. Keďže to vyzeralo iba na malú búrku rozhodol som sa vysielacie pracovisko rozložiť vonku pri aute. Postavil som slnečník, ak by náhodou ešte spŕchlo.

 


Poľný de�? OM7KW

Do začiatku závodu sa všetko stihlo, akurát koncový stupe�? akosi nenabehol a tak sa prvých pár hodín išlo na základ. Neskôr z ničoho nič nabehol a tak som popri výzvach na 70ke prekábloval aj 2m. Nabudúce ho budem pred pretekom žhaviť dlhšie. Chodilo to celkom slušne aj na 2m aj na 70cm. Doslova som nevedel kam skôr a tak som to kombinoval, raz tam, raz tam. Pozrieť prišiel OM7AKI ale iba na skok, pofotil,doniesol fľašku a šiel. Večer sa zodvihol slušný vietor a tak som preparkoval auto, aby mi vietor trochu utlmil. Plánoval som vydržať celú noc, ale okolo druhej som mlel už z posledného. Navyše po polo noci som už mal cez 30.000b. Toľko som fakt nečakal a tak som si povedal, že to nebudem siliť a ľahol som si s budíkom na 7:00. Ráno som pokračoval, vyčasilo sa, vietor ustal a začalo piecť, takže som slnečník vytiahol čo najvyššie a nasadil tajnú zbra�? do Poľného d�?a – slnečné okuliare! Čo sa týka spojení sklamaním boli u m�?a Nemci, minulý rok 8 a tohto roku len 7ks. Nuž a Poliaci všude všeho iba traja a štyria na 70ke. Keďže z týchto smerov nič neprichádzalo točil som hlavne na juh a západ odkiaľ to sypalo. Okolo obeda došiel na vizitu OM7OA s meracími prístrojmi. Meral rušenie, s ktorým sa stretávajú všetci na tejto kóte. Zhodli sme sa, že by bolo vhodné použiť na vstupe rádia vhodný prídavný filter. Záver bol doslova hektický. Na 2m som atakoval hranicu 60.000b. Chýbalo už asi 200-300b a tak som doslova žobral, aby sa niekto ozval. Ozvali sa mi OK2KGP, ale spolu s ich 87km bolo stále málo (59.888b). Dorazil to až OK1VM v posledných sekundách závodu. Ešte raz dodatočne díki Michale!!

 


Poľný de�? OM7KW

S výsledkom prevláda spokojnosť. Nič nespadlo, nič sa nepokazilo, nič neodišlo, všetko fungovalo ako má, až sa mi nechce veriť, že to bol VKV Poľný de�?.

Kuriozitou bola neplánovaná návšteva „celebrity“ fitnesky Zory Czoborovej, ktorej psík dobehol k nášmu a začal konštovať naše granule 🙂

Final result :

144MHz 234 QSO 60.326 km ODX: IQ3GA/6 JN72BE 832 km
432MHz 61 QSO 12.639 km ODX: DK5NJ J050TI 567 km

 

 


Poľný de�? OM7KW
Takto mi to chodilo na 2m
 


Poľný de�? OM7KW
Takto mi to chodilo na 70cm

Páni a dámy pretek teda konečne dopadol ako mal a tak je to výzvou do budúcna. Dopočutia v septembri pri IARU VHF.

73 Števo OM7KW

Poteší, ak sa o tento článok podelíte alebo ho oceníte:
error