Tak nejak má vypadať VKV poľný deň

Polny den 2010

A opäť je za nami VKV Poľný Deň, sviatok všetkých VKV rádioamatérov. Zvyklo bývať povinnosťou, aby aspoň na tento závod vybehli všetky kluby na kopce. Dnes je tomu už inak, ide len ten kto má chuť a čas.

 

Našťastie v našom kontestovom tíme OM6A máme chuti neúrekom a čas si dokážeme s predstihom v robote tiež vybaviť. Inak tomu nebolo ani tento rok. Počasie bolo vynikajúce. Na Martinské Hole som dorazil vo štvrtok na fajront a na vrcholovej kóte som našiel päticu-šesticu skalných. Len robota akosi ležala úhorom. Antény, stožiare, káble…všetko bolo porozkladané po lúke a čakalo na hlavy pomazané, aby určili, ktorýže stožiar pôjde pod ktorýže anténny systém. Tak sme si príjemný večer skrátili odhá�?aním múch a voľnou debatou pri rozťahovaní kotevných lán.

Neskôr dorazila aj jedna hlava pomazaná a podarilo sa nám niečo postaviť, ale tú väčšiu časť sme si nechali na piatok. Večer sa ukončil výdatnou kapustničkou, ktorá zapasovala ako vždy.

 


Polny den 2010

V piatok doobeda sme sa pustili do stavby antén. Tri smery 2m, dva smery 70cm a po jednom 23cm a 3cm.

2m doznal opäť novinky, keď sme prvýkrát použili 2 štvrčatá. Prvý systém 4x7el Yagi by OM1ATT a druhé štvorča 7x9el WiMo, ako tretí smer na východ boli pripravené dve 16el I0JXX, ale vzhľadom k použitiu rotátora tesne pod anténou to všetko na vrchole magirusu sa vztyčovala nakoniec anténa iba jedna.


Polny den 2010

70cm takisto doznal zmeny a to podstatnej. Prvýkrát sa podarilo rozbehať dva smery, do každého cca 600W. Prvý smer klasicky dvojča 2×38 M2 a druhý smer 2x23el DL6WU. Od tejto úpravy sme si veľa sľubovali, nakoľko výpočty ukazovali, že na 70cm nám akosi konkurencia zvykne uchádzať a nadmorská výška 1476m velí podriadiť všetko lepšiemu výsledku 70ky.
23cm zatiaľ žiadna zmena, parabola, 100W PA. Akurát predzosil�?ovač sa pred pretekom porúčal do večných lovíšť a tak v piatok večer nasledovala tajná misia do OK2 po new tranzistor.

 


Polny den 2010

V sobotu ráno som sa musel zúčastniť hokejbalového zápasu a tak som sa na kótu dostal pred 12h. Všetko už bolo hotové a stála už aj parabola na 3cm. Neskôr sa začal Poľný De�? Mládeže a dostal som úlohu robiť dozor nad mladými chalanmi. Dano OM6AMW vysielal najprv na klub ako OM3KHE, no po 2h ho už nik nevolal a tak zmenil call na svoju značku. Viedol si veľmi dobre a podľa predbežných výsledkov vyhral obe kategórie :-)) To zas bude rečí, že nič nenechal ostatným!!


Polny den 2010

Nebýva zvykom, že na začiatku závodu sme QRV na všetkých pásmach, čo máme, ALE tento rok sa nám to podarilo. Problémy sa nám tento rok počas PD vcelku vyhýbali, až na 3cm kde nám akosi odišiel príjem. Vysielač sme mali vcelku dobrý a signál lietal veľmi ďaleko. No my sme akosi nič dlhšie nepočuli.
O 2m sa staral veľmi dlho Noro OM6NM a po �?om Mišo OM6AZ…
70ku zase Honza OK5TT, ja a večer pípači OM4KW, OM6TU, OM6AR a ráno aj Milan OM1ATT…
Za 23kou dlho sedeli Jozef OM6AM, Rasťo OM6AA s Jankom OM6AW…
Sobotná šichta na 70cm mi končila okolo polnoci a zaľahol som okamžite do Oktávky na kóte.

Ráno som sa zobudil okolo 6h a striedal polospiaceho-polocekviaceho Milana. Šlo to ako v lete na saniach do kopca so zatiahnutou ručnou brzdou, asi tak by som to opísal. Keďže druhý de�? to chodí poslabšie striedali sme viackrát CW a SSB.

Neskôr som 70cm flek uvoľnil definitívne a presunul sa na posledné 2-3h na 2m, kde som striedal vyšťavených chlapov. Šlo to podobne ako na 70cm v strede pretekov. Rate okolo 20-30, ale šlo to. Pomocou chatu som pritiahol aj pár talianov, ale výsledok je o hodne horší než vlani. Nie však našou vinou, ale absenciou DL staníc, ktoré dali pred VKV prednosť futbalu a na kopce ani neliezli.


Polny den 2010
Pocit z maximálneho nasadenia sa nakoniec odzrkadlil aj vo výsledkoch:
2m – 689 QSO – 236.600 bodov
70cm – 257 QSO – 75.600 bodov
23cm – 99 QSO – 29.600 bodov
3cm – 13 QSO – 1.865 bodov

Polny den 2010
 

Mapka pokrytia 70cm signálom

Polny den 2010
 

Mapka pokrytia 23cm signálom

Podľa dodaných denníkov to „vyzerá“ tak, že by sme mali byť celkoví víťazi PD 2010. To by znamenalo historický úspech rádioklubu OM3KHE/OM6A. Som veľmi rád, že som mohol byť pri tom a aj mojim malinkým umením som mohol k tomu krásnemu míľniku dopomôcť.

Ku koncu je potrebné uviesť tých, ktorí sa za tými štyrmi písmenkami OM6A tento rok skrývali, bola to skutočne skvelá partia:
OK5TT, OM1ATT, OM3CDZ, ex OM3WMB, OM4KW, OM6AA, OM6AAW, OM6AL, OM6AM, OM6AR, OM6AW, OM6AWE, OM6AZ, OM6DJ, OM6NM, OM6SZ, OM6TU, OM7KW, SWL Jano a mladí operátori OM6AMW a Martin.


Polny den 2010
Dopočutia pri ďalších pretekoch.
Števo OM7KW