Upršaný Deň rekordov VHF alebo súboj na diaľku s OM8A

DR VHF 2010

Prázdniny sú za nami a prvý septembrový víkend sa niesol opäť vo VKV súťažení. Tentokrát iba 144MHz a opäť sa schyľoval súboj s našimi priateľmi od OM8A :-))

 

Zdravé jadro klubu sa zišlo ako tradične už v piatok a vyrazilo na kótu v predstihu. Ja tiež ako už tradične som za nimi dobehol v sobotu doobeda, i keď tentokrát visel nad mojou účasťou malý otáznik. Od stredy som ležal v posteli s kašľom a naordinovanými ATB. Nakoniec som sa v sobotu ráno zobudil vo forme a tak som nakoniec predsalen vyrazil.

Na kóte už čo-to, stále a bol som oboznámený so zámermi ako tento kontest vyhrať. Zámerom boli 4 smery : 4×7, 4×9, 1×16 a 1×16. Plány smelé, ale poďme pekne po poriadku. Minuloročné problémy s vetrom, keď nám polámalo cez noc antény sa našťastie neopakovali a tak stavba anténnej farmy prebehla úplne hladko, alebo obratko? Zapojenie pracoviska šlo tiež pomerne rýchlo. Malý problém a trošku časové stresy nám „vyrobila“ prepínačka smerov. V PD na tri smery fungovala a práve nový štvrtý nie a nie. Zbytočne sme sa aj modlili, prosili…muselo sme laborovať.Medzitým sme si dali ako vždy výborný gúľášik. Oprava prepínačky skončila tesne pred závodom. To už Norko vychodil na Martinkách chodník a v �?om ryhu, to od nervozity. Tesne pred závodom sme ešte trošku šachovali s notebookmi, databázou volačiek, nahrávaním celého závodu atď, ale o 16:00 už Norko OM6NR logoval prvé QSO HA7MB. Stihli sme to.Fúúú.

 


DR VHF 2010
 

Začal závod. Norko sekal jedno QSO za druhým. Žiadny enormný pile up žiaľ nenastal. Rate: za prvú hodinu 80QSO, druhá hoďka detto, ďalšie dve hoďky cca 60 a potom to zvoľna klesalo až na 10 v noci. Potom to zase stúplo. Štatisticky sme mali rate zhruba 30, to znamená, že každú druhú minútu sme mali spojenie – výborné.

Tentokrát bude asi zbytočné písať ako dobre, či horšie to chodilo na aké strany. Mali sme trošku smolu v tom, že na Veľkej Lúke v nadmorskej výšky 1476m sme mali klasicky celý závod mrholenie, niekedy dážď a viditeľnosť nepresiahla nejakých 20-30m.

 


DR VHF 2010
 

Na závod prišli aj moravskí kolegovia OK2ULQ a OK2IMH od OK2C a pretek na celom 2m pásme si nahrávali. My sme to využívali na monitoring OM8A :-))) Počas celého závodu sme sa s nimi preťahovali o každé spojenie, až v noci do rána si vytvorili mierny náskok asi 30QSO, ktorý sme sa snažili v nedeľu sťahovať dole.

Štvrtý smer očividne pomohol a vyťahovali sme DXových UT,YO,LX čo po iné závody veru nebolo. Keďže sme anténami nemuseli až tak veľmi rotovať máme aj pomerne dosť talianov, dokonca ešte viacej ako HA, 9A, S5!!! Nevídaná aktivita bola aj na severovýchod. Obvykle je táto oblasť vybavená jedným QSO. Teraz to bolo 5QSO z toho 2xEU. Teda nejaký extrémny bodový zisk tento smer neprináša, ale oplatí sa smerovať aj sem.

Tentokrát sme mali jasne stanovený čas, kto kedy bude vysielať a tak sme sa ho snažili dodržiavať. Takže celú noci sa pri stanici striedali čerství operátori. U m�?a sa vyskytol v noci veľký problém. O jednej som dorazil na spodnú chatku sa akosi vyspať. To sa však ale absolútne nedalo !!! Nebudem menovať (ale bola to OK5**) vyrábala také vysoké QRM, že sa to jednoducho nedalo. Prehadzoval som sa asi 2h. O 3:20 som si povedal dosť, ale riešenie nebolo. Ľudia chrápe úplne celé OM6áčko !!! Na budúci pretek spím v oktávii na kopci, síce v zime, ale SPÍM !!! :-)))

Svoju rannú šichtu som skoro nestihol!!! Cestou hore v hmle som na chodníku dva razy zablúdil. Nakoniec podľa lana lyžiarskeho vleku som predsalen celý mokrý dorazil na kótu. Viditeľnosť bola 5m !!! Ako som sa na kóte dopočul, nebol som jediný, ktorý zablúdil. Ranné šichty bývajú drina, veľa ľudí už nevolá. V kuse dávate výzvy a máte dojem, že úplne zbytočne. Tentokrát to bolo trochu iné. Rate sa stále držal okolo 25, takže vkuse bolo koho robiť. Potešili ma niektorí priatelia, ktorí ma za OM6A po hlase spoznali a zavolali. No to pravé „orechové“ bolo, keď prichádzali stanice ako F6HOK, LX/PA1TK/P, LZ1CM, LZ1MC, LZ1VPV no a talianov som už spomínal, tí hrali skutočne krásne. Naproti tomu Dl stanice opäť ništ moc. Iba 1xJO30,1xJN39 no proste bieda. ODXom sa stal na 2m už tradične IK1AZV/1. Ako to z Martiniek lietalo si pozrite v mapke pokrytia.

 


DR VHF 2010
 

Tentokrát bude možno zaujímavá desiatka najdlhších QSO:

 

1. IK1AZV/1 JN34QM 1005 km
2. IK7UXW JN80XP 942 km
3. PA2CHR JO32DB 940 km
4. LX/PA1TK/P JN39AX 923 km
5. IZ1ESM JN45FB 901 km
6. DM1CG/P JO30GU 896 km
7. LZ9X KN22XS 895 km
8. YO3DDZ/P KN33VX 892 km
9. YO5PLD/P KN33VX 892 km
10. LZ2KFF KN22WS 891 km

Teraz sa dostávame do štádia vyhodnotenia závodu a mojich obľúbených štatistík. Ach. OM8A nakoniec deklarujú 731QSO a 276.444b. Nám to nakoniec hodilo 709QSO a 273.198. Teda rozdiely sú naozaj minimálne. Strata 3246b znamená, že pri našom priemere 385,33km/QSO nám víťazstvo ušlo o 8,72 QSO – teda zaspali sme o 9 spojení. Pri 700 QSO je to taká malá odrobinka, že kľudne môžme vyhlásiť za víťazov obe stanice!!! Na definitívne konečné poradie dá však odpoveď len vyhodnocovací SW VKV súťaží a sám vyhodnocovateľ. Bude teda veľmi záležať na tom, kto mal aké dobré uši. Zase trošku štatistiky – pri PD sme mali na 2m chybovosť 3,1% a OM8A až 5,4%. Podobná chybovosť aj v tomto závode by automaticky znamenala naše víťazstvo, ale to už vážne veľmi predbieham udalosti.

Dopočutia o mesiac pri DR UHF/SHF, kde máme pre Vás pripravených pár noviniek, tešíme sa na spojenia.

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokTak nejak má vypadať VKV poľný deň
Ďalší článokCQ WW DX RTTY na dvoch frontoch