Upršaný poľný deň nakoniec so super výsledkom

PD2011

Na poľný deň bolo avizovaných veľa noviniek a samozrejme veľké plány a ešte vyššie ciele ako v roku 2010, keď sme Poľný deň celkovo vyhrali.

štvrtok

Na kopci sme sa začali stretať vo štvrtok, ale kvôli neutíchajúcemu dažďu sa zmontovali iba stožiare a skompletovali 4 antény Wimo na 2m. Podvečer pri svetle z centrály, keďže nešla elektrika sme vymýšľali taktiku na piatkovú stavbu. Večer skončil ako tradične výrobnou poradou a degustáciami všetkého možného. Zaujímavé boli najmä pohľady a názory Jirku OK1RI, ktorý nás prišiel na tento pretek posilniť. Dohodli sme sa čo budeme stavať najskôr a čo len ak to počasie dovolí…

piatok

Piatok vonku stále pršalo a stavať sa nedalo, ale museli sme. Za trvalého dažďa sme zmontovali dve sústavy 4x7el a 2x16el na 2m. To som totálka zmokol prvý krát.


PD2011

Potom sa počasie troštičku umúdrilo a poobede sme to všetko dali do vzduchu. Potom sa počasie zase pokazilo. Ďalej sme zmontovali tzv. ježka na 70cm, ktorý sa skladal z dvoch sústav 8x9el vzájomne posunutých o 100°. Pokúšali sme sa to do tmy aj zodvihnúť, ale keďže sa opäť rozfúkalo a rozpršalo nechali sme to radšej na sobotu. To som zmokol druhý krát a keďže som po štvrtku už nemal štvrté suché oblečenie, musel som nútene odísť z Martiniek do Zvolena domov. Tam som si dal horúcu sprchu, ktorá ma asi zachránila od istej choroby, nakoľko už po prvej noci som kašlal.

sobota

Sobotu som ešte pred odchodom zbehol na chalupu, kde som si vzal gumáky s oceľovým špicom a poriadne rukavice. Okolo 10h som sa už hlásil na kóte, kde sme pokračovali vztyčovaním 70kového ježka. Asi 2h pred pretekom sa počasie zreteľne umúdrilo a vykuklo konečne aj slniečko.

 


PD2011

Neskôr sa zmontovala parabola na 23cm, konečne uzrel premiéru aj dlho avizovaný nový 200W koncový stupe�? a úplne nakoniec už v čase začiatku preteku sa postavila parabola na 3cm.

 

Závod

Vo fáze príprav som bol začlenený s Honzom OK5TT a Romanom OM4KW do 70cm teamu, kde sa podozrivo nik neprihlásil. Ešte pred začiatkom závodu sa však ukázalo, že rotátor sever nám odmieta točiť nášho anténneho ježka. Závod sme teda začali s ježkom bez rotácie. Ďalším problémom bolo QRM z 2m. Prakticky sa nedalo vysielať. Následne na to, chalani rotátor spojazdnili, ale v tom vetre nedokázal otočiť ježka o celých 360°, bolo mu potrebné pomôcť rukou, no proste na porazenie. Rozhodli sme sa teda postaviť na magirus 1x38el M2 ako výpomoc. Po vztýčení sme však zistili, že aj druhý rotátor sever má s jednou dlhou anténou vo vetre veľké problémy. Otočiť ju o 180° trvalo asi 3 minúty a povedzme Ukrajinec volajúci od chrbta to za ten čas preladil preč. Škoda. 70ka bolo teda veľké trápenie a po šichte som utekal skontrolovať ostatné pracoviská.


PD2011

Na chvíľku ma posadili k 23cm, kde už ale okolo polnoci nikoho nového nebolo a tak som putoval na 2m, kde som sa pred pretekmi hlásil. Posadil som sa ako druhý operátor k chatu a pomáhal Jirkovi zdolávať OZ, EU, LY, LZ a podobne pekné DXy. Vydržal som tak do asi 4h a potom sa šiel pozrieť na 70cm, kde mi ochotne uvoľnili sanitku a všetci šli spať. Tak som začal dávať výzvy, ale všetko takmer zbytočne. Za hodinu asi 4QSO a trápenie s rotátormi dalo vo mne jasnú odpoveď – ARIVEDERCI 70cm. Došiel som naspäť na 2m a pol šiestej na zemi zaspal. Potom ma Norko vyslal spať dole na chatu a mal som poslať posily hore na kótu.


PD2011
Nedeľa

Okolo 12h ma niekto budí, že mám ísť opäť na 70cm. Keď som hore na kótu prišiel, sedela tam dvojica telegrafistov a mali celkom chuť vysielať, tak som opäť zablúdil na 2m do V3Sky. Jirka už ťahal na 700QSO. Opäť som si sadol k chatu a výsledkom bolo pár pekných Nemcov a Talianov. Potom sme zobudili Norka a pokračoval on. No po obede je to už u nás veľké trápenie a tak som sa na poslednú hodinku konečne k mikrofónu dostal aj ja.


PD2011

Lenže problém bol urobiť akékoľvek QSO. Na dvojčati nám zvrtlo spodnú anténu o 30° a celá sústava sa stala nepoužiteľnou a na jednom štvorčati sa permanentne ozývalo 5/9 šum (asi statika). Takže zostalo južné štvorča a severné štvorča, ktoré som pretočil na západ. No utrpenie, ešte že bol koniec závodu. Výsledok však bol aj s týmito problémami vynikajúci. Atakovali sme hranicu 300.000b.

Pretek skončil a stále silno fúkalo a nepríjemné pršalo, zhora, zboku aj zdola !!! Nakoniec sme sa dohodli, že antény musia zostať na kóte a dole pôjdu niekedy v utorok. Zrámovali sme iba ostatné veci a pobrali sa domov, na čom chalanov z kóty vyprevadil blesk. Čo sa ja pamätám odchádzali sme z kóty bez antén prvý raz. Niekto ftipne poznamenal, že možno vydržia až do septembrového DR VHF.

PD2011

Hodnotenie

2m – výsledok rekordný, nebyť nedeľného zlého počasia a rušákov (OL7Q) padol by určite aj All time OM rekord
70cm – sme sklamaní, problémy s rotátormi zabránili urobiť lepší výsledok, ale aj tak si myslím, že ježko 2x8x9el OM1ATT antén bol krokom späť v našom ponímaní 70ky. Pri tom všetkom je 196QSO zázrakom, jednoznačne nám chýbali diaľky ! 1xI a 13xDL je ozaj bieda. V roku 2010 nám 70ka vyhrala PD, tento krát je tomu naopak.
23cm – podľa slov 23károv sa nový PA osvedčil a v DR UHF/SHF si vytýčili métu 130QSO, tak sa v októbri necháme prekvapiť. Spokojnosť.
3cm – žiadne RS sa nekonali, takže hodnotiť je ťažké, stanice dookola nás v logu máme, ale výsledok nie je ničím prevratný, mohlo sa viac zabojovať!!! Štandard.

Výsledky a mapky

144MHz – 780QSO – 291.340km – ODX : I1AXE 1006km
432MHz – 196QSO – 48.877km – ODX : LZ7J 869km
1,3GHz – 91QSO – 27.377km – ODX : IQ1KW 1009km
10GHz – 25QSO – 4.577km – ODX : OK2A 455km

PD2011
144MHz

PD2011
432MHz

PD2011
1,3GHz

PD2011
10GHz

P.S.:

Celý team OM6A ďakuje úplne všetkým, ktorý sa snami spojili, skúšali spojiť, alebo len tak ticho držali palce. Počasie, ktoré panovalo na Martinkách prvý júlový víkend, býva tak raz za 20 rokov a už len konštatovanie, že sme to zvládli, nikomu sa nič nestalo, zariadenie vydržalo je pre náš team morálnou výhrou. Kašľať na body.

Už teraz sa však splietajú plány na septembrový DR VHF kontest a čo si pre Vás pripravujeme ani nechcite vedieť a už vonkoncom vidieť. Ak predsalen, prídite sa do lokátoru JN99JC pozrieť, alebo si to rovno príďte vyskúšať aj vyniesť, vybaliť, postaviť, odvysielať a potom pobaliť.

S konštatovaním, že aj tak sme všetci rádioamatéri blázni sa s Vami pre dnešok lúčim a už sa teším ako sa s nohami v teplom mori niekde v KN32xy budem pri spomienkach na Poľný de�? 2011 len tíško usmievať…

Dopočutia priatelia, 73
Števo OM7KW / OM6A