VKV poľný deň 2018 na Smrekovici

PD_VKV_2018

VKV poľný deň som dlho špekuloval, že čo a ako a odkiaľ ho pôjdem. Ponúk som mal tentokrát viac než dosť hehe. Nakoniec zvíťazila tímová akcia a pridali sme sa k Liptákom OM3KIJ.

VKV poľný deň som dlho špekuloval, že čo a ako a odkiaľ ho pôjdem. Ponúk som mal tentokrát viac než dosť hehe. Nakoniec zvíťazila tímová akcia a pridali sme sa k Liptákom OM3KIJ. Ich pôvodné QTH sme zamietli a týždeň pred pretekom som bol obzrieť QTH na Vojenskej ozdravovni na Smrekovici vo Veľkej Fatre. Všetko vypadalo výborne a tak sa začalo vybavovanie vstupky. Vďaka kontaktom sa vstupka podarila vybaviť a dokonca sme dostali aj strechu nad hlavou a aj elektrinu. Tým pádom pol káry mohlo ostať doma :-).


PD_VKV_2018

Zraz bol v sobotu ráno na odbočke Podsuchá. Liptovská „karavána“ mierne meškala, ale po pár minútach sme už všetci za sebou smerovali do vrchov Veľkej Fatry.

Po príchode na vrchol sme sa dali do práce, aby boli antény čo najskôr postavené. Jedna partia stavala dvojča na 2m a druhá dvojča na 70cm.


PD_VKV_2018
Všetko šlo ľahko a antény boli raz dva tri vo vzduchu.

PD_VKV_2018
70cm si vyžiadal menšiu úpravu, ale po úprave bolo už všetko tip top.

PD_VKV_2018

Pracovisko pre 70cm sme sa rozhodli postaviť, čo najďalej od 2m nakoľko nám stále chýbal príslušný filter. Stožiar sme mali tesne vedľa dreveného zrubu, kde sme rozložili gastro stánok.


PD_VKV_2018

Hneď ako boli antény vo vzduchu a ladili sa partia kuchárov dala do prípravy guľášu. Inak toto by podľa mňa mohlo byť zakotvené aj v propozíciách závodu.


PD_VKV_2018

O guľáš sa staral hlavne Ivan a Cyro, ale varechou „krútili“ takmer všetci. Keďže práca šal kuchárov od ruky aj guľáš bol raz dva hotový a celý team sa stretol v „gastro“ stánku. Následne niekto sadil k 70cm, pripojil antény a začal krútiť gombíkom a zistili sme, že naši najbližší konkurenti na Martinkách OM3KHE už hlásia výzva závod. Po planom poplachu sme dedukovali, že je to výzva do Poľného Dňa Mládeže a keďže Marcel mal so sebou syna, začal som ho ako poisťovací agent prehovárať, či by si nechcel urobiť nejaké to spojenie.


PD_VKV_2018

Najprv sa trošku hanbil, ale ako skúsený agent som ho nakoniec ukecal. Netrvalo teda dlho a 11-ročný Tomáško sa tíško radoval zo svojho prvého spojenia v živote s OM3KHE na 70cm. Neskôr pridal ďalších pár a keďže sme všetko zapisovali, pošleme aj denník a „možno“ bude mať junior aj nejaký diplom.


PD_VKV_2018

Úderom 16h hodiny začal samotný závod. Igor OM6CI sa chopil mikrofónu a rozbiehal pásmo 2m, ktoré bolo umiestnené v jednej z miestností opustenej koliby.


PD_VKV_2018

Zatiaľ čo čo 2m sme plánovali ísť non stop, 70cm sme plánovali ísť iba cez deň a tak sme pracovisko rozložili pod slnečníkom rovno pod anténami. Na 70cm sme používali 2x16el DK7ZB a za cieľ sme si dali 40 QSO. Na fotke sedí v červenej mikine David AB3Y.


PD_VKV_2018

Závod pokračoval a pri mikrofónoch a slúchadlách sa vystriedali takmer všetci. Ako denník sme používali Atalantu locator od OK1DUO, ale zrejme to bolo posledný raz, lebo večer sa nám stala nehoda. Nevedno ako nastala situácia, kedy sme stratili najmenej 20 spojení. Špekulovali sme vyše hodiny ako ďalej, skúšali sme log prehodiť do Wintestu, ale nepodarilo sa a tak sme starý log odzálohovali. Založili nový a pokračovali tam, kde skončili.


PD_VKV_2018

Večer sme preniesli aj 70cm dnu do „spacej miestnosti“ a pokračovali paralelne na oboch pásmach. V krbe pekne horelo a tak sme nemrzli. Ja a Cyro sme si ustali na posteliach v dodávke a urobili v noci pár spojení aj na občianskom pásme, najdlhšie bolo na Praděd, najvyšší vrchol Moravy.

Ráno sme pokračovali až dorazila návšteva z druhej strany republiky – Honza Sulejovice. Podebatovali sme spolu čo to má v pláne. Honza pokračoval na Skalnú Alpu a mňa už durili, aby som si opäť sadol k 2m.


PD_VKV_2018

Stále panovalo krásne teplé letné počasie bez akýchkoľvek kvapiek. Partia opäť vonku rozložila 70cm, 2m pokračoval zvnútra a Cyro to skúšal na CB ako Exp. MAFIA s vertikálnou HB9CV anténou.


PD_VKV_2018

Pomaly prichádzal nedeľný obed, dojedli sme zvyšku guľášu. Na 70cm sme už mali cez 50 spojení, teda vonku vládla spokojnosť.


PD_VKV_2018

Horšie to už bolo dnuká, viaceré stanice, ktoré sme volali, nám dávali QSO B4, vraj už spojenie máme…to bolo tých 20 stratených, čo už. Na telegrafe sa totiž veľmi ťažko vysvetľuje, že potrebujeme QSO zopakovať :-).


PD_VKV_2018

Ku koncu závodu, keď sme atakovali 230 spojení a nešlo to už ani na CW, tak som si k tomu sadol a dával výzvy do smerov, kde sme toho zatiaľ veľa nemali (YU, YO, UR). Paralelne s výzvami som začal volať všetkých z týchto smerov aj na čete ON4KST. Čuduj sa svete zrazu to išlo, volali Srbi, dokonca zavolalo aj pár Rumunov, ktorí na čete ani neboli. Výborným záverom sme sa nakoniec dostali na métu 250 QSO až nadišiel koniec závodu.


PD_VKV_2018

70cm už bolo pobalené skôr a balenie 2m šlo tiež pomerne rýchlo, ešte rýchlejšie ako stavanie. Ani sme sa nenazdali a už bolo všetko pobalené v káre a konvoj bol pripravený na cestu domov.

Záver:

2m – v pláne sme mali 300 QSO. Urobili sme 250 a 66.000, priemer 264km/QSO, čiže nie sme spokojní. Keďže ale nechodíme vyššie pásma, v Poľnom Dni sme veľmi nejaký výsledok ani neplánovali urobiť. Viacmennej sme šli túto lokalitu otestovať s výhľadom na Zimné závody. Od začiatku sme robili dostatok spojení, ale všetko iba krátke, väčšinou OK2. Z Čierťaže robíme obvykle menej spojení, ale priemer máme skoro o stovku väčší! Kto niekedy na Smrekovici bol a pozná to tam, vie, že smery Juh a Sever sú mierne tienené a práve z týchto smerov protistanice dosť citeľne chýbali.


PD_VKV_2018

Žiadne LZ, pár UR a YO, len 6xI a 9A, len 8xYT. Ostatné bolo v štandarde presne rovnako 17xDL ako v druhom subregu z Čerťaže, o niekoľko viac Slovákov 63xOM a v logu štandardne najviac čechov. Minule 54 teraz dokonca 91. No a skoro by som bol zabudol jeden Švajčiar, ktorý bol nakoniec aj ODX – HB9KAB 871km. Stále máme čo zlepšovať.

70cm – plán urobiť 40 QSO sme prekročili už v sobotu večer a tak každým novým spojením sme skóre už len a len vylepšovali. Absenciou internetu pri ohnisku sme nemohli využívať čet, ale pár spojení sme predsa len nejakým spôsobom vyčetovali resp. dohodili z 2m. Vzhľadom na možnosti vyslovujeme spokojnosť. Stále sú však námety na zlepšenia a ak sa podaria budeme aj na 70cm nabudúce ešte lepší. Celkovo teda 55 QSO, 12.513b, priemer 227km/qso a ODX DA0FF – 686km.


PD_VKV_2018

Celá partia bola výborná, rovnako ako guláš, ktorý sa tentokrát zjedol tak rýchlo, že niektorým nedeľná porcia ani nevydala :-). Počasie na jedničku s hviezdičkou. Prostredie v rámci možností sme boli spokojní, nepotrebujeme interkontinentál hotel.

Poviem to takto, určite sme na Smrekovici neboli posledný raz.

Všetkým ďakujeme za spojenia a tešíme sa na budúce, s pozdravom OM4C.

OM4C team tvorili: David AB3Y, Rado OM0AMR, Marcel OM0ATE so synom Tomáškom, Igor OM6CI, Ivan OM6IB, Miloš OM6MH, Peter OM6PR, Jaro OM6RF, Števo OM7KW a SWL Cyro ZV.

73
Števo OM7KW/OM4C

 

Predchádzajúci článok2.subregionál 2018 alebo zabudnuté mäso na guľáš
Ďalší článokHoci v lejakoch, ale máme prvých „sto tisíc“ bodov