Slovo dalo slovo a pozval som mojich liptovských kolegov na VKV poľný deň ku nám na „dolniaky“…
Po víťazstve v 2.subregu v kategórii lowe power som komunikoval s Igorom OM6CI ohľadne výsledkov a tak a navrhol som nech predloží svojim kolegom alternatívu, že by prišli na Poľný Deň skúsiť moju kótu Čerťaž. Tak sa aj stalo a keďže ostatní členovia súhlasili, začali sa doťahovať detaily. Všetko sme teda mailovo a telefonicky naplánovali a v sobotu okolo deviatej sme vyrazili na cestu – smer Čerťaž.

Mysleli sme, že všetko narveme do jedného auta ako minule, ale keďže Cyro kúpil nový kotlík na guľáš aj s kotlinou a chcel to vyskúšať, museli sme ísť nakoniec dvoma vozmi.

Po príchode na kótu, kde panovalo horúce letné počasie, sme sa okamžite dali do príprav. Ja skladaním 2m antén a ostatní so skladaním stanu. Netrvalo dlho a všetko stálo ako má a mohli sme začať premýšľať, čo a ako ďalej.

Nakoniec sme teda k „liptovskej“ 12el F9FT na 70cm pridali ešte jednu „bystrickú“ 23el DK7ZB. Ako sa hovorí, prvkov nie je nikdy dosť … alebo viac hláv viac kapusty … teraz neviem, čo sa hodí viac.

Cvične sme urobili po pár spojeniach na oboch pásmach v Poľnom Dni mládeže a spokojní, že všetko funguje ako má, sme sa mohli pustiť do prípravy guľášu, ktorú menežoval Cyro.

Poľný deň sme tentokrát poňali naozaj doslovne a okrem vysielacieho QTH sme do poľných podmienok umiestnili aj
QTH pre varenie guľášu. Zvolili sme najbližší kraj kukuričného poľa. Predsalen bolo horúco a nechceli sme, aby prípadná iskierka zapálila suchú lúku. Ani vody tam nebolo, veľmo blbo by sa hasilo…A keďže na kóte nie je ani žiadne drevo pripravili sme sa aj na tento hendikep.

Varenie išlo výborne a pokrm bol raz dva hotový, medzitým sa rozbehol aj samotný závod. Pri oboch pracoviskách začala tá pravá kontestová atmosféra. Ostatní debatili v „poľnej kuchyni“.

Hlavný šéfkuchár Cyro

2m setup: IC-746, 100W a 2x8el DK7ZB točená ručne

70cm setup: FT-991, 50W a 23el DK7ZB, 12el F9FT točené ručne

Počas závodu sme nezaznamenali nejaký vážny problém. Všetko fungovalo ako má. Mňa osobne však pobavil jeden spolukontestujúci Big Gun „kolega“. Informoval som ho, že vysiela 5/9+++ nielen na 144.227 ale 5/9 aj na 144.127 a 144.327. Na to som dostal odpoveď, ktorá ma naozaj pobavila:„To vieš dookola mňa sú tu samé búrky“. Keď som pokračoval otázkou, že čo to má s tým spoločné?, pokračoval,že :„On má zariadenie riadne zmerané a všetko pri meraniach bolo všetko OK“. Slušne som mu moju informáciu ešte raz zopakoval a rozlúčil sa s ním, nech s mojou informáciou naloží ako uzná za vhodné. Zaujímavé bolo, že v nedeľu už s jeho signálom bolo všetko OK :-).

Inak pohoda, trochu zo začiatku vadili HA6W a nedali sa robiť Rumuni a Bulhari, ale k večeru tiež už bolo všetko OK. O polnoci sme mali 130QSO a na radu sa dostali CW operátori. Pohľad na oblohu bol dosť zaujímavý. Všade dookola nás boli vidieť výboje medzi mrakmi, ale na pásme to nijako počuť nebolo. Okolo druhej v noci sa však prihnala búrka, ktorá vyhnala z pelechu pod holým nebom nielen mňa ale aj naše koaxy z transívrov !!! Takmer 2 či 3h sme nevysielali…no čo už počasie si človek nevyberá.
Nedeľné počasie sa zvrtlo ale že úplne. Bol dosť silný vietor, bolo citeľne chladnejšie, ale to bolo nakoniec možno aj dobre. Zbytok závodu opäť prebehol bez strát s klasicky voľnejším nedeľným tempom. Balenie aj s mini dáždikom šlo rýchlo a 17:10 sme už kótu opúšťali.

Cieľ na 2m urobiť 200 QSO sa podaril. Celkovo 223 QSO a 67.000 je dobrý výsledok. Sklamaním bola nočná CW prevádzka, kde kvôli búrke bolo veľmi málo staníc. Celkovo búrky v OK a DL spôsobili, že týchto staníc je kus menej ako sme čakali. Oproti tomu traja Bulhari, 10 Rumunov a 11 Taliánov bolo výborných. Ostatné smery klasika. Celkovo tak bolo v logu 60xOK, 48xOM, 20xHA, 14xYU, 12xDL, 11x9A, 11xI, 11xS5, 10xSP, 10xYO, 8xOE, 3xLZ, 3xUR, 1xE7. Priemer 303km/QSO. ODX IQ4AX (773km).

Cieľ urobiť 50 QSO sa nám skoro skoro podaril. 46 QSO a cca 11.000 je tiež dobrý výsledok. Citeľne nám tu však chýbali dvaja operátori, ktorí nemohli nakoniec prísť zo zdravotných príčin. Celkovo tak bolo v logu 13xOM, 8xOK, 8xHA, 4xS5, 3x9A, 3xYU, 2xYO, 1xDL a 1x SP. Priemer 235km/QSO. ODX DL0GTH (659km).
Celkovo si však všetci pochvaľovali a tak môžeme vyhlásiť Poľný Deň 2016 za úspešný.
Ďakujeme všetkým, ktorí nás zavolali alebo to čo i len skúšali.
OM4C team tentokrát tvorili: OM6CI, OM6IB, OM6PR, OM7KW, SWL Robo a SWL Cyro.
73 Števo OM7KW / OM4C