Výborné podmienky na 80m

5E50SA

Počas posledných týždňov som sa zameral na pásmo 80m. Po večeroch som počúval a do logu pribudlo niekoľko zaujímavých staníc.

 

V týchto zimných a snehom zaviatych časoch som sa rozhodol akosi viac popočúvať po večeroch DXový segmet 80m pásma. Ako vždy som ale najprv zapol TV, po �?om notebook a pripojil cluster. Popri sledovaní TV som vždy jedným očkom sledoval, či sa na monitore neobjaví niečo červeným písmom, nakoľko to by znamenalo nejakú new one a to by ma mimoriadne zaujímalo.

28.1. okolo 23:30 som započul 3A2MG no po pár spojeniach to Jean Charles vypol. Ďalej som si poznačil signály od KE9L, KP4S, VE2RP, VE9MY a N1GC, ale žiaľ do logu nepribudlo nič.

Ďalší večer sa v clustri mihol Jesper OX3KQ, ale na jeho QRG som počul iba volajúcich.

V sobotu 30.1. sa z ničoho nič sa objavil na pásme Jean Claude 3A2ND. Ako na každú podobnú stanicu, bol aj na neho slušný pile-up, ale po čase sa mi predsa len podarilo preraziť. 125.NEW ONE v podobe Monackého kniežatstva bola v denníku.

V pondelok 1.2. som započul 4S7NE. Na Nelsona bol pomerne slušný nátresk. Bol síce u m�?a slabučký ako čajík (37), ale na QSO by to možno vydalo. Problém bol ale približne 5000km juhovýchodne. Nelson mal zrejme silné QRM, nakoľko z veľkého množstva volajúcich najmä EU staníc nepočul takmer nič. Len sem tam prešla nejaká Big Gun. Po čase sa mi jeho signál úplne stratil. Tak som spravil spojenie aspo�? s Viktorom UN7AD. Minule som ho robil na 40ke, teraz ho už mám aj na 80ke.

V stredu po hokejovom tréningu som opäť zapol TRX a započul 5E50SA, nikto ich nevolal tak som si QSO spravil bez akejkoľvek námahy.


5E50SA
V piatok som si liečil boľavé hrdlo. Večer som si najprv urobil EK6TA a po �?om aj SV5AZP.
EK6TA

Potom som začal ladiť po DX segmente. Započul som JA5AQC a jeho kolečko. Paráda, prvý japonec, čo som doma vôbec počul!!! V zápätí ho niekto zaspotoval a bolo po nádejách na krásne QSO. Big Guns ma zase prevalcovali.

Keď sa to po čase ukľudnilo, ozvala sa so CQ DX akási podivne silná stanica za 59 ohlasujúca sa ako 7J4AAL. Mal taký divný smiešny akoby umelý japonský prízvuk. Vtedy by som dal kľúče od bytu, že si zase niekto z EU robil srandu, preto som ho ani ja a ani nik iný nevolal. Asi po 10s ticha ho zavolal akýsi nemec, že s ním mal spojenie pred 20 rokmi a urobili QSO. Po skončení to opäť rozbalilo známych 49 známych po DXoch túžiacych staníc. Tak som sa pridal – ako päťdesiaty.

 


7J4AAL

Po chvíľke dal 7J4AAL mikrofón aj kolegovi cez more HL3IUA. Bol u m�?a rovnako 59. Parádne podmienky. Dnes teda spať tak rýchlo nepôjdem…Volal som ich 10x, 20x, 30,40,50x a stále nič. Ako som sa nedostával na rad, strácal som nádej. Karči (nový OM7AKM) a Martin OM4AAS ma ale cez skype povzbuddzovali. Nevzdávaj to, poď, ideš, spravíš hooooo.
Už keď som bol v koncoch ma pobral a obratom mi dal 59. Fantázia, tiež som mu do Japonska poslal poctivých 59 a kórejskému kolegovi takisto 59. Rovnako aj Duk Choi mi dal 59. Poďakoval som a rýchlo pustil ďalších. Síce ani jedno spojenie nebol new one, ale to mi vôbec nevadilo. Ďalej som počul aj WU2X, ale nespravil som ho.

 


HL3IUA
V sobotu 6.2. sa nemihlo takmer nič zaujímavé, všetci šli „Caspic Cup“, tak som si urobil akurát EY/RA0VR. V nedeľu podobne, do logu pribudol Henri LX1HD.

V pondelok 8.2. sa na 80ke opäť objavil Jesper OX3KQ. Tentokrát som ho počul veľmi zreteľne 58-59. Na dlhšie dovolávanie s Low Power som si už akosi zvykol. Bral však S5, SP a to bolo prísľubom možného spojenia. Keď zobral aj OM5DX veril som, že s prázdnou kapsou neodídem ani ja a tak sa aj stalo. Zavolal som v čase, keď nevolal nik a Jesper mi dal 57. Super, tak sa mi to páči…NEW ONE #126!!. Okolo jednej v noci som ešte volal na W1QS, ale i keď tu bol 58 QSO sa nepodarilo…


OX3KQ
Krásny vzrušujúci týžde�? za nami…dopočutia pri CQ WW WPX RTTY cez víkend.

Števo OM7KW