Vydarený CQ WPX RTTY 2016

WPX RTTY 2016 RESULT

CQ WPX RTTY prebehol bez väčších problémov. Zároveň som testoval jednu novinku, ktorá dáva aký taký prísľub vylepšenia do budúcnosti…

 

Tentokrát som nerobil veľké úpravy na anténach. Kombinácia s akou som šiel WAE RTTY 2015 sa mi pozdávala. Jediné, čo som urobil bolo, že som aj veľkú 40m Yagi aj tribander dal do jedného azimutu a ešte som skrátil 80m véčko, aby ladilo na 3,600 MHz.

Anténna sústava na CQ WPX RTTY teda vyzerala nasledovne:
– 80m : Inv.V (RTTY)
– 40/20m : 2el yagi
– 20/15/10m : 3el tribander

Pri analýzach a debatách o RTTY kontestingu s Vilom OM0AAO sme preberali rôzne inovácie a rôzne vylepšenia, ale väčšina z nich narážala buď na problémy s miestom pre nové antény alebo na nedostatok koaxiálnych káblov. Zaujala ma však myšlienka kontestovať systémom SO2R – jeden operátor dva rádiá s jedným výstupným signálom v jednom čase. Toto zrealizovať nie je až tak veľmi zložité a v tomto som videl prínos.

Ide vlastne o to vyplniť efektívne čas, kedy ho dovolávaním na nejakú veľmi žiadanú stanicu strácam. Na vysvetlenie. Idem Low Power povedzme 100W a na 10m sa objaví násobič. Volám, volám ale stále berie niekoho iného, do logu mi nič nepribúda a prakticky mi stojí čas. Keby som ale v čase, keď on robí silnejšie stanice, ja išiel na výzvu povedzme na 40m, aj so 100W ma bude stále niekto volať. Do logu budú pribúdať spojenia a čas mi stáť nebude. Akurát treba v N1MM zaškrtnúť, aby vysielanie prvého rádia zablokovalo prípadne zavysielanie druhého. So spojazdnením SO2R mi pomohol Julo OM7AA (vyrobením interfejsu k druhému rádio IC-746) a Laco OM7RC, ktorý mi zapožičal druhý PC+switch a všetko sme spolu pred kontestom zapojili a otestovali. Ešte raz vďaka priatelia…


WPX RTTY 2016 RESULT

Takto som narýchlo vymyslel SO2R pracovisko. Dva rádiá, dva pécka, dva monitory, dve klávesnice, dve myši, jeden človek, všetko zosieťované cez switch, internet via Wifi cez Orange mobil. Nič iné už totiž na Michalkovej nechytám.


WPX RTTY 2016 RESULT RUN1 : Yaesu FT-1000MP + rotátor G460C

WPX RTTY 2016 RESULT RUN2 : Icom IC-746

Všetko bolo v piatok večer nachystané a tak som naládoval do plna pec, aby som nepomrzol a ľahol si s budíkom na 0:50 tak, aby som stihol začiatok kontestu. Od začiatku všetko fungovalo výborne. 80m sypala, násobič za násobičom, sem tam dlub nejaké spojenie na Icom pracovisku na 40m. Okolo 3h som mal prvú naplánovanú pauzu a pokračoval som ďalej o šiestej ráno. Pokračoval som na 40m, ktorý je pre WPX kontest zrejme kľúčovým pásmom. Okolo deviatej prvé spojenia na 20m, ale iba pár a vraciam sa na 40ku a striedavo som z nej odbiehal na 15 a 20m. Pokiaľ na 80 a 40m som šiel viac-menej len na výzvu na 20m a neskôr na 15m som čisto iba vyhľadával. Na 10m síce stanice boli, ale dovolávanie úspešné nebolo a strácal som ním iba čas. Na druhom rádiu Icom som ladil 40/20m, ale zistil som, že pokiaľ idem výzvu vypadáva mi totálne príjem na Yaesu a tak som ďalej pokračoval výlučne na hlavnom rádiu FT-100MP. Ani mi ten výpadok však nechýbal. V sobotu som sa na úkor 20ky venoval takmer výlučne 15ke. Keď začala ísť Severná Amerika mal som očakávanú žatvu násobičov. Skoro až do 18h. Vtedy 15ka zdochla a zakrátko po nej aj 20ka, akosi priskoro ale čo už. Respektíve nezdochla ale už som skoro všetky stanice mal a klesal mi zbytočne rate, tak som preladil na 40m a šiel na výzvu. To už bolo o inom. Rate stále okolo stovečky a sem tam dlub druhým rádiom niečo na 80ke. Tam to bolo ale na husto a tak sa veľa spojení na druhom rádiu nekonalo. Zostatok času som strávil už výlučne za jedným rádiom. Sobotnú noc som končil niekedy po 1:30 výbornou šnúrou Američanov na 40m, všetko 6-bodové spojenia a viac-menej násobiče spôsobovali, že skóre utešene narastalo. Posledné nočné spojenie má poradové číslo 702! To je zhruba o 100 viac ako pred rokom. Pritom na 10m sú iba dva spojenia. Opäť dávam najhrubšie drevá do pece. Na termoprádlo a rolák si dávam vetrovku a čiapku, na to paplón a idem spokojný spať.

Nedeľu som začínal už o 6:48. Sklz na 20m preferovaním 15ky som sa snažil dobiehať a keďže je to druhý deň dovolávanie bolo rýchle a spojenia na 20m pekne pribúdali. Konečne sa podarili aj prví Japonci na 15ke, po ktorých sa v sobotu akoby zľahla zem, skrátka nebolo ich.

Najlepšie obdobie na výzvu býva ráno na 40m. Presne tak tomu bolo aj teraz. Od deviatej do desiatej to hodilo okolo 50 spojení. Po 10h som 40ku nadobro opustil a skúsil smerovať na východ. Konečne sa darili aj násobiče, ktoré v sobotu jednoducho nešli urobiť, najmä z ázijskej časti Ruska. Od 10:30 som skúsil ísť na výzvu aj na 20m so zámerom dohnať stratu skoro 100 spojení oproti 15m! Darilo sa, všetko to boli síce len EU spojenia, ale ako sa hovorí nebuďme nenažraní…ide Európa, tak budeme robiť Európu. Zámerne som kašľal na 10m, kde som sa nevedel nikoho dovolať. 20ka však sypala veľmi dobre.

Ešte pred obedom som prekonal aktuálne platný Slovenský rekord, ale z praxe viem, že tešiť sa ešte netreba, je potrebné si nadrobiť rezervu a to dostatočnú. Presne na obed sa konečne pre mňa otvoril aj 10m tak, že ma aspoň niekto bral a som pridal 9 spojení aj tam, ale to je pre tento kontest všetko. Celkovo na 10m len 12QSO. Pokračoval som stále na 20m, kde bolo stále dosť staníc a dovolávalo sa fájn. Po 13 hodine prekonávam pomyselnú hranicu, kedy som si už istý, že aj po odrátaní chybovosti prekonám Slovenský rekord, čo je aktuálne 1.431.565 bodov. Všetko ďalšie je už len čerešnička na torte a užívam si pocit z dobre vykonanej práce. 30hodinovú prevádzku som mal naplánovanú do 15h a tak som to nakoniec aj dodržal. Kontest končím na 40m, čo je nekonečná baňa európskych násobičov, čo sa potvrdzuje aj tým, že posledné dva spojenia v logu sú násobiče LA7JO a 5P9X. Pre mňa dobojované 972 QSO a 1,623 milióna bodov.

WPX RTTY 2016 RESULT

Vynikajúca 80ka, ešte lepšia 40ka, 20ka málinko slabšia, ale pomerne slušná 15ka. Jedine pásmo, ktoré nešlo bola 10ka, to nemá ani zmysel komentovať pri SFI 111. Čo je však pri WPX paradoxom, ukazuje sa, že čím horšie podmienky na vrchných pásmach, tým mám lepší celkový výsledok. Z tohto pohľadu je tok 111 ešte príliš vysoký. Pripravme sa na niekoľko rokov po sebe, že počas pretekov možno ani nepresiahne „stofku“ to budú WPX kontestíky. DX expedície si asi neužijeme, ale WPX to bude deň „D“!

WPX RTTY 2016

Pokiaľ bude v denníku štandardná chybovosť mal by to byť Nový Slovenský rekord, ale ako hovorí moje životné motto, ktoré ma naučila vojenčina: „Isté je len to, čo sa stalo“. Počkáme si na oficiálne vyhodnotenie.

Komentár končím s konštatovaním, že cieľ preteku, bol splnený. Nič sa nepokazilo, všetko funguje ako má, čo je veľkým prísľubom do budúcich kontestov.

V poslednom rade by som rád poďakoval všetkým, čo ma zavolali, ideálne by bolo, keby ma aj zaspotovali, ale čo už, aj tak ďakujem…

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokWAE RTTY 2015 story
Ďalší článok1.subreg 2016 story