Vydarený VKV Poľný deň s OM6A

PD2009

VKV poľný deň strávil ako súčasť špičkového slovenského kontestového tímu OM6A a keďže sa nám podarilo konečne obsadiť Martinské Hole 1476m, mohli sme prvý krát v roku konkurovať tím najlepším.

 

Chlapi ma už v máji na 2.subregu strašili, že na Poľný de�? si vybav dovolenku stavať budeme už od štvrtku. To iste, pousmial som sa vtedy. Ach ako som sa mýlil. Dovolenka síce najprv nemala byť, ale nakoniec predsa len bola a vo štvrtok po práci som si to namieril rovno na Martinské Hole. Okolo 18h som si už ako s prvým podával ruku s Jožkom OM6AM. Ostatní sa potešili, nakoľko som im vraj po daždi a krúpoch priniesol pekné slnečné počasie, ktorý nám vydržalo prakticky celý víkend.

 

Vo štvrtok sme postavili dvojča 2×16 na 2m a ani sme sa nenazdali a bol večer, nasledoval koštung kapustnice…Pri jej konzumácii sa síce určilo, čo a hlavne ako sa bude postupovať v piatok, ale nakoniec sa aj tak robilo všetko sa pochodu a stihlo sa. Skoro 8h nám trvalo zloženie a inštalácia nového pevného smeru 8x3el, nakoľko sa vraj sťažovali, že sme v DL slabo počuť. Zostatok d�?a sme venovali stavbe 4x7el otočného smeru. V obidvoch systémoch nám jedna anténa ako sa hovorí nem-fungovla a tak sa stavy predlžovali a predlžovali…Z kóty sme odchádzali okolo 21h.

 


PD2009
 

Nasledovala porada, na ktorej ma akože privítali v klube, odovzdali sa pamätné diplomy chlapom, čo sa zaslúžili o výbavu klubovej V3Sky a začala sa preberať taktika do samotného preteku. Či vyhrať!, a ak áno, ako vyhrať 🙂

 

Na začiatok mi pridelili pásmo 70cm. Keďže morse u m�?a stále nula bodov počítal som s 2m, nevadí, ale nabudúce už určite 2m 🙂 ! Po čase však prišiel šokujúci hovor a musel som súrne o 23h naspäť do Zvolena. Na Martinky som sa vrátil až v sobotu predpoludním.

 

Vynišovalo sa stavbou 23cm paraboly a 3cm parabolky. Keďže 2m chlapi stále prerábali nestihli sme Poľný De�? Mládeže a tak Danko šiel aspo�? 70cm, ktoré bolo hotové. Postupne som mu robil dozor a odbiehal pomáhať pri stavbe.

 


PD2009
 

Závod začal. 70ku rozbiehal Honza OK1HSK. Za úlohu mal mať o 18h 100QSO. S odstupom času treba povedať, že úlohu nesplnil (za čo ho čaká disciplinárny trest), lebo sté QSO je v logu až 18:11. Proste sa 10 niekde fákal :-)))))))))))) Potom predal mikrón mne, ale vyzobal to tak neskutočne dobre, že prvé 2h som takmer nemal koho volať. Neskôr sme prišli na chybu a antény museli dole. Potom sa to opäť rozbehlo o čosi lepšie. Konkurenciu sme vôbec nesledovali a starali sme sa o vlastnú prácu. Vydržal som pri tom s prestávkami až do pol jednej, keď si k tomu sadol Yogi 4KW a začal dačo vypipkávať. Keďže som nerozumel reči jeho kme�?a pobral som sa spať a modlil som sa, aby som nestretol dákeho medveďa.

 


PD2009
 

Ráno som sa zobudil na slová neviete kde leží OM7KW??? Keď som sa vyslobodil so spacáku, bolo mi oznámené, že som očakávaný na 70cm…a tak som vyrazil k sanitke, odkiaľ už doslova mlel som posledného ujo Fero 6AR. Keďže už nebolo pomaly ani koho robiť, sadol som k chatu a vyhrabal s pod čučoriedok pár QSO. Ku koncu závodu nám pekne spŕchlo, ale ešte šťastie, že pri rúcaní antén už zase svietilo slniečko.

 

Počas celého závodu nám fungoval aj chat medzi pracoviskami, len od asi polky závodu sme radšej odpojili 2m pracovisko. Sľubovaný bodový prínos to však podľa neprinieslo, ale aspo�? sme sa mohli vzájomne hecovať. Z viacerých spomeniem správu pre 23cm pracovisko: Za každého taliana nalievam pol deci!!!

 

Pomaličky nadišiel koniec preteku a začali sme baliť, rozkladať a rúcať. Všetko sa nakoniec podarilo zložiť a poľný de�? tento krát strát skončil bez akýchkoľvek obetí…

 

Výsledky…
2m-výsledok vynikajúci, až do stavu keď sme sa dozvedeli, že OM8A majú viac. Takto je to LEN výborný výsledok a klubový rekord…ODX vďaka ES prekrásny EA1DK/P za 2019km.

 


144MHz
Takto to lietalo na 2m
 

70cm-klubový rekord to síce nie je, chýbalo asi 3000km, ale aj tak je to druhý najlepší výsledok za posledných 17 rokov. Aj tak však spokojný nie som, viem kde sú chyby a konkurencia nás predbehla. Riešením by bol možno ešte jeden smer…ODX DR5A 904km.

 


432MHz

Takto to lietalo na 70cm

 

23cm-výsledok z tohto pásma nás posunul opäť do boja o celkové prvenstvo, Jožko OM6AM to zrejme asi všetko dobre menežoval, výsledkom čoho bol nárast bodov zhruba o 112% !!! oproti minulým rokom…výbornééé

 


1,3GHz

Takto to lietalo na 23cm

 

3cm-toto pásmo sme do poslednej chvíli ani nevedeli či bude, či ho Milan OM1ATT dovezie. Nakoniec ho doviezol a výsledok je historický. Vďaka bodom z tohto pásma nakoniec budeme zrejeme bojovať o prvé miesto v PD s OM8A. Vždy keď sa mi za chrbtom triasla celá sanitka, vedel som, že Milan práve urobil QSO. Škoda len, že sa mu akosi vyhýbali Rain Scatter spojenia. Výsledok mohol byť ešte lepší, keby nás ku koncu preteku nenavštívil dážď a keby Mialn šiel totálne na doraz. Tu sa toiž rozhodovalo o víťazovi PD 2009 a tu sme mohli na OM8A asi najviac získať. Navrhujem nabudúce Milanovi zamknúť zvonka dvere. Cezo m�?a sa von nedostane a tým pádom bude musieť stále vysielať:-)))

 


10GHz

Takto to lietalo na 3cm

 

Podľa deklarovaných denníkov budú výsledky tohtoročného Poľného d�?a veľmi, skutočne veľmi tesné. Však kuknite. Dovolím si tvrdiť, že to nakoniec vyhrá tá partia, ktorá bude mať v denníkoch menej chýb. Ešte keď som chodil SINGLE sa mi menšou chybovosťou podarilo pár krát v poradí poskočiť. Ako slepý povedal, uvidíme.

 


Predbežné výsledky PD 2009 - result
 

Ak ste sa dočítali až sem, tak Vám patrí vďaka a ja mám pocit, že som to 6h nepísal márne :-))

Dopočutia v septembri pri IARU VHF, Števo OM7KW

73

Predchádzajúci článokIARU HF z Vysokých Tatier ako OM0A
Ďalší článok9A/OM7KW alebo IOTA contest 2009 z Chorvátska