WAE RTTY 2010 s novým trojbanderom na streche

WAEDC RTTY 2010

Trojbander TH3JRS, ktorý bol 2 mesiace na testoch na chalupe v skúškach obstál a putoval na strechu na domácom QTH. Prvou zaťažkávacou akciou mu bol Work All Europe DX Contest (WAEDC).

 

WEADC začínal v sobotu O:OO UTC a tak som si pre istotu zobral štvrtok-piatok dovolenku. Začali sme s otcom vo štvrtok ráno. Cesta na chalupu, trojbander zložiť, autom prepraviť do Zvolena, vyniesť všetky prvky na strechu, tam celú anténu zložiť a zavesiť na tyč s rotátorom.

Tu sa začali prvé problémy. 60mm hliníková trubka do rotátora Yeasu G-650C síce pasovala výborne, ale úchyt antény bol dimenzovaný pre priemer maximálne 40mm. Nezostávalo nič iné, než naštartovať auto a ísť do Žiaru kúpiť tenšiu trubku. O hodinku sme boli šťastne naspäť aj s trubkou a všetko v miernom vetre na streche osadili. Po premeraní trojbandera sme sa ešte vrhli na 80m dipól, ktorému sme museli trošku skrátiť ramená, lebo rezonoval príliš nízko. Posledné výsledky v SSB lige a OMAC veru neboli dobré.Do večernej tmy sme mali všetko hotové. Popravde myslel som si, že to bude trvať dlhšie a že bude viacej problémov.

Ešte že sme všetko vo štvrtok stihli, lebo v piatok od rána lialo ako z krhly. Prvými spojenia v logu s novou anténou boli: VQ9LA, 9L0W, 9M6BOB, HS0GZQ a OD5NH. Anténa aj s rotátorom bola teda odskúšaná a čakalo sa len na začiatok kontestu.

Začal som presne načas o 1h v noci a vydržal som so silami a výdržou do 3h. Nie, že by som nevládal, ale nemám anténu na 40m a staníc na 80m až tak moc nebolo.

Pokračoval som ráno pred šiestou pár spojeniami na 80ke. Pokračoval som ale na SSB, na programe bolo totiž posledné kolo OM Activity Contestu a bola ešte teoretická možnosť celkového prvenstva v kategórii QRO SSB, tak som to chcel predsalen skúsiť. Ako sa hovorí nádej umiera posledná.

Po OMACe som preladil rovno na 15m a očakával prvé spojenia mimo Európy, pri ktorých sa mali odovzdávať QTC správy. Robil som síce nejaké RA9ky aj na 80ke, ale QTC nedávali. Na 15ke to však bolo úplne inak. Hneď úplne prvé QSO UN7PBY bolo bezúroblémové, dokonca aj s QTC. Ďalej to šlo viac menej úspešne. Nie všetci však správy vedeli dávať resp. prijímať, ale bral som to s nadhľadom. Na 15ke som vydržal do 11h, potom skúsil 20m. Tam som nemal ani jedno spojenie. Tam už tých DXov toľko nebolo, ale sem tam sa našlo. Problém nastal na 10m, keď som opäť chcel QTC od UN7PBY. On mi napísal, že už mi QTC dal a sekal spojenia ďalej. To sa opakovalo aj pri iných staniciach. Až po závode som si poriadne preložil propozície a zistil, že od jednej stanice môžem prijať iba 10 QTC. Čo už, moja chyba.

O 11h som si musel dať nútenú 3h pauzu, lebo som mal hokejbalový zápas. Pokračoval som teda 14:30 opäť na 15ke, ale tentokrát už smer hlavne južná amerika. Prekvapilo ma, ako výborne a bez porúch prišli správy od Argentínskych staníc LT0H a LV5V. Ďalej som logoval hlavne američanov a kanaďanov. Amíci boli absolútni profíci, presne vedeli, čo to QTC je a takmer všetci ho aj dávali. Jeden ho tuším chcel aj odo m�?a a tak som mu ho dal. ALE, a tu som spravil ďalšiu chybu, zabudol som to uložiť :-))

15ka chodila do šiestej večer a potom som sa vrátil na 20ku. Tá sa ale zatvorila pomerne skoro o ôsmej a keďže 40ku som nemal, šiel som rovno na 80ku. Tam som vydržal do 1h v noci a potom som unavený zaľahol spať. Skóre 293QSO.

Nedeľu som začal dosť neskoro o 8h ráno na 20m. DXy išli parádne. Po polhodinke som preladil na 15m a hneď medzi prvými bol v logu menovec Steve z Austrálie VK3TDX, samozrejme aj s QTC. Výborný začiatok d�?a. Za ním v rýchlom slede UA0,UA9ky a pár japoncov. Na kratúčko sa otvorila aj 10ka a tak som obetoval pár minút dlhému dovolávaniu. Násobiče sú predsa násobiče. Do pol jednej som ladil hlavne po 20ke. O 13:30 som zase musel na zápas a vrátil sa o 15h. Po návrate som sa vrhol na Severnú Ameriku a to poriadnym tempom. Tempo mi vydržalo až do pol ôsmej. Skóre 423 QSO. Ostatok času som trčal na 80m. Celkovo som to dotiahol na 549 QSO, spolu s 530 prijatými správami to hodilo 1079 QSO.


WAEDC RTTY 2010

Výborný závod. Trošku síce boli problémy s niektorými volačkami, ktoré N1MM log nechcel uložiť, ale s pomocou Windowsu som to nakoniec zvládol. Mrzí ma, že som podcenil propozície. Nakoľko som chcel hlavne vyskúšať anténu, propozície som nie až tak správne pochopil. Až po závode som zistil, že rovnaké body za prijaté správy som mohol mať aj za správy vyslané :-(((
Čo už, opäť moja chyba. Takže ak by som to bol tak aj praktizoval mohlo byť bodov oveľa viac. Dve správy po 10 som ale vyslal, takže deklarovaný výsledok by mohol byť nasledovný, keby…


WAEDC RTTY 2010

…keby, som tie dve správy nezabudol uložiť :-))

Každopádne výborný závod. Keďže mám sluchátka susedia ani netušili, že som 23h kontestoval. Nabudúce si nadspím, aby som využil celých možných 36h, ktoré kategória SOAB poskytuje.Rozhodne tento závod zaraďujem do kalendára závodov, ktoré sa budem snažiť nevynechať.

Výsledok je taký ako je. S absenciou 40m pásma budem musieť niečo robiť, nakoľko je to cítiť. Sú totiž časy, keď už 20ka je mŕtva a 80ku si viacerí nechávajú zásadne iba na noc. Takže pevne dúfam, že ďalší závod už aj na 40ke!!!

73 DE OM7KW SK