WAE RTTY 2012

WAE RTTY je môj azda najobľúbenejší DX kontest. Minulý rok som ho šiel tak oddychovo a nakoniec to dopadlo nad moje očakávania…skončil som piaty v Európe!!!

 

WAE RTTY je môj azda najobľúbenejší DX kontest. Minulý rok som ho šiel tak oddychovo a nie všetky body propozícií som pochopil na 100%. Tým sa prihodilo to, že mi niekoľko spojení škrtli, lebo som nemal 3 predpísané 3h prestávky. Takisto som ani nevyužil plných 36h prevádzky pre kategóriu SINGLE. Šiel som tuším niečo vyše 34h. Preto som ostal absolútne šokovaný, keď mi z Nemecka pred časom došiel mail s linkom na výsledky z roka 2011 a objavil som sa v kategórii SOLP v EU poradí na 5.mieste !!! To som skutočne nečakal. Nepamätám sa, že by som niekedy skončil tak vysoko a možno je to môj doposiaľ najlepší výsledok.

Preto som sa na WAE RTTY 2012 veľmi tešil. Tomu som podriadil aj prípravu. Riadne som si poriadne preložil a naštudoval propozície. Antény boli nachystané, akurát trošku som mal problémy s N1MM. Už pri CQWW RRTY sa ukázalo, že po predchádzajúcom nainštalovaní najnovšej verzie N1MM sa mi prestali v bandmape zobrazovať spoty z clustra. Toto jediné sa nepodarilo spojazdniť. Tak ako minulý rok, tak aj tento som si vybral kategóriu do 100W – SOLP. Už dopredu som však vedel, že účasť nebude až tak veľká, lebo v rovnakom čase paralelne išli ešte aj obľúbený OK/OM DX CW kontest a Japonský JIDX Phone kontest.

V piatok bolo všetko nachystané a tak zostalo čas aj na karty, ktoré sa mierne časovo pretiahli. Taktiku som mal zvolenú tak, že začnem nie o 1h, ale až po 2h. Skúsenosti totiž hovoria, že na začiatku každý každého volá, lebo nikoho ešte nemá v logu a výsledkom je to, že ja so 100W volám a volám a na nikoho sa neviem dovolať a mám prázdny log. Únavou z kariet som však začiatok musel posunúť na 4h, aby som sa aspo�? trochu vyspal.

Začal som teda tradične na 80ke, ale keďže už bol pokročilý čas po polhodinke som preladil na 40m. Pred týžd�?om nám to na Amerku na tomto pásme absolútne nešlo. Išiel som tam teda s malou dušičkou a navyše iba so 100W. Neviem čím, ale mne to šlo výborne, NA, AS, AF. Dovolával som sa bez problémov.

Nakoľko som bol strašne unavený, musel som si o 5:30 ľahnúť. Po 3h som bol na tom už lepšie a pokračoval som. Nakoľko ranné otvorenie 15m na AS som prespal robil som prvé spojenia na 20m. Moc to nešlo tak som o 10h skúsil 40m na CQ a to už bolo oveľa lepšie. Za hodinu to dalo 46. Pribúdali aj spoty na 10m a tak som skúsil pár spojení. 5 spojení však spolu so správami QTC hodilo do logu 35QSO.

Pokračoval som v podobnom tempe. Nie nejako veľa spojení, ale zameral som sa na stanice mimo Európy, ktoré mi mohli prihrávať QTC správy a na tých som ryžoval. Na obed som mal naplánovanú druhú 3h prestávku, nakoľko bolo potrebné pomlieť do suda popadané jablká. V spojení s obedom som to odhadol dokonale presne a pokračoval som o 14:30, to už pre m�?a začala žatva QTC, nakoľko už išla NA, ktorú mám krásne otvorenú. Striedal som 15 a 20m až do 18:30, keď sa pre m�?a dosť nečakane 20ka definitívne zavrela. Čakal som to tak o 2h, no čo už. Pokračoval som teda striedavo 40 a 80m.

Tretiu naplánovanú prestávku som mal o 20:30 kvôli obľúbenej „farme“, no a po nej šla v dobrom tempe už iba 80ka. Predtým, som však za pomoci Viliama OM0AAO a jeho veľmi dobre cielených rád konečne spojazdnil spoty z clustra. Konečne som mohol klikať na značky a stanica sa sama prelaďovala. Apropos: bolo treba vypísať frekvencie v „BAND DATA PLAN“ a už to chodilo. Prečo mi to ale na notebooku chodí v pohode bez vyplnenia som sa nedozvedel…

80ka šla dobre a aj na 40m som sem tam trhol nejaký násobič s QTC, ale až do druhej rannej hodiny ma živila 80ka. Až potom sa opäť rozbehla ryža so správami QTC.

O 2h som už ale odpadával od únavy a i keď neplánovane, musel som si ísť pospať. Spal som až do ôsmej ! Myslím ale, že som nič extra neprespal, všetky potrebné násobiče som pochytal. Najväčším sklamaním tohto preteku však boli strašne slabé podmienky. Boli to iba také maličké podmienočky. Všude všeho mi to hodilo na 10m 18QSO a 20 násobičov a to som si veľa sľuboval od 3el Yagi. Využíval som teda pásma, kde to chodilo. Veľmi dobrú šnúru som mal po 10h na 20m, kde mi to hodilo 42QSO, žiaľ iba Európa. Na 20ke som šiel na CQ až do 13h a inde som odbiehal iba kvôli násobičom (HZ1HN, 5C5W, a podobne).

Prvý nedeľný Amík prišiel o 13:30 a opäť ako v sobotu nasledoval žatva QTC. To trvalo asi 5h a 20ka sa zatvorila opäť véééééééľmi skoro asi o 19h. Nasledoval podobný scénar ako v sobotu. 80m na CQ a sem tam preletieť 40m. Plánoval som dokončiť pretek až do úplného konca, ale okolo polnoci už nebolo prakticky koho robiť. Tak som to zabalil o hodinu skôr.


WAE RTTY 2012 RESULT
 

Celkovo to hodilo 739QSO a so správami spolu 1317QSO ale bodov ani nie 700.000. Celkovo som však bol QRV iba 28h, únava bola tentokrát silnejšia ako túžba po dobrom výsledku. Kontestovať treba ísť oddýchnutý a to som ja rozhodne nebol.

V porovnaní s minulým rokom bol najväčší rozdiel v počte QSO na 10m. Minulý rok 100, teraz iba 18. Ostatné pásma skoro podobné výsledky ako v roku 2011. Uvidíme aké budú výsledky, ale myslím, si to bude podobné ako v roku 2011. Všetko v prvej desiatke je super.

Tak nakoniec som skončil na 13.mieste, čiže trochu sklamanie…

Ďakujem všetkým za zavolanie, priatelia…

73 DE OM7KW

Poteší, ak sa o tento článok podelíte alebo ho oceníte:
error