Spomínam to tu už niekoľký krát…WAE RTTY je môj najobľúbenejší krátkovlnný DX kontest. Tohto roku som to zobral vážne a začali veľké prípravy…
Prvou veľkou zmenou oproti CQ WW SSB bol ten, že antény na vrchole stožiara prešli značnou zmenou. Dole šli: 4el DK7ZB Yagi na 50MHz a 2el DK7ZB Yagi pre 21MHz a na ich miesto prišiel Lacov tribander 14/21/28 MHz. V rotátore sú teraz teda 2 Yaginy. Spodná 7/14MHz a druhá 14/21/28MHz. Aby sa tieto dve antény nijako neovplyvňovali vrchná je posunutá o +90°.
Vzhľadom na tieto zmeny musel istými zmenami prejsť aj band-dekóder, nakoľko teraz na tri pásma prepne stále to isté relé. Po menších problémoch sa nakoniec všetko podarilo.
Minulý rok mi dobrý výsledok vo WAE nevyšiel preto, lebo som nebol oddýchnutý a celkovo som bol veľmi unavený. To som tento rok plánoval zmeniť! Všetky faktory mi nahrávali, boli voľby, čiže na chate bude cez víkend kľud a keďže som potreboval poladiť trochu 80ku zobral som si na piatok pred pretekom dovolenku. Pripravím si všetky antény, poladím DX expedície 5J0R, K9W, T33A a hlavne sa na kontest poriadne vyspím!!!
Všetko toto sa aj tak stalo. Vo štvrtok som dorazil na chalupu, trhol San Andres Island 5J0R, spojazdnil renovovaný band-dekóder. Jediné, čo sa nepodarilo, bola úloha sa v kľude vyspať. Vo štvrtok večer si totiž môj počítač z ničoho nič povedal „na čo mi je zvukovka“ a sám si ju odinštaloval. Skúšal som všetko možné, ale nevedel som to opraviť. Hneď som volal Lacovi OM7RC a nebyť jeho pomoci, mohol som to už vo štvrtok večer celé zabaliť. Ešte raz díki Laci.
V piatok som mal milé spojenie s Ľubošom KP2AD z Amerických Panenských Ostrovov. Bolo to už naše tretie stretnutie na pásmach. Narazil som na neho na 12m a postupne sme urobili spojenia aj na 17m a 10m. Okrem 160ky mám teda Ľuboša už na všetkých pásmach SSB!!! Ľuboš žije na Ostrove Svätého Tomáša a debata z niekým z Karibiku v Slovenčine je pre mňa proste raritou. Už teraz sa teším na ten QSL lístok.
Hneď na to dorazil Laco a začal s opravou PC. Je to macher a opäť sa mu podarilo PC presvedčiť, že tú zvukovku na matičnej doske stále má a že ju nie je potrebné nanovo inštalovať a hlavne, že Števo OM7KW ju nasledujúcich 48 hodín bude potrebovať. Poďakoval som Lacovi a ten odišiel domov, ja som si dochystal makrá a začal študovať predpovede šírenia na najbližšie 2 dni.
Už dopredu som mal pripravený plán, kedy budem spať tak, aby som dal celých 36h. Zvolil som spánok tak, aby som nespal v tú istú dobu aj v piatok a aj v sobotu. Časy spánku sa teda vôbec neprelínali…z odstupom času to hodnotím ako výborný ťah.
Začal som presne podľa šichtovnice o 1h a vydržal do 4h. Potom som šiel spať a zobudil sa o 7h a venoval sa OM Activity Contestu. Po hodinke som pokračoval opäť vo WAE. Všetko šlo parádne. Nemá zmysel písať o tom ako krásne chodili Japonci na 10m, alebo ako šli UA9iny na 15ke…Radšej sa budem venovať tomu, že band-dekóder prepínal tak ako má, že internet nepadal, že rotátor točil bez problémov obe antény a že proste všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky…
Vo štvrtok som si aj na celý víkend navaril a tým som eliminoval ďalšie prestoje počas kontestu. Bolo navarené, drevo dom mal nanosené, čiže som sa mohol v kľude venovať ničomu inému, iba kontestu, parádička…Sem tam ma prišiel pozrieť, či žijem, chatár Jano, ale to vždy len na skok. Všetko odsýpalo a prvú noc som končil so skóre 462QSO, čo už vtedy vyzeralo na dobrý výsledok.
Nedeľný ranný budíček na 4h bol ale strašný, odklikol som ho hneď na 5:00. V zápätí som si to ale rozmyslel a pokračoval v konteste…Všetko opäť chodilo ako má, dovolávanie aj so 100W bolo hračkou a QTC sa sypali, či z Austrálie, či z Japonska, či z LA, či z Argentíny…
Ako sa zotmievalo mal som stále lepšiu a lepšiu náladu z dobrého výsledku, lebo som sa prehupol už cez 1.000.000 bodov. Azda jedinú chybu v konteste som urobil v nedeľu o 18:30, keď sa mi zatvoril 20m a ja som sa preladil na 40m. Tam som asi 1,5h dával výzvu a robil asi 40QSO. Keď ma už nik nevolal prebehol som to hore dole a preladil sa na 80m, kde som sa trápil ďalšiu pol hodinu. Toto všetko sa však dialo v čase, keď sa opätovne otvoril 20m na Severnú Ameriku. Nestáva sa to často, ale stalo sa. Staníc tam nebolo veľa, ale takých 5 staníc spolu s QTC môže do logu pridať kľudne aj 55QSO a to by netrvalo určite hodinu…Takmer isto by to bolo efektívnejšie ako robiť 15spojení za hodinu na 80m. Takže tejto jedinej chyby som sa nevedome dopustil.
Závod som teda dobehol na 20/40m so skóre 884 spojení no so správami QTC to hodilo spolu 1760 QSO a celkový predbežný výsledok je 1,17 milióna bodov.

Z nasledujúceho grafu je pekne vidieť, ako som sa zubami – nechtami držal šichtovnice a kedy som spal. Čo ale z grafu nevidno je, že priemerný počet spojení za hodinu bol v tomto konteste 24,5. Robil som teda spojenie skoro každé dve minúty.

Skúsme si WAE RTTY kontest rozobrať štatisticky po jednotlivých pásmach. Použité sú grafy z programu Athena, za ktoré ďakujem Vilovi OM0AAO.

80m – Jedným slovom – veľké sklamanie. Najmenej spojení za posledné 4 roky. Anténa je naladená do SSB segmentu a na 3,580MHz má PSV cez 2,8. Celý kontest musel byť teda zapnutý automatický tuner v FT-1000MP. Vďaka výborným podmienkam na horných pásmach bolo dole výdatne menej staníc ako obvykle. Keď už na seba aj nejaké narazili, kódy si predávali nielen na dvakrát, ale aj na tri aj na štyrikrát. Cítim, že mi bude chýbať pár násobičov…

40m – Jedným slovom – klasika. Prvý krát som používal štvrťvlnný vertikál, ale výsledok je porovnateľný s rokmi 2011 a 2012. Konkurenica (najmä IW1QN) mi však na tomto pásme ušla asi najviac. Chýbajú mi násobiče.

20m – Jedným slovom – rekordný výsledok. Štatisticky som urobil najviac spojení, najviac násobičov a aj najviac QTC správ. Dokonca som ušiel aj konkurencii. Opakujem paráda…

15m – Jedným slovom – rovnako rekordný výsledok. Najviac spojení a najviac násobičov. Konkurencia mi ušla o pár spojení a násobičov. Tiež 336 QTC je vynikajúce číslo. Dobrý výsledok.

10m – Jedným slovom – toto som nečakal ani v tých najtajnejších snoch. Najviac spojení, najviac násobičov a najviac QTC správ. Dokonca som výrazne ušiel aj konkurencii. Potiahli hlavne násobiče.
V deklarovaných výsledkoch na www.3830scores.com som zatiaľ 4. vo svete a 2. v EU za IW1QN. Ten má 1,215M bodov. Všetko ale ešte môže zmeniť kontrola denníkov. Čiže ešte môžem aj klesnúť, ale radšej by som poskočil :-))))
Tak či onak, mám za sebou najvydarenejší KV DX kontest v roku 2013. Maličké chybičky, ktoré sa vyskytli sa v budúcom roku už nevyskytnú a možno budem ešte spokojnejší. Ďakujem všetkým za zavolanie a teším sa na spojenia v ďalších kontestoch.
73 Števo OM7KW