WAE RTTY 2015 story

WAE RTTY 2015 RESULT

WAEDC RTTY je každoročne mojím vrcholom KV sezóny. Tomu zodpovedali aj prípravy…

 

Počas CQWW SSB kontestu som zistil problém s tribanderom, ale tento problém sme počas nadchádzajúceho pracovného týždňa veľmi rýchlo odstránili. Počas víkendu bolo pekné teplé počasie, čo sme využili na ďalšie opravy. Tento krát prišla na rad 40m yagina. Tá už bola asi rok či dva mimo prevádzky v poruche. Počas leta som previnul zhorený trap, ale yagi stále vykazoval vysoké PSV. Ďalší problém sme zistili na napájacom balúne, ktorý sme nahradili obyčajnou koaxiálnou tlmivkou a všetko už ladí ako má. Pri testoch sme zistili ďalší problém. Opravený relé box sa nedá použiť nakoľko sa neprepínajú relátka. Niekde je prerušený ovládací kábel, ale keďže je ho 80m, hľadanie poruche by bolo zdĺhavé. Po dlhšej úvahe sme ponaťahovali takmer všetky koaxy čo sme mali a ku každej anténe sme natiahli samostatný koax. Dokonca sme opätovne natiahli Invertované Véčko 80m naladené do RTTY segmentu. Stále sa nám však na anténach nepáčilo. Laborovali sme s koaxami tak, aby to všetko rotátor dokázal pretočiť. Mali sme stožiar dole tak možno 8 krát. Nakoniec sme ale odchádzali spokojní.

Anténna sústava na WAEDC RTTY teda vyzerala nasledovne:
– 80m : Inv.V (RTTY) a delta loop (SSB)
– 40/20m : 2el yagi
– 20/15/10m : 3el tribander

Nakoniec sa ale na 80m použilo iba Inv.V a na 20m 2el plnorozmerová yagi. Všetko bolo pripravené na kontest a ako poslednú novinku sme ešte spojazdnili Wifi USB adaptér. Ako zdroj internetu sa použil Orange mobil v roli Wifi routera.

Nadišiel víkend. V piatok po hokeji sme dorazili okolo 21h už do vykúrenej miestnosti vďaka Janovi. Podľa plánu som začínal až o 4h ráno. O siedmej hodinková prestávka na OMAC kontest. Doobeda dosť fúkalo a rotátor opäť nevládal točiť a tak som ho dal trošku nižšie a už bolo všetko v poriadku. Podmienky neboli nič moc, prvé spojenia na 10m boli až okolo 11h. Celkovo ich však nebolo veľa, slnečný tok 105 však ani nič iné nepredpovedal.
Ostatok soboty prebehol bez problémov. Vysielalo sa výborne, spoločnosť mi robil Cyrko a tak mi nebolo smutno. Sobotnú časť som končil o 1h so skóre 502 spojení.

V nedeľu som pokračoval o šiestej ráno. 20 a 15m nebolo výživné a tak som sa ráno venoval hlavne 40m, ktorý som v sobotu vždy len rýchlo preletel. Teraz som sa posadil a šiel na výzvu. Bola to najlepšia časť preteku, čo sa týka počtu spojení. Ale ako to pri 100W býva zvykom, netrvalo to extra dlho. Do 10:30 som mal 647 spojení, potom som odišiel na hokejbal, na ktorý som si urobil poslednú naplánovanú prestávku. O 13h som ale už pokračoval. Za stáleho dažďa bolo najlepšie pásmo jednoznačne 15m. Je to vidieť hlavne na počte QTC. 10m bola čistá bieda a zostávať tam bola v podstate strata času. Preto som celý deň počas svetla strávil striedavo na 20/15m. Keďže som na 20m dosť cekvil cez deň nastal stav, že som musel na 40ku už o 17:30. 40m s opravenou yagi bolo však pre mňa najväčším sklamaním. Šlo to ako v lete na saniach a tak som skúsil pokusne 80ku a tam to šlo oveľa lepšie. Zbytok kontestu som tak strávil na 80ke, kde to šlo aj s blížiacim sa koncom závodu perfektne. Sem tam som si odskočil po násobič na 40m, ale 80m bolo jednoznačne najlepším pásmom. Nakoniec som tých 36 hodín vysielania dal, ale ku koncu to boli už doslova mikrospánky… Výsledné skóre 925 skóre a skoro 880 tisíc bodov.

WAE RTTY 2015 RESULT

Minulý rok som mal 908 spojení a 885 tisíc, čiže v globále mám úplne rovnaký výsledok ako vlani. Tento krát však nedominovalo pásmo 40m ale jednoznačne 80m. Vyladené invertované véčko sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba, výzvovanie šlo super a aj pri dovolávaní na násobiče som volal maximálne 2 krát.

Spojenia pribúdali v podstate veľmi kontinuálne. Nejakú veľmi veľkú dieru, kedy to nešlo som nezaznamenal, ale celkovo podmienky šírenia DX spojeniam veľmi nepriali. Tomu zodpovedá aj počet predných QTC správ – 536. Len pre zaujímavosť v roku 2014 som ich mal 567. Opäť skoro to isté.

WAE RTTY 2015

Ak som po ARRL SSB písal, že to bola so 100W nuda, tak WAEDC opäť nesklamal a bol to opäť zatiaľ najlepší kontest v roku. Minulý rok to bolo 7.miesto v Európe, podarí sa tohto roku vyšvihnúť vyššie??? Ako slepý povedal: „Uvidíme!!!“

S počudovaním môžem konečne po konteste konštatovať, že všetky antény na všetky pásma sú v poriadku a v dobre kondícii…len škoda, že už nie sú na programe nejaké SSB či RTTY kontesty typu CQ WPX či CQ WW. Nevadí, skúsim šťastie v roku 2016. Dovtedy možno už len v nejakom malom kontestíku typu OK DX RTTY či ARRL 10m.

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokCQWW SSB 2015 story na dvoch frontoch
Ďalší článokVydarený CQ WPX RTTY 2016