WAEDC RTTY 2011 (Work All Europe DX Contest)

Minuloročnú WAEDC story som končil slovami, že si WAEDC RTTY určite zaradím medzi svoje najobľúbenejšie preteky v mojom kontestovom kalendári….

 

Rok sa stretol s rokom a WAE sa opäť blížil. Tentokrát som mal pripravené tri novinky. Prvou mal byť opravený koncový stupe�? SB200 na čom zásluhu mal Viliam OM0AAO. Druhou zmena antény na 10m. CB 5/8kový vertikál mala nahradiť moja CBčková HB9CV. Poslednou mal byť banddekóder s reléboxom na stožiari. Musím konštatovať, že zapracovanie týchto troch noviniek však vyšlo iba na 33.

Na piatok pred pretekom som si pre istotu zobral dovolenku. Ešte v utorok som natiahol 50m LAN kábla, ktorý mal slúžiť ako prepoj TRX s relé boxom. Relé box s deóderom pásiem musím do celkového setupu pridať z viacerých príčin:
– 17m RDM-kový stožiar je od hamšeku vzdialený asi 50m, čiže každá anténa by znamenala 50m koaxu a vo finálnej fáze tam tých antén plánujem 5 !!!
– do chaty mám vedľa obloka urobenú jednu 25mm prechodku v múre a aj keby som mal toľko koaxu nenapchám to tam, je tam už totiž ovládací kábel k rotátoru

Vo finálnej fáze som tam naprojektoval jedine 3 káble: 1 koax od antén, 1 ovládací kábel k relé boxu a 1 ovládací kábel od rotátoru – toto tam už v pohode vopchám.

Počas večerov som doma postavil dekóder pásiem k FT-1000MP, ktorá využíva BDC kód. K tomu som pridal budiče k relátkam, krabičku s konektormi a v piatok pred WAE som to plánoval testovať. Po testoch mala na vrchol stožiaru pribudnúť k Yaginám na 40,20 a 15m aj home made HB9CV na 10m.

Ráno o 9h som začal s testami. Pripojil som káble, zapol TRX ale na moje počudovanie, žiadne relé k anténnym výstupom nebolo zopnuté. Nakoniec som zistil, že nemám napájanie. Čo však bol úder pod pás, že to napájanie som bral z konektora na stanici a tých +13V nebolo ani na stanici…prúser Karle !!! Keďže iný zdroj som nemal k dispozícii, testy viacmenej skončili. HB9CV som postavil na ulici na magirus s ručným otáčaním, ale iba do výšky asi 6m nakoľko som už nemal viac koaxu. Zatiaľ všetko ladilo a fungovalo.

Začal som ladiť a žhaviť aj koncový stupe�?. Urobil som aj pár spojení, ale podvečer ma nemilo prebudilo dymenie s koncového stup�?a a následná rana. V PA sa opäť niečo pokazilo, ale nebude to až taká veľká závada ako minule, lebo VN ide…no nič uvidíme, čo sa mu prihodilo. Zaujímavé bolo iba to, že rana sa ozvala pri minimálnom budení. Výsledkom však bolo, že opäť pôjdem iba Low Power, čo bola škoda, nakoľko boli výborné podmienky šírenia.

Ďalšou novinkou, od ktorej som si veľa sľuboval mal byť cluster. Spojazdnil som totiž Orange internet, zatiaľ síce iba cez mobil ale funguje to. Ostatní operátori na Michalkovej totiž nemajú signál.

Všetko bolo pripravené na závod a zbytok večera som strávil pri kartách so susedmi. O desiatej som zaľahol, aby som bol o jednej pripravený na 36hodinový maratón.

Závod som začal na čas. Začal som na 80m, kde som ale iba chytro pozbieral potrebné EU násobiče a hneď po hodinke som to skúšal už na 40m smer W/VE. Staníc pomerne dosť a aj celkom ľahko sa na 100W dovolávalo. Amíci veľmi radi a ochotne dávali aj správy QTC, ktoré som si už z minulého roku natrénoval. Okolo štvrtej som opäť narýchlo preletel 80ku a porobil hlavne násobiče, ktoré som nemal. To bol hlavný cieľ a moja stratégia do WAE, násobiče, násobiče. Potom nastalo nemilé zistenie, že nefunguje internet. To bola rana pod pás, zostal som bez clustra. Pokračoval som 40m, ale skok som zo špásu zapol aj 20m a v strašnej sile tam boli 5K3R z Kolumbie a KP4JFR z Portorika, obe boli o chvíľu v logu a to bolo iba 5h ráno! Do 6h som vydržal na 40ke s pár peknými kúskami v kapse ako CO2IZ (Kuba) či XE1UYS (Mexiko). Následne som prepol na 20ku a robil hlavne ázijských rusov, ktorý QTC ale väčšinou nedávali. O 6:12 aj prvá lastovička na 15m UC0A. Potom som si dal na 3h pauzu, nakoľko som bol veľmi unavený. Vedel som, že prídem o japoncov na 15 a 10m, ale veď kontest pokračoval aj v nedeľu a nechcel som sa z inými EU stanicami prekrikovať.

Pokračoval som o 9:30. Na 20m už väčšinou len EU a na 15m posledný japonci, sem tam Čína atď. Pekne šiel však už aj 10m: UA9, 5B4, BV, VR2…ťažšie sa mi však dovolávalo a hlavne pri každom zakľúčovaní mi vypadla USB klávesnica. To bolo veľmi nepríjemné, síce som mal aspo�? bezdrôtovú myšku ale pri QTC som klávesnicu nutne potreboval. Ach to bolo nadávok, ani ferity nepomohli…nabudúce skúsim PS2 klávesnicu, alebo tiež bezdrôtovú.

O 11h som zachytil, pekný pileup na EU a rate sa vyšplhal až na 120!! na RTTY sa asi viac ani nedá. Keďže ale volala iba EU prelaďoval som radšej 15 a 10m ázijským smerom. Predsalen rus alebo janonec, ktorý mi dá QTC, mi pridá 11b. Na 11b z EU staníc potrebujem urobiť 11QSO. Šetril som teda čas a zvyšoval body na vyšších pásmach. Ďalej som teda striedal poctivo 20,15 a 10m.

Prvý amík na 20m prišiel pomerne skoro o 12:30. Okolo 13h však chodila 15ka ako telefón. Za sebou postupne Amerika, Európa, �?zia…chodilo dobre skoro všetko. O 13:30 prví amíci na 10m N1IW, VE3EK, AA4V, VA3DX, VE2EBK, AA5AU, W1MAW, N3EH a ďalší.

O 15:19 už dosahujem métu 300QSO. Potom malá pauzička na obed s TV prenosom z hokejového nemeckého pohára. Okolo štvrtej som sa pokúšal aj o nejakú áziu na 40m, ale okrej 4L1BR (Gruzínska) sa toho veľa nepodarilo, no nič skúsime zajtra, povedal som si. Ďalej som sekal výlučne W/VE striedavo na 10 a 15m a postupne si škrtal všetky americké a kanadské násobiče. Veľmi zriedka som nazrel aj na 40m a oplatilo sa A65BP a MW0CRI sú celkom pekne bodované násobiče. 10ka chodila tak do 18h a 15ka do 21h, potom už výlučne 20m a na výzvu…CQ WAE DE OM7KW TEST….

Posledné QSO na 20m 22:16 a mám 400QSO v logu. Do nočnej pauzy som si dal záväzok min 500QSO a ten som trhol pol druhej. Keďže som už mal skoro všetky W/VE násobiče na 40m zaľahol som spať s budíkom na 5:00h

Pokračoval som ráno o piatej. Na 40m ešte bolo celkom dosť amíkov, tak som ich rýchlo pozbieral a preladil na 20m. Nebolo tam toho veľa, podobne rýchlo som preletel 80m a tešil sa na fúry Japoncov na 15m.

Prvý JM1LPN prišiel 7:15, o 7:24 dokonca JA7IC na 10m, tak som striedavo skákal medzi 15 a 10m. Nakoniec sa ale žiadne fúry Japoncov nekonali, podarili sa len piati, čo už ale 5 násobičov bolo doma!

To bolo zo zaujímavých AS staníc na 15,10m všetko. Okolo 10h ešte stále dobre chodili amíci zo západného pobrežia na 40m a tak som tam necelú hodinku vydržal. Aspo�? som pozbieral EU násobiče čo som nemal.

Nakoľko som šiel iba so 100W nemalo význam chodiť nejako dlho na výzvu a tak som dosť skákal po pásmach a hlavne ladil. 10m, 15m, 20m…. Tak sa mi kurióznym spôsobom podaril celkom pekný úlovok. Volal som F1RHS ale ten zobral miesto m�?a FO5QB, čo ma dosť prekvapilo. Natočil som Yagi na Pacifik. Mám to síce cez dobrý kopec, ale o čo radostnejšie bolo zistenie, že FO5QB perfektne beriem. Tam som sa preladil o pár kHz vyššie a začal volať výzvu. Po asi 4 minútach ma FO5QB zavolal sám, paráda. Okrem tradičného kódu som mu pochválil signál, poďakoval za krásny DX a informoval ho, že je to nová zem pre m�?a. Ako DXCC #218 som teda trhol dosť náhodne Francúzsku Polynéziu!!! To som skutočne nečakal.

O 9:30 nasledoval pauza. Šiel do Bystrice odohrať hokejbalový zápas. O druhej som sa vrátil a ešte pred štartom formule v Abu Dhabi som za 8minút stihol 3 násobiče na 10m (S57U, TF3AO a VE9DX). Po hodinke bola formula rozhodnutá a tak som oddýchnutý zasadol naspäť k rádio a venoval sa hlavne 10m, kde som chcel trhnúť 100 QSO.

Robil som väčšinou Američanov a EU násobiče, ktorý ma na 3 zavolania zobrali. Ostatní mali smolu. Škoda, že som nemohol online rotovať anténu, bolo by toho viac. O piatej som mal presne 100QSO na 10m, všetky americké násobiče a aj dosť kanadských a tak som epizódu 10m ako takú spokojne uzavrel a pokračoval 15m.

Po čase som skúšal aj �?ziu na 40m ale nedarilo sa, okrem TA7AO sa žiadny násobič nepodaril a tak rýchlo späť na 15ku, kde síce okrem XE3N a VE6SQ tiež žiadny násobič, ale šlo to ako po telefóne a takmer každý W/VE mi dával aj QTC, takže počet spojení narastal veľmi rýchlo.

15ku som uzavrel o 20h so 145QSO a všetkými W násobičmi, ďalej to už nemalo zmysel nakoľko rate klesal a na 20m sa už Američania iste pýtali, že kde ten OM7KW tak dlho je :-)))))))))

20m by som prirovnal ako vajce k vajcu k 15ke. Až na jeden rozdiel, že som volal aj pár EU staníc. Z W násobičov chýbali 6 a 8. W6YX som trhol pomerne rýchlo ale 8 sa do konca závodu nepodarilo. Síce som dve aj našiel a volal, ale nezobrali ma :-((

20ku som zabalil o 21h so 176 spojeniami. Preladil som na 40m, kde kóónečneeeeee Japonec JM1XCW ale ináč nič a ani na výzvu to nešlo a tak som prešiel na 80m. Myslel som, že to bude nuda, nakoľko z EU som už toho mal skoro všetko. A predsa nebola, stanice volali takmer pravidelne a kde tu, sem tam aj násobiče ako YL2NN, SV1EEV a 9A5ZM, čo som bol úplne šokovaný, že Chorvátsko na konci závodu na 80m ešte nemám.

Keď to už zdochýnalo ani neviem prečo som ešte skúsil raz už odpísanú 20ku a tak v strašnej !!! sile dve stanice FM5CD a J39SB. Dovolanie mi síce trvalo asi 25 minút, ale myslím, že sa mi to oplatilo, nakoľko oba boli násobiče a obaja mi dali aj QTC. Čiže som viac získal ako stratil.

Potom skúsil 40m, ale bola ešte stále bieda a tak som sa usadil na 80ke zapol CQ dávač a začal sa baliť a nosiť všetky veci do auta. V tom je obrovská výhoda RTTY, že človek pomaly ani nemusí byť pri stanici. Vyťal som volume a vždy keď ma niekto zavolal, som priletel a urobil ho.

Za polhoďku som bol zbalený a posledných 30minút závodu som strávil na 40m. Americké násobiče už boli všetky doma, ale napr. VE9DX som nemal a tak sa práve on stal posledným MULTI QSO v mojom logu. Pokosil som ešte pár ďalších W/VE a závod pre m�?a skončil QTC od VA3XH presne o jednej hodine.


WAE RTTY 2011

Zhrnutie:
835QSO za 34h50 si myslím nie je zlé. Tá hodinka ma mrzí, mal som si to lepšie zmenežovať, ale zase si myslím, že mi toho až tak veľa neutieklo. Iste, budem mať oveľa menej násobičov ako keby som mal cluster, ale čo už. V Orangi ma odbili, že je vadná SIM karta a o mesiac si mám prísť po novú !! Problémy s USB klávesnicou, ktorá mi vypadávala som už odstránil použitím PS2kovej a iné problémy som asi počas závodu ani nemal.

Som veľmi spokojný hlavne s USA. Z 40 možných násobičov na 40-10m mi chýba jediný 8čka na 20m. Dokonca mám aj N1 a K4 na 80m a bez beveragu. Podobne dobre chodili aj stanice z Kanady, čo je veľkým prísľubom na ARRL kontesty !!!

Ináč som bol po 35h QRV nevyspaný, unavený a celkovo zničený, ALE s výsledkom celkom spokojný. Ach veru aj toto je HAM kontestovanie.

853QSO z CQ WPX RTTY 2011 som síce neprekonal, ale zase oproti WPX som si dal bacha a už poslal denník. Minule som totiž zistil, že WPX som akosi zabudol poslať, škoda bol by som vyhral Slovensko Low Power. Ale zase jeden diplom hore dole :-)))

Dopočutia priatelia.

Števo OM7KW

Poteší, ak sa o tento článok podelíte alebo ho oceníte:
error