Krátke vlny

Ku krátkym vlnám na rádioamatérskych pásmach som sa dostal prvýkrát s klubom OM3KKF v Lučenci. Vysielal som len jednu noc, ale nemalo to chybu. Vtedy nešlo ani tak o počet spojení, ale o skúsenosť. Tie som vtedy ešte skoro žiadne nemal.

Po zmene povoľovacích podmienok som sa vrhol aj na KV. Na chalupe som v októbri 2007 natiahol dipól na 80m pásmo a z prvého spojenia sa radoval kto iný ako Vilo OM0AAO. V sobotnom kole OM Activity Contestu som pridal fúru ďalších QSO. Oproti VKV ma prekvapil počet súťažiacich staníc. Preteky mali solídnu úroveň, rozhodol som sa takmer okamžite, že ho budem chodiť pravidelne každý mesiac. Bolo rozhodnuté, dipól zbalím a natiahnem doma. Tak sa aj stalo.

Doma som však musel riešiť asi ako každý v paneláku, problémy s priestorom. Prvé pokusy neboli moc úspešné, lebo som dipól natiahol nad plechovou strechou. Neskôr som vrchnú časť umiestnil na vrchole strechy a spodnú časť som vytiahol na borovicu vo dvore. Bolo to už o poznanie lepšie, ale spokojný som bol až vtedy, keď som spodnú časť dipólu zafixoval na protiľahlý balkón na treťom poschodí. Anténa už bola v priestore, nie nad strechou alebo na zemou.

Doma som zatiaľ QRV na 80, 40, 20, 15 a 10m, baví ma zbieranie nových DXCC a hlavne RTTY kontesty.

Teraz sa pravidelne zúčastňujem OMAC, SSB ligy a pokiaľ mi to čas dovoľuje aj ostatných SSB kontestov. Ak ma budete počuť NEZABUDNITE MA ZAVOLAŤ! a pridať dáky ten bodík. Každý je rád, keď ho niekto zavolá. Ja robím presne to isté. Človek má potom pocit, že to čo robí má nejaký význam. Neznášam vetu: „Áno počul som ťa, ale neozval som sa ti. Zavolám Ťa nabudúce.“

Dopočutia na KV priatelia….