DR VHF 2021, zabudnuté veci doma a možno náš nový rekord

Na tohtoročný Deň rekordov VHF sme sa dlho rozhodovali či ísť, lebo nás bolo málo. Nakoniec sme dobre urobili, že sme išli…

Tentokrát účasť odrieklo hneď niekoľko operátorov a tak sme vyrazili trošku v skromnejšie zostave. Tvorili ju: Igor OM6CI, Milo OM6MH, Christián OM6ACR, Marcel OM0ATE so synom Támáškom, Cyro OM7AAC a Števo OM7KW. Počas stavania sa ozval telefonicky a nakoniec aj dorazil Oto OM3YCZ. Boli sme síce siedmi, čo je dosť, ale ani jeden z nás si netrúfol na CW prevádzku. Teda už druhý pretek po sebe sme boli bez telegrafie, čo je škoda…

Stavbu antén sme tradične začali „hľadaním severu“, čo sa ukázalo neskôr ako dosť kontraproduktívne, ale o tóóóm potóóóm…

Ja s Cyrkom sme začali stavbu 2x8el DK7ZB. Raz dva bolo všetko postavené. Potešilo ma historicky najmenšie namerané PSV na tejto sústave a to konkrétne 1:1,03 na 144,200MHz. Zdá sa, že antény, ktoré sme s Cyrom v nejakom 2007-mom postavili sú ako víno. Čím staršie, tým lepšie. Dosť bolo ale srandy. Ideme pripojiť rotátor a kua kua, kde je ovládacia skrinka s káblom? Kua zostala vo Zvolene. Čo teraz? Takmer všetci už požili, iba ja neviem prečo nie. Tak sme sa rozhodli, že postavíme antény a vrátime sa po zabudnuté veci domov.

O chvíľu ďalšie povzdychy zo strany, kde sa stavala sústava 2x8el YU1EF. Chlapi pri stavbe zistili, že zabudli „akési okuliare“ na dvíhanie stožiaru a vraj teda pôjdeme iba na s jednou anténnou sústavou. Dali sme však trochu hlavy dokopy a predsa len sme aj druhé dvojča postavili. Nebolo však vo výške 12m ale iba v 7,5m.

Guľášik, o ktorý sa tradične staral Cyrko už pekne podskakoval pod pokrievkou, celkovo túto úlohu má na starosti vždy on. Myslím, že veľmi nepreženiem, keď prezradím, že Cyro navarí ročne takých 15-20 guľášov pri rôznych príležitostiach.

Pri premýšľaní, kto pôjde od Zvolen po kábel a rotátor som dostal nápad, že pozvem na guľášik svoju priateľku.  Tajne som dúfal, že ak by prišla, mohla by priniesť aj doma zabudnuté veci pre rotátor. Všetko klaplo a dve hodinky som ju už čakal na ceste. Nikde ale nikoho…

Pár modlitieb ale nakoniec predsa len zabralo a spoza obzoru sa vynoril fialový Renault Megane aj s Katkou za volantom. Pre nás to znamenalo, že aj druhý anténny systém budeme mať od stola rotovateľný. Hneď mi ale bolo oznámené, že to nebude zadara, ale že pri najbližšom hospodárskom dni u nás doma povysávam celý byt. Proste vie ako na mňa, vysávanie totiž neznášam 🙂 Každopádne Ďakujeme Katka.

Takže sa všetky antény odskúšali a všetko točilo ako má. Chlapi tesne pred začiatkom ešte dolaďovali setup a nahadzovali PC s logom a PC pre skedy. 16:05 sme síce boli QRV, ale hneď ako som si k rádiu sadol, hneď sa mi niečo nezdalo. Celé pásmo bolo akési hluché. Nikde ani nohy. Až som sa zľakol, či je prvá septembrová sobota. Počul som totiž historky aj o takých, čo si vraj raz pomýlili termín…

Hľadaním sme našli príčinu, expresne rýchlo sme ju opravili a už sme boli v éteri, ba dokonca sme aj počuli. Stratili sme však cca 30 minút. Mali sme teda čo doháňať. Keďže sme o tomto manku vedeli, makali sme ako šrouby.

Sľubované tropo podmienky na Veľkú Britániu sa u nás ale nekonali. Takže sme postupne zobkali všetko okolo nás. Tentokrát podobne ako aj pri PD nám nevadili nejako extra ani HA6W a tak sme robili aj množstvo Rumunov a Bulharov. Inokedy sa to proste cez maďarské spletry nedalo. Teraz to šlo. Kolegovia z Maďarska asi upgradli set up, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

Ďalšou slabinou sa ukázal čet a tak sme rýchlo zháňali iný SW. Tu patrí vďaka Milanovi OM6SZ, ktorý nám v tomto smere veľmi pomohol a vďaka nemu sme mohli plnohodnotne četovať. Ešte raz vďaka Milan.

Zvečeralo sa a vysielací stan sa postupne vyľudňoval. Až sme dnu zostali iba ja a Christián. Jeden vysielal, druhý četoval a obaja sme počúvali a takto sme si to pravidelne menili.

Najprv som si hovoril, že do polnoci musíme mať aspoň 60.000 ak chceme ísť na rekord. Keď sme tých 60 tisíc trhli, tak som dal druhý cieľ 200 spojení. Ale po 196. som to proste zalomil a pokračoval už len Christián sám. Potiahol to asi do jednej a rádio sme vypínali niekde pri 202 qso / 67.000.

Ráno sa pokračovalo asi od 7:30. Ja s Cyrkom sme spali ako saune a zobudili sme sa až po ôsmej. Pokračovalo sa ďalej a vďaka četu bolo stále koho robiť. Spojenia teda kontinuálne pribúdali a pri rádiu vystriedali takmer všetci.

Doobeda sme dorazili guľáš a prišli na radu aj grilované kurence, ktoré pripravoval Igor.

Veľmi komickú situáciu s jednou nemenovanou českou stanicou si ale neodpustím nespomenúť. Počul som ju a tak som ju volal. YL operátorka najprv pobrali iba OM, potom OM4, ale celú volačku nie a nie. Tipoval som, že je otočená na Nemcov a mňa počúva iba od chrbta. Následná jej veta dala všetko na pravú mieru. „Promiň Oto Marie 4, ale já to na Tebe musím otočit, proto že Tě blbě slyším“. Samozrejme, že som jej to prepáčil a o pár sekúnd už bola 5/9. Ruku na srdce, na mali by Ste niekto problém jej to prepáčiť 🙂 Každopádne nás to veľmi pobavilo a ešte aj o rok sa na tom budeme spoločne smiať.

Postupne ako sa blížil koniec závodu, sa ma niektorí spytovali, či to vidím na rekord. Ťažká otázka. V podstate sme kopírovali priebeh z tohtoročného poľného dňa. Vtedy sme pred kontrolami deklarovali 114.815km. Teraz to bolo podobné. 15 minút pred koncom sme mali 113.483km. V tom sa z centrály začali ozývať čudné zvuky. Dva krát si odkýchla a následne zdochla. Napriek viacerým pokusom sme ju už nedokázali nakopnúť. Kua kua. A to som mal rozčetovaných asi dvoch Talianov a Čechov. Žiaľ všetkým som odpísal, že musíme QRT a závod sa pre nás o 15 minút predčasne skončil. Ešte šťastie, že len 15.

Takže deklarovaný rekord síce odolal, ale ak budeme mať menšiu chybovosť ako pri poľno dni 2021, tak by sme ten náš all-time rekord mohli opäť prekonať (druhý krát po sebe). Mapka spojení je podobná ako pri PD. Tentokrát máme viac Talianov, Rakúšanov, Bulharov, Ukrajincov a Poliakov. Menej máme zase Nemcov. Potešil nás však all-time ODX, 897km sme z Čerťaže ešte neurobili. Postupne laťku dvíha a niekedy sa  možno podarí aj 900km.

Tím OM4C by chcel záverom poďakovať všetkým za zavolanie a tešíme sa v novembri na A1 MMC.

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokVKV Poľný Deň 2021 a rekordný výsledok na 2m
Ďalší článokWAE RTTY 2021