Vytopený VKV poľný deň 2023

Ako vždy sme sa na Poľný Deň všetci veľmi tešili, tentokrát najmä moja stredná dcéra, ale…

Ale dcéra hneď v prvý deň prázdnin nastupovala do tábora, takže nešla nikde. Ale traja operátori sa nemohli na akcii s rôznych príčin zúčastniť… Ešte tri dni pred pretekmi sme boli iba piati. A to sme plánovali 2m, 70cm a premiérovo aj 23cm. Takže 23ku sme hneď zavrhli a ako pomoc na 70cm sme zavolali dvoch Banskobystričanov, ktorí prejavili záujem.

V sobotu ráno po deviatej sme vyrazili zo Zvolena smer Čerťaž. Na kóte bolo príjemne, nebolo teplo, príjemne pofukovalo a hlavne nepršalo. Rýchlo sme postavili stan, antény na 2m a celú 70ku. To všetko iba v pätici. Následne sme sa trošku zapotili so stožiarom na 2m, ktorý predsalen musel pár krát dole. Cyro OM7AAC sa medzitým už pustil ako tradične do varenia guľášu. Tesne, ako sme o pol tretej antény dokončili, začali pršať. Kecám. Začalo doslova liať. Pravá letná prietrž mračien, búrka ako hrom. Miestami aj s peknými krúpami. Po hodine sa to celé vypršalo a odišlo niekam smerom na Poľanu a my sme mohli pokračovať. Na mieste, kde sme mali postavený stan, však stálo na lúke miestami aj 20cm vody.

Lúka to proste nestačila popiť, keďže sme potrebovali začať súťažiť museli sme celý stan odkolíkovať a preniesť o 5m na suchšie miesto. Potom sme si dali guľáš a pozapájali 2m pracovisko. Preto prvé spojenie na 2m je v logu až 17:12. Hodinu sme proste meškali.

Okolo 16h dorazili aj posily na 70cm. Miro OM7AMA a Milan OM7AMV si rozložili svoju dodávku asi 60m severne od 2m stanu. Antény už mali, iba natiahli elektriku, zapli rádio a takmer okamžite sme už robili QSO aj na 70cm pásme.

Spojenia kontinuálne pribúdali na oboch pracoviskách. Bolo však cítiť, že nás je na dva pásme málo čerstvých operátorov. Večer sme na 2m konečne nasadili aj tajnú zbraň Petra OM6PR s Milom OM6MH. Peter totiž ako jediný z nás ovláda CW.

Ku koncu závodu sme ako už tradične začali s balením skôr, aby sme boli skôr doma. Chlapi najprv zhodili 70cm, posily z BB odišli domov. Potom chlapi zhodili stan, zatiaľ čo ja som na 2m stále vysielal, lebo aspoň 90.000 bolo na spadnutie. Chýbalo 10 spojení, potom 7, potom 4, potom 2, až som to nakoniec zlomil a pridal v samom závore aj čosi naviac nad 90.000.

Záverom k priebehu závodu asi toľkoto. Podmienky hodnotím ako lepšie než štandard. Na 2m sme chceli ako vždy 100.000 bodov. Šampus bol pripravený, ale 10.000 bodov, čo je pri našom priemere asi 30 QSO nám proste chýbalo. Možno chýbala tá hodinka na začiatku závodu a možno chýbali aj viacej operátorských síl. Možno oboje. Takto to lietalo.

Pár slov 70cm. OM7AMA a OM7AMV boli s nami prvý raz a výrazne nám pomohli. Nebyť ich, výsledok na 70cm by nestál ani za reč. Takto je to o niečo slabšie ako pred rokom. To som ale 70cm šiel JA 😊.

Akciu teda hodnotíme ako úspešnú. Okrem počasia na začiatku sa všetko vydarilo, nič sa nepokazilo a výsledok hodnotíme ako slušný z ohľadom na účasť.

Už teraz sa tešíme na septembrový deň rekordov VKV. Nechajte sa prekvapiť odkiaľ.

Zdraví Vás OM4C contest team: OM6CI, OM6MH, OM6PR, OM7AAC, OM7AMA, OM7AMV a OM7KW.
73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokWAE RTTY 2021