1.subreg s OM4C z Podpoľania

Prvý VKV závod roku z kopca pre nás zvyčajný býva 2.subreg. Tentokrát sme ale vyrazili aj na prvý subregionál…

 

Na prvý subregional sme pôvodne plánovali ísť na Smrekovicu vo Veľkej Fatre. Keď ale tento plán pre veľa snehu padol, rýchlo sme museli nájsť nové riešenie. Pár telefonátov známym a všetko bolo objednané, nachystané a pripravené. Ideme pod Poľanu, konkrétnejšie na Vrchdobroč, ešte konkrétnejšie na Ranč Hafínek. Srandou bolo, že nik z nás tam predtým nikdy nebol.

V deň D sme vyrazili každý svojou cestou, aby sme sa tesne pred rančom naraz obe partie stretli. Pán chatár nám prenajal na víkend celý domček a po zvítaní sa, sme začali vybaľovať.


Vysielacie pracovisko sme vybudovali v podkroví. V jednej izbe 2m a hneď vedľa 70cm. Na dvore pred domom sme sa pustili rýchlo do stavby antén. Na západ sme postavili 12m stožiar s 2x8el YU1EF a na východ sme postavili 8m stožiar s 2x8el DK7ZB.


Niektorí sa pri stavbe antén skoro aj zapotili.

Toto šlo pomerne rýchlo a všetko nasvedčovalo, že bude času dosť aj na nakáblovanie a zosieťovanie pracovísk. Ako sa ukázalo neskôr, kameňom úrazu boli antény pre 70cm.


Na týchto anténach sme cez zimu menili prispôsobovacie vedenie a PL za N konektory. Keď sme všetko postavili, kontrola nedopadla dobre. PSV okolo 8 a celý zakotvený stožiar musel dole. Spoločnými silami sme hľadali príčiny. Koax bol v poriadku, rovnako aj celá spodná anténa. Merania na vrchnej anténe ale nedopadli dobre.
Keďže sa však blížil začiatok závodu kolektívne sme tento problém zverili Marcelovi OM0ATE a šli sme zapájať a testovať 2m. Paralelne s testami už Ivan OM6IB v kuchyni varil guľáš. Nakoniec sme všetko stihli a úderom 15h sme boli načas v éteri. Teda aspoň na 2m.

O 2m sa starali hlavne Števo OM7KW a Igor OM6CI, neskôr v noci CW guru Peter OM6PR. Pracovisko bolo skromné, žiaden komfort, ale neriešili sme to.

 

Na 70cm sedeli hlavne Ivan OM6IB a Milo OM6MH. Pracovisko rovnako skromné, ale bolo tam všetko čo tam malo byť: TRX, rotátor a PC.


Už od začiatku bolo jasné, že toto veľa počuť nebudeme, keďže sme predsalen trochen na východ. Po začiatku závodu som prešiel celé pásmo a okrem OM3KII nikde ani nohy. Zľakol som sa, že nám niečo hapruje a neladí, ale všetko bolo v poriadku a onedlho sa spojenie rozbehli. Žiaľ robili sme iba OM, OK a HA stanice. Až po hodine prví Srbi, Chorváti atď. Až po dvoch hodinách prvý Nemec. Celkovo sa zdalo, že veľa staníc v éteri nie je. Po troch hodinách ma pri 2m majku striedal Igor. Neskôr som sa dostal aj vedľa do izby, kde chalani ako tak spojazdnili 70cm dvojča. Po pár hodinách prevádzky však rovnako konštatovali, že na pásme už nik nový nie je. Tak došlo aj na skedy a ON4KST sa ukázal ako veľkou pomôckou. 20 spojení sme pomocou skedov natiahli až na 32. To bolo ale všetko a na 70cm sa pokračovalo až ráno.

Napriek tomu, že sme bojovali na 2m okolo pol noci nebola ani stovka. Dávali sme aj na rady od domácich HAMs, čo náš prišli pozrieť (OM7PY, OM7LW, OM7AES a Dušan), ale ani ich radi akosi nezaberali. Boli sme na tejto lokalite prvý krát a ešte ju len spoznávame. Noc ako tradične patrila CW, ale podľa Petrových slov, ani tam to nebolo o nič lepšie. Málo protistaníc, ale urobil aspoň dvoch talianov.

Pokračovali sme v nedeľu aj s četom, ale žiadne otvorenie sa nekonalo. Navyše v našej nadmorskej výške (860m) padla od rána hustá hmla, ktorá predznamenala náš výsledok. Opäť som sa presunul k 70cm, že ako to vyzerá tam. Zaujímavé bolo, že i keď všetkých po pásme volajúcich sme už mali, vedeli sme vďaka četu pridať stále nové spojenia. Takmer všetky skedy vychádzali a to sme mali len 50W. Problémom bolo, že sme nevedeli anténu rotovať v celom rozsahu 360°. Kotviace laná zadrhávali a tak sme robili v podstate len OM, OK a DL stanice. Keď túto malú poruchu opravíme, bude to oveľa lepšie, nakoľko niekoľko staníc nás volalo, ale nevedel som tam otočiť hrable. V 70cm však vidím veľký potenciál. 70ku sme skladali okolo 10h.

Na 2m to už také ružové nebolo. Celú nedeľu bolo na celom pásme akési divné rušenie. Nevedno odkiaľ, ale celkovo aj 100-150km OM stanice k nám prechádzali len tak tak na hranici šumu. V priemere sa robili tak možno 1 spojenie na 20 výziev. Keď už ani na čete nik nereagoval, rozhodli sme sa 2m o 13h ukončiť. Škoda elektriky ?

Zhrnutie:
2m – prvý subreg som z kopca veľmi dlho nešiel, takže neviem porovnávať. Každopádne cieľ 170 qso sa nám splniť nepodarilo. Ani nasadenie tajnej novinky nám nevyšlo, takže s 2m sme celkovo spokojní tak na 80%. Z mapky ale vidieť, že „chodivé“ sú odtiaľto skoro všetky smery. Možno sever je zakrytý, ale ostatné smery sú v pohode.

70cm som veľmi dlho nešiel, no tentokrát som sa mu venoval celkom dosť a príjemne ma prekvapil. Na tie smery, kam nám antény vedeli smerovať, sme okrem OK1KEP porobili všetko, čo sme počuli. Rovnako sme boli úspešní aj v skedoch, ktoré končili takmer vždy úspešne. Dokonca sme prekonali počet bodov z PD 2018!

Z odstupom čase sme sa niektorí členovia zhodli, že sme mali ísť o deň skôr. Bolo by času aj všetko postaviť aj si oddýchnuť a potom aj kontestovať. Celkovo ale akciu hodnotíme úspešne a išli by sme znova. Na konci chceme poďakovať pánovi chatárovi z Ranču Hafínek, ktorý nám pripravil super zázemie. Určite sme na tejto lokalite neboli posledný raz !OM4C v zložení OM0ATE, OM6CI, OM6IB, OM6MH, OM6PR a OM7KW ďakujem všetkým za spojenia a „dopo“ nabudúce!

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokVýborné podmienky počas februárového VKV prevádzkového aktívu
Ďalší článokMarcový prevádzkový aktív s rekordným počtom štvorcov