2.subreg 2020 a zrejme najhoršie podmienky šírenia aké som zažil

Účasť v druhom subregionáli bola dlho ohrozená, ale nakoniec sa nám predsalen podarilo zúčastniť, ale radšej sme mohli zostať doma…

Naša účasť bola celý mesiac ohrozená, pretože sa nám naposledy podarilo odkúriť vstup na 2m rádiu. Celý mesiac sme sa teda modlili, aby sa oprava najprv vôbec podarila a potom aj stihla do prvého májového víkendu. Honza OM7OA ale všetko postíhal a rádio opravil na jednotku. Jemu teda patrí hlavná vďaka, že sme vôbec mohli byť QRV. Ešte raz díki Honzo.

Čo k samotným pretekom. Partia nových rádioamatérov, ktorí boli vo februári na skúškach v Banskej Bystrici už má papiere a tak sme na závod pozvali nášho kamoša Joža OM7AHJ z Veľkého Krtíša. Na Čerťaž to má iba na skok. Okolo 11h sme sa stretli na dohodnutom mieste a vyrazili posledných pár metrov na kótu.

Obvykle robím fotoreport zo závodu, ale Jožo ma so sebou kamerku, tak tentokrát urobil krátke videjko on. Príjemné pozeranie.

Jožo zostal asi do 21h a potom šiel domov, no a my s Cyrom OM7AAC sme bojovali ďalej. Cyrko mi robil ketering, kávička, vínko atď. Podmienky boli úplne na figu. Z dlhých spojení sa podaril jeden jediný Talian. Najväčšia konkurencia Filip OM6ABF z Malej Fatry mal náskok skoro 100 qso a to už je naozaj akože dosť.

Skedy, ktoré pravidelne normálne vychádzajú teraz nešli vôbec, ja som Talianov počul, ale oni mňa vôbec. Nasratý som to vypol a pred pol nocou šiel späť.

Ráno pred siedmou som chcel pokračovať, ale situácia sa opakovala. Nebolo prakticky s kým urobiť spojenie. Ladil som po pásme, miestami som bol tak zúfalý, že som aj dával výzvy ale spojenia pribúdali ako v lete na saniach. Vyhlásil som, že to seriem a že to asi balíme a ideme domov. Cyro sa náramne potešil a už v duchu aj začal baliť. Chcel som ale zaokrúhliť počet spojení a tak som vysielal. Pomaly sa aj povybíjali všetky baterky, čo sme mali. Zaokrúhlil som počet spojení, zapol na chvíľu už vymlátený notebook a zistil, že máme 37.000 bodov a tak som Cyrovi povedal, že dáme 40.000 a balíme. Zagúľal očami a vysielalo sa ďalej. Zdochla už aj posledná baterka, ktorou sme točili antény a tak sme ich nechali otočené na OK1 a hľadali sme a dával som výzvy. Okolo obeda sa to trochu rozbehlo a keď sme už mali cca 40.000 začali sa práve vtedy hlásiť nové a nové stanicu kua kua, práve vtedy. Kedy boli dovtedy vôbec netuším… Nakoniec ale okolo druhej definitívne vypíname a balíme. Zhodnotenie po závode – najhoršie podmienky na VKV, aké si ja osobne pamätám…radšej sme mohli zostať doma, ale ísť variť ku švagrovi ten guľáš, ach…

Nakoniec tá mapka spojení nevyzerala až tak zle. Potvrdilo sa, že z Čerťaže chodia všetky smery. Akurát, že teraz absolútne nechodili diaľky. Spolu iba štyria Nemci, jeden Talian, jeden Bulhar, žiaden Ukrajinec…toto si skutočne nepamätám.

Keď všetky stanice poposielali denníky, už som pochopil, že to nechodilo úplne všetkým. Ja som sa bál, či to náhodou nebolo pokazeným rádiom, ale nebolo. Jednoducho podmienky boli veľmi veľmi zlé a dlhým spojeniam vôbec nepriali. Ešte NIKDY som nemal z Čerťaže priemer nižší ako 300km/qso. Teraz sme mali najprv ledva 100, potom sa to vyštveralo na 200 a skončili sme nakoniec na 232. No čo Vám poviem, bieda bieda, bieda…

Dopočutia pri lepších podmienkach.

73 Števo OM7KW & Cyro OM7AAC