CQ WPX RTTY 2015 – „Ice Man“ kontest

CQ WPX RTTY 2015

Začiatok KV sezóny, to je pre mňa takmer každoročne CQ WPX RTTY kontest.

 

Február býva pre mňa ťažký mesiac. Takmer pravidelne totiž bývam chorý. Tak tomu bolo aj v pondelok pred kontestom. Nezostávalo nič iné, než navštíviť doktorku. Tam som vyfasoval antibiotiká, ktoré však okamžite začali zaberať a tak víkendový kontest naberal čoraz reálnejšie kontúry.

V utorok podvečer sa mi podarilo spojenie s DX expedíciou na ostrove Navassa K1N a pri tej istej návšteve som si všimol, že 40kový vertikál je akýsi krátky. Chýbala mu asi polovica dĺžky. Nasledovala tak štvrtková návšteva Michalkovej, opravil som a premeral vertikál. Vyčistil pec a nanosil drevo na víkend. V piatok totiž hore dorazím až po hokeji, čo bude asi o 21:30.

Tak sa aj stalo. Janči mi rozkúril pec a tak dnu už bolo predsa len trochu teplejšie. Naložil som do pece a zaľahol hneď spať, nakoľko som chcel kontest začať načas o 1:00.

Začiatok závodu prebiehal ako vždy. 80m a sem tam odskočiť si na 40m. Všetko fungovalo ako má, ale rate časom klesol natoľko, že som sa rozhodol pre 3h pauzu. Nemalo to význam siliť.

Tento pretek bol trošku iný než iné. Bol som na chate sám, okrem kontestu absolútne žiadne ďalšie rozptýlenie. Výsledok bol, že som posúval hodiny očami stále stále dopredu. Vkuse som klikal na štatistiku v N1MM, že koľko som hodín „On Air“. Aj tieto ukazovatele som hypnotizoval dopredu. Inak povedané, vôbec som si tento pretek neužíval. Na mieste nebola v podstate žiadna taktika, využiť časy, keď to „ide“. Nie. Jedinou úlohou bolo vydržať tých „sk…..ých“ 30h hodín a ísť domov. Na kontestovanie vo vetrovke s čiapkou treba mať akosi „gule“. Asi tento pretek premenujem na Ice Man Kontest 🙂 Raz, keď budem závodiť z domu to zase otočím a budem si tento mrazivý pretek vychutnávať opäť, dúfam…

Venujme sa ale samotnému priebehu preteku. V sobotu boli napriek nízkemu SFI (125) výborné podmienky na 10m. Keďže SFI malo tendenciu klesať, uvažoval som, že v nedeľu to bude horšie a tak som na 10 a 15m dosť tlačil. Strávil som tam fúru času na úkor napr. 20m, kde bolo v prvý deň menej spojení ako na 10 či 15m!!! Večer som dorazil na 40 a 80m. Inak šlo všetko úplne podľa predstáv a ľahýnal som si o polnoci so 602 spojeniami v logu. Všetko nasvedčovalo tomu, že hlavný cieľ preteku – pokoriť OM rekord by sa mohol podariť.

Nedeľa však priniesla zvrat. Ráno to ako tak išlo, ale ako sa začali otvárať vrchné pásma, začalo byť jasné, že sobotné podmienky sa zďaleka nezopakujú. Rusko-ázijské stanice na niektorých pásmach akoby ani neboli. Naopak niektoré Japonské stanice hrali na 10m krásne, no dovolať sa na ne bol problém, na jedno spojenie bolo treba vystáť šoru, niekedy aj 5 minút a tak som sa radšej pobral na 40ku a robil na výzvu nemcov a talianov. Neboli to DXy, ale zase sú lepšie bodované a ku podivu, urobil som na 40ke násobič skôr ako na 10m. Teda aspoň určite ľahšie.

Preto v podstate celé nedeľné ráno som strávil na 40m, kde to „sypalo“. Vzhľadom na odfláknutú 20ku som sa potom vrhol na ňu a keďže som tam mal málo spojení aj tam to celkom sypalo. Prírastok násobičov ale už tak veľký nebol. Preto som sem tam preladil aj 10 a 15m. Nakoniec som aj tak skončil vždy na 20ke.

Čas QRV 30h sa pomaly blížil a vyzeralo to, že deklarovaným skóre OM rekord aspoň vyrovnám a budem sa modliť, aby som nemal žiadne chyby. Lenže prírastok násobičov do logu sa v posledných hodinách tak zastavil, že na konci som musel konštatovať, že som sa skóre OM rekordu ani len nepriblížil. Chýbalo mi 13.000 bodov. To všetko ale ešte pred kontrolou denníka. Minulý rok na prekonanie nestačilo ani 1,56M bodov. Takže tohtoročné skóre 900 QSO a 1,42M bodov je pre mňa dosť sklamaním.


CQ WPX RTTY 2015

Ťažko hľadať príčiny. Chce to rozsiahlu analýzu. O niektorých rezervách viem a na tých sa popracuje, no niektoré ako počasie vo februári, alebo chrípkovú epidémiu asi nezmením. Každopádne pretek som si neužil tak ako iné a najmä „Valentínsku“ sobotu by som si vedel predstaviť stráviť príjemnejšie ako sám vo vetrovke kontestovať v izbe kde je 15°C 🙁


CQ WPX RTTY 2015

Graf ukazuje, že okrem spania som fakt išiel na doraz. Spravil som si iba jednu nedeľnú hodinovú pauzu, keď som išiel preštartovať a otočiť zamrznuté auto a ponosiť doň nepotrebné veci domov. Inak som len a len kontestoval.

 


CQ WPX RTTY 2015

Tento graf iba potvrdzuje to, čo všetci vieme. Najviac QSO z Michalkovej býva z Európy, nasleduje NA, AS, SA, AF a OC.

Poďme sa ale pozrieť ako chodili jednotlivé pásma a porovnajme si to s rokom 2014. Za grafy opäť patrí poďakovanie Vilovi OM0AAO.

 


CQ WPX RTTY 2015

80m – v logu je o 45 spojení menej ako vlani, čo je spôsobené výpadkom spojení v nedeľu večer, keď som už kontest ukončil. Inak vidím rezervy. Chcelo by to samostatnú anténu, naladenú do CW segmentu.

 


CQ WPX RTTY 2015

40m – v logu je o 32 spojení ako vlani. Celkovo šla 40ka podstatne slabšie ako v roku 2014. V logu je menej 6b spojení, menej Amíkov, všetkého proste menej, menej, menej. Pritom som na 40ku vzhľadom na body dosť tlačil. Potešil nový slot – KH7XX (Havajské Ostrovy).

 


CQ WPX RTTY 2015

20m – opäť je v logu o 18 spojení menej. Sobotu som 20ku flákal na úkor 15 a 10m. V nedeľu som to jakž takž dohnal, ale ani tu to nebolo lepšie oproti roku 2014. Aj tu citeľne chýbali nedeľné podvečerné spojenia.

 


CQ WPX RTTY 2015

15m – tu je v logu naopak o 13 spojení viacej. Počty bodov ako aj násobičov sú zhruba rovnaké. Aj graf spojení kopíruje rok 2014. Celkovo som ale s pásmom 15m spokojný.

 


CQ WPX RTTY 2015

10m – v denníku je o 14 spojení viac ako vlani. Hodilo to o 32b viacej, ale hlavne o 14 WPX násobičov viacej. Inak výbornú sobotu pokazila slabá nedeľa. Skoro všetky dostupné stanice som už v logu mal. Na Japoncov som sa nevedel dovolať, i keď som ich počul krásne. Divné bolo to, že sa na 10ke bez problémov dali robiť krajiny ako DL, YT, 9A, S5 či SP. Že by short skip? Keď sa však nad tým zamyslím hlbšie, čas strávený na 10m mohol byť „možno“ strávený efektívnejšie niekde inde.

I keď sa útok na slovenský rekord nepodaril, môžem pretek hodnotiť viac pozitívne ako negatívne. Antény fungujú, rotátor nezmrzol, stanica po oprave vydržala…pokorenie rekordu by bolo ozaj už len čerešničkou na torte.

Ďakujem všetkým za spojenia. Najbližšie sa v éteri plánujem objaviť v ARRL DX SSB konteste. Ešte som ho z Michalkovej nešiel. Tak neviem ani do čoho idem. Držte mi palce!

 

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokWAEDC RTTY 2014
Ďalší článokARRLDX SSB 2015 story