Ťažký život DXmana

Po dlhšom čase je na pásme pekná hŕbka expedícií, s ktorými by som veľmi rád urobil spojenie, ale …niekedy je to ťažké, veľmi ťažké.

Na pásme sú aktuálne ostrov Malpelo HK0NA a ostrov Pictarin VP6T, oba nachádzajúce sa v Tichom Oceáne. Ďalej je práve aktivovaný ostrov Mayotte v Indickom oceáne TO4M a v poslednom rade aj expedícia v Kongu TN2T.

Pohľad na clustra každý deň hovoril, že dlho očakávaná expedícia na ostrov Malpelo prechádza pekne poobede do Európy na vrchných pásmach. Lenže ja som každý deň do 16h v práci, čo s tým?

Jedno poobede som si nadrobil a prišiel domov o 15h s jediným cieľom trhnúť HK0NA na 15m. Doma na tribanderi hrali tak 56-57. Na spojenie by to určite bolo, ale kopec volajúcich bol veľký a ako sa u nás pomaly zmrákalo, sila ich signálu šla dole a dole. Nepodarilo sa.

Druhý deň som si naordinoval repete…

Prišiel som domov rovnako okolo 15h. Signál na 15m rovnaký ako deň predtým 57. I keď doma nemám funkčný rotátor a koncový stupeň, myslel som, že druhý deň budem úspešný…Figu borovú. Opakoval sa scenár zo stredy a ani vo štvrtok som nič neulovil. Pictarin Island som ani len nepočul.

– – – – – – – – – – – – – – –

V piatok ráno som sa vybral na chalupu s jasným cieľom. Uloviť aspoň niečo. Deň predtým som si naštudoval, kedy by asi bol vhodný čas na HK0NA/VP6T a plánoval som aj pol dňa dovolenky, len aby som bol úspešný.

Na chalupu som dorazil 4:59 ráno, vonku -15°C…ponosil som veci dnu do chaty a zapojil TRX. O 5:15 som bol QRV. Vznikli ale prvé problémy. Najprv rotátor odmietal točiť a potom Orange internet opäť štrajkoval. Myslel som, že ma na mieste jebne…

Po chvíli sa ale rotátor spamätal a po zmene USB portu v PC sa rozbehol aj net. Takmer okamžite som si naladil HK0NA na 40m. Šli parádne 59, okamžite som začal s volaním. Počúvali na 7,185 MHz, čo je už ale trošku mimo pásma, kde mám Yagi naladenú, ale volal som. Pol hodinu, hodinu…pomaly som prichádzal k záveru, že jednoducho asi 100W zo stanice bez koncového stupňa bude málo 🙁

Potom som pri ladení natrafil na hrozný pileup, po čase som zistil, že je to VP8MDH Antarktída!! Na to, že to bola 40ka, šiel krásne 58-59. Samozrejme, že som skúsil asi 20 minút aj volať, ale rovnako sa nepodarilo. Nakoniec som to vzdal, lebo v dome bola taká kosa, no dačo strašné…

Okolo 7h som naladil prvý signál na 20m, na RTTY šli TN2T z Konga. Signál výborný a silný, jasných 599. Len dovolať sa, bolo opäť nad moje sily. Po 30minútach som to pre zimu vzdal a utekal do roboty, kde som sa 3h kriesil „fukárom“.

Keďže termín konca expedícií sa pomaly, ale isto blížil musel som uvažovať čo ďalej. V Tatrách mi Viliam opravil koncový stupeň, ale najskôr sa tým smeroch chystám v stredu, a to už môže byť neskoro. Keďže cez víkend bol na programe CQ WW 160m CW, UBA kontest aj BARTGS RTTY kontest kalkuloval som aj s tým, že toľko volajúcich až tak nebude, čo moje šance výrazne zvyšovalo.
Nakoniec som sa rozhodol. V piatok večer po hokeji okamžite vyrazím do Tatier po koncák a v sobotu vyrazím v plnej sile na chalupu s poslednými nádejami. Tak sa aj stalo.

– – – – – – – – – – – – – – –

V sobotu ráno o 9h som za krásneho slnečného počasia vyrazil na chalupu. Tam som samozrejme najprv musel odpratať sneh, aby som mal kde zaparkovať auto. Potom som zakúril vo vysielacej miestnosti a aj tam kde budeme s otcom spať. Zapol som PC, net, stanicu, ale viacmenej na pásmach nikde nič zaujímavé. Tak som si zatiaľ nanosil drevo, urobil čaj, navaril obed a odpratal sneh aj pre otcove auto, ktorý mal prísť neskôr.

Pomedzi to som samozrejme aj niečo spravil. Na 15m 6W1QL (Senegal), 3V8SS (Tunisko) a UN7JZ (Kazachstan) a na 10m YI1RZ (Irak).

Okolo pol druhej som započul TN2T Kongo. Cez týždeň som sa dozvedel, že sú dve Kongá. 9Q je Demokratická republika Kongo a TN je len Republika Kongo a teda dve samostatné DXCC. S koncovým stupňom šlo dovolávanie fájn a 221. zem bola pomerne rýchlo v logu.

Takmer okamžite som otočil anténu na južnú Ameriku a ladil HK0NA na 15m. Čakal som ich na 15ke síce trošku neskôr, ale keď tu boli v dobrej sile, volal som. Za ďalších 10 minút bola ďalšia „new one“ doma! Výborne!!

Potom sa objavil na nete 4U1WRC (ITU Geneva) na 40m, bol tam síce čitateľný, ale pracoval SIMPLEX a kopec volajúcich ho vlastne mazal…O dve hodinky sa objavil ale na 20m a tam som ho už bral výborne, po pár minútach bola zem #223 v denníku. Neskôr bol aj na 15m ale slabo. Skvelé, sám som sa povzbudzoval.

O pár minútach na to sa ozvala na 20m expedícia z ostrova Mayotte TO4M. Indický oceán mám síce trochu cez kopec, ale signál bol dobrý a za 10 minút som si pripísal 224. krajinu na svete. Fantázia. Pritom na porovnanie posledné štyri zeme predtým som lovil asi 2 mesiace, teraz stačilo 2,5 hodiny !!!

Okolo 18h som naladil HK0NA na 20ke, tam som ich doteraz nepočul, teraz šli pekne 59. Za chvíľu bolo druhé pásmo v kapse. Človek by neveril, čo taký koncový stupeň dokáže.

Už som spomínal, že paralelne prebiehal BARTGS RTTY kontest, kde sa občas objavia veľmi zaujímavé stanice a tak som skúsil niektorých aj zavolať. Podarili sa: YV5AAX (Venezuela/20m), 6Y3M (Jamajka/20), YB6EN (Indonézia/40) a 9M2CQC (Západná Malajzia/40). Pekné DXy!

Deň som zakončil na 40m: A92IO (Bahrain), Z36T (Macedónsko) a opäť TN2T (Kongo). Večer som si oddýchol pri TV s tým, že ráno si privstanem kvôli HK0NA.

– – – – – – – – – – – – – – –

Budíček som mal o 4:00. Takmer okamžite som naladil HK0NA, ale volal na vrchu pásma, tam sa mi moc nedarilo, ale o chvíľu sa odmlčal. Hovorím si to snáď nie…ticho bolo 10minút a tak som preladil na 7,040 a začal ladiť smerom nahor a našiel som ich na 7,065. Stále počúvali hore na 7,185, ale po chvíli s neustálych počúvaním aj frekvencie kde iba volali som bol úspešný. HK0NA na treťom pásme…Po VP6T celý víkend ani stopy. Misia splnená a ľahol som si naspäť spať.

Okolo 8h som vstal a po chvíli sa na nete objavil prvý spot VP6T. Na 20m bol ako delo, nefalšovaných 59+. Bol v tom jediný problém. Volal only Japan a ešte po číslach !!! Najprv jednotky, potom dvojky… Keďže mám svoje IQ nevolal som. Ale ostatní, rusi, taliáni, tí volali paralelne s japoncami naďalej. Po asi 15 minútach operátor zmenil výzvu na Outside of Europe and outside of Japan…ešte lepšia kombinácia hovorím si !!! Je tu momentálne 5/9+10dB a ja ho nesmiem volať, to je snáď sen…Kopa európských tupeľov samozrejme stále volala…ach niekedy sa hanbím, že som Európan. Opakovalo sa to asi 10minút. Naladil som si presne frekvenciu kde počúval najviac. Po chvíli som na chvíľu preladil na FK8HW…a keď som sa vrátil bral už Európu. Tak som zavolal a okamžite mi dal 59. Zem č.225 !!!

Priznám sa, keď niekto do clustra píše 1.CALL alebo podobne, pomyslím si, že má buď 3kWatty, alebo sa jednoducho iba potrebuje všetkým pochvastať aký je on veľký kápo !!

Teda ak by som to nebol pri Pictarin Island zažil na vlastnej koži neuverím. Doteraz som si myslel, že na prvé zavolanie sa dá urobiť tak OM7AB v OMAC alebo OM3PA v SSLige….ale Pictarin Island? To nie je 10km do Zvolena, ale nejakých 12.213 km kdesi v južnom Pacifiku!!! Uveril som lebo som uvidel, ale blahoslavení čo uverili, ale nevideli…je napísané v písme svätom a má to niečo pravdy do seba…

O hodinku som pridal Filipíny DU1UGZ na 15m a tesne po ňom aj Renza P29FR z Papua Novej Guinei. Toho som už asi dvakrát volal, ale bez koncáku nebola šanca. Renzo šiel SIMPLEX, čiže žiadna sláva, všetci ho mazali hlava-nehlava. Stále som ho ale volal. Nakoniec som ho predsa započul, že mi dáva report aj s mojou volačkou. Tak som zavolal ešte raz s tým, že som nepobral report a nech mi to zopakuje. Samozrejme tí všetci talianskí makaróni neustále cez neho volali. Ale na konci relácie predsa prešlo trikrát 57. Tak som mu 2x poďakoval a potvrdil 57 a dal mu 3x krásnych 56 v talianskom QRM prostredí. Kašľať na to, ale P29FR bola ďalšia nová zem, Nr.226.

Viacmenej to bolo všetko, ešte som ladil RTTY v konteste, ale nič zaujímavé tam nebolo a tak som sa pobalil a začal nakladať veci do auta. Keď už som sa chystal vypnúť, objavil sa na 15ke kamoš Steve z Austrálie VK3TDX, tak som mu dal bodík. Steve si ma pamätal po mene a tiež poďakoval. Pekný koniec za pekným DX víkendom, pomyslel so si. ALE…

Keď som mal naložené chcel som naštartovať, ale auto akosi nebolo naklonené DXom a i keď s novou baterkou odmietlo štartovať…Áááááchchchchch

Nakoniec som sa ale predsa len dostal šťastlivo domov.

Tento príspevok nebol písaný s tým úmyslom aby som sa chvastal, že som za víkend trhol 6x new one, ale aby som dal najavo, aký je niekedy ťažký život DXmana…

73 Števo OM7KW

Predchádzajúci článokStožiar story …
Ďalší článokCQ WPX RTTY 2012 opäť na dvoch frontoch